25. Albert Engström “Anders Zorni elu” (LR 2017/27-29)

Hiljaaegu tuli Loomingu Raamatukogus välja Anu Saluääre tõlkes üks suhteliselt vana raamat – Albert Engströmi, originaalis 1942. aastal ilmunud Anders Zorni elulugu (aluseks on võetudki Runeberg.org versioon, kirjutab tõlkija – kirja on need pandud juba 1920ndate lõpul). Ja kohe algatuseks peab ära märkima, et Zorni kohta on põhjalikke ja pikki elulugusid ja ametlikke käsitlusi teisigi. Huvitav on lihtsalt see, et Albert Engström, ka ise Rootsis tuntud kunstnik, Zorni hea sõber, on pani kirja mõned enda mälestused ning kasutanud ka Zorni eluloolisi märkmeid (mis on Rootsis hiljem avaldatud, Biografiska anteckningar, 1982). (Raamatu kaanel on autori ehk Engströmi autoportree 1920. aastast).

Nähtavasti on selle raamatu olulisus Eesti lugejale põhiliselt selles, et Engström ja Zorn (ja Gallén-Kallela) purjetasid 1905. aastal Eestisse ja külastasid Haapsalut, Osmussaart ja Vormsit. Just see osa raamatust on ka minu arvates kõige põnevam, kuna Engström jutustab oma mälestustest ja kuidas Zorn siin käies oli, mida tegi. (Järelsõnana on avaldatud ka Engströmi vestekogust Mitt liv och leverne, 1925, kirjeldatud lõik külaskäigust Osmussaarele). (Lisaks on raamatu lõpuks ka Torgny Lindgreni jutt Zornist). Ülejäänud osa raamatust põhineb suures osas Zorni enda märkmetel ja see kujuneb pigem mingite faktide ülesütlemiseks ega köida samavõrd. Seda enam, et tegelikult tahaks ju kunstniku elulugu lugedes, temast lugedes näha kõrvale ta pilte (lisan siia alla).

Zorn oli paras naljamees, läbi kumas, et ta oli suhteliselt eneseteadlik ja kohati arrogantne.

Igatahes lugemist väärt, vähemalt need kohad, kus Engström ise kirjeldab nende reisi Eestisse – seal on meeleolusid, juhtumisi, detaile ja seiklusi. Ega ma midagi kirjutada oskagi :). Lisan siia pildi Zornist ka.

Valik Zorni pilte:

Lühiülevaade Zorni elust:

Veebis on üks vahva pilt (mida ma oleks nagu ühel Frödingi tekstidele kirjutatud laulude plaadil näinud – nüüd näen, et plaadi peal on siiski seda järgi tegev pilt) – seal on peale Frödingi ka Heidenstam, tagapool aga Engström.

Rubriigid: raamat, sildid: , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s