19. Jaan Kross “Väljakaevamised”

Täiesti juhuslikult sattus see raamat mu lugemisvarasse – avaldatud 1990. aastal ja kogutud teostes uuesti 2003. aastal. Tegelikult rääkis üks tuttav, et seal olla Andreas Sunesenist juttu ja võtsin siis ette. Andreas Sunesenist oli tegelikult ikkagi kaduvväike osa. Põhiline osa käis selle kohta, kuidas kedagi oli represseeritud ja millised õhustikud valitsesid pärast Stalini surma. Milline hirm. Selles osas oluline raamat, et annab edasi olustiku ja selle, kuidas tol hetkel oligi justkui KÕIK kadunud. Iga tegelane, kes esile kerkib ja kellest on juttu, avaldab oma kinnikukkumise ajaloo. Palju erinevaid põhjuseid (ja pigem põhjusetuseid). Saatusi.

Samas on tegemist seoses Stalini surmale järgnenud amnestiaga lahti saanud inimeste töölesaamisega uutes tingimustes. Peategelane (minategelane) Peeter Mirk satub arheoloogilistele kaevamistele koos mõne teisega. Muuhulgas leiab ta ühel vihmasel päeval üksi tööd jätkates ühe vana libelli, laseb selle konserveerida, fotografeerida, tõlkida – tegemist on Andreas Suneseni ladinakeelse pihtimusega aastal 1221. Nimelt tunneb Sunesen, et on olnud patune, ristides rahvast vägivaldselt ja see-eest on teda pidalitõvega karistatud. Ta lahkub sügise hakul Tallinnast. Paraleel seisneb muidugi selles, et rahvas on samuti tankidega anastatud ka nüüd, 1954. aastal. Sellepärast on selle dokumendiga keeruline välja tulla ning see arhiveeritakse kirjandusmuuseumis – tuttavate näitsikute kaudu sügaval arhiivipimeduses paremaid aegu ootama.

Vot selline raamat oligi. Dramaatilisi pöördeid ega põnevuse suurenemist polnud. Vajalik teos nähtavasti. Aga ei saa öelda, et lugege, väga hea, väga põnev, väga paeluv….

Kirjandus karustest meestest hindab seda raamatut kõrgelt ja pakub korralikuma kokkuvõtte. Väga põnev ajalooline kokkuvõte ka. Tema soovitusel võtan ehk lugemiskavasse ka Bernard Kangro romaani Kuus päeva.

Advertisements
Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s