47. Sara Stridsberg “Beckomberga. Ode till min familj”

beckombergaTaas võtsin raamatu omaenda raamatuhunnikust, mille olen Rootsis käies hankinud ja seisma jätnud (kuna oma raamatud ju ootavad erinevalt raamatukogu omadest). Ma usun, et tegin südame kõvaks seda ostes – esiteks on Beckomberga Rootsi tuntuim vaimuhaigla (suurim, tegutses 1930ndatest 1990ndateni, kuniks vaimuhaiglad Rootsis eraldiseisvate asutustena kaotati). Teiseks on see raamat saanud 2014. aasta Augustpriseti, mis on ka alati märk sellest, et raamat on kas väga hea või väga halb. Ja see oli hea raamat! Kartmiseks ei olnud mingit põhjust! (Ja nüüd, 2017. aasta mais on see raamat juba ka eesti keeles olemas. Pealkiri on laenatud ingliskeelse väljaande omast: Armastuse gravitatsioon.)

Nüüd oleks muidugi tarvis, et kokkuvõtte kirjutaks keegi, kellel on aega ja oskusi seda korralikult teha. Sest raamatul on palju tahke, aga üldmulje on lüüriline ja kirjanduslik, inimlik, üldse mitte painaval viisil hulludest ega alkohoolikutest ja enesetapjatest (ei saa peaaegu arugi, et nendega on pahatihti tegemist). Loomulikult kirjanduslikust perspektiivist mängitakse mõttega, kes on vaba, kus on vabadus jne. Kes on “terve”, kes “haige”. Üldiselt näitab see ühiskonna seda poolt, et õrnad inimhinged, kes päris hästi linnaeluga hakkama ei saanud, võeti ühiskondliku hoole alla.

Raamatu alapealkiri viitab perekonnaloole. “Ood minu perekonnale“. Intervjuus Malou’le ütleb kirjanik, et Beckombergat on kogu aeg seostatud ebaisikulise ja ebameeldivaga, millegagi, millega ei taha tegemist teha. Just sellepärast on ta sidunud sellesse raamatusse perekonnaloo – mustrid, mis korduvad läbi põlvkondade ja perekonna kui näo andmine näota vaimuhaiglale. Kui palju peame me hoidma neid, kes on meie lähedal, kui kaugele peaksime minema. Kuristik rukkis, keda püüda. Minategelane on teismeline Jackie, kelle isa Jim (Jamie) on Beckombergas sees. Tegelikult ei ole Jim (hüüdnimega Jimmie Darling) hull – ta on lihtsalt alkohoolik, tundlik natuur ja seetõttu on temas see pime sügavus, mis justkui viiks teda enesetapumõteteni.

kullast-kiriKa Jackie ema Lone on omamoodi (eks nimigi viitab, et ta on selline… “loner”). Loeb raamatuid ja sõidab üha kaugematesse kohtadesse, et fotografeerida katastroofipiirkondi ja raamatuid lugeda. Jimi ema Vita (!!!) aga on samuti enesetapu sooritanud ja Jim ei saa sellest kunagi vabaks – see ongi see miski, see tume sügavus, mis teda saadab.

Üks liin jookseb ka “viimase patsiendi” nime all – nimelt on aastakümneid seal elanud patsient haigla sulgemise eel väljakirjutamisel. Kuhu minna? Millist elu ta tunneb? Üks küsimus, mille ta peaarstile esitab: “Aga need, kes Jeesuse risti lõid, olid terved, eksole?” …

beckomberga-nuKui ma sedasi sisu kokku võtan, tundub, et tegemist on väga musta ja depressiivse raamatuga – aga ei ole. Siin on hoopis helgust ja inimlikkust. Siin on väga hea stiil (isegi mina tunnetan!). Lugemiselamus, mis tegelikult endasse haarab. Kusjuures raamatu lehekülgede arv petab – 356 lehekülge, aga mitmel lehel on vaid mõned read ja lugemine läheb ruttu. Või lõpeb peatükk ja ülejäänud lehekülg on tühi ja järgmine algab järgmise lehekülje poole pealt. Kes vähegi rootsi keeles loeb, soovitan soojalt. Endal tekkis huvi tema teiste raamatute vastu – ta on tunnustusi saanud minu meelest iga raamatu eest. (PS. Tegelikult on huvitav, et just Tove Alsterdali raamatus “Ulata mulle käsi” tegeleb peategelane Beckomberga piirkonna elamute projekteerimisega. Nüüd on tondilossil uus välimus) Panen linke sellest, mis teised on kirjutanud:

Eestikeelsest väljaandest:

Rubriigid: raamat, sildid: , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

1 Response to 47. Sara Stridsberg “Beckomberga. Ode till min familj”

  1. Gerli ütles:

    Oi, aitäh! Mul on ka see raamat juba poolteist aastat riiulis ja ootab, et keegi teda loeks. Võtan ette!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s