33. Andrea Chapin “Koduõpetaja. Romaan William Shakespeare’ist”

Jällegi olin selle raamatu oma nimekirja pannud, kuna mingil põhjusel tekitas vast poes huvi. Lugemiselamus on mõõdukas, aga püüan pisut selgitada.

Meid viiakse 16. sajandi lõpu Inglismaale, Shakespeare’i noorusaega. Alapealkiri “Romaan William Shakespeare’ist” on mõnevõrra eksitav, sest tegelikult oli see romaan Katharine’ist ja tema armumisest 26-aastasesse koduõpetajasse Willi ning pettumusest. Ses osas seega eksitav, et me nägime sündmustikku ainult Katharine’i silme läbi. Samas olin justkui tagasi Jane Austeni ja Brontë õhustikes – inglise maamajad/lossid, nende elanikud, naised ja toatüdrukud, raamatulugemine, raamatukogutoa akendest maastiku vaatamine, jahilkäimine jne jne. Kuigi ajastu varasem. Ajastu puhul on oluline reformatsioonijärgne Euroopa olukord, eriti Inglismaa olukord, kus väidetavalt “20 viimase aasta jooksul on usk kolm korda vahetunud”, tagakiusamine, vangistamine jms. usulistel põhjustel. Teisest küljest ei ole see ajastutruu selles osas, mis Austen või Brontëd, kuna on siiski kirja pandud praegu. Seetõttu vaheldub hillitsetus ja vooruslikkuse märkustega ihadest, otseste viidetega naistele kui omandile ja muid kohati liiga moodsatena näivate sutsudega. Eh, ega see häiri.

Kui sisu mõttes jälgib romaan suhteliselt täpselt ühe suhte tekkimist, kulmineerumist ja kustumist, siis etteheitena võiks öelda (aga see oleneb ehk minu kirjanduslikust maitsest või hetkeolukorrast või varemloetust või east?), et kõik on suhteliselt etteaimatav ja sellist taganttõukavad põnevust, mis nt. kunagi Jane Eyre’i lugedes, ma ei tundnud. Suhte areng ja kulminatsioon on pidevas võrdluses (tema läbimurde)poeemi “Veenus ja Adonis” kirjutamise ja arenguga, Katharine on justkui Shakespeare’i esimeseks toimetajaks, mis oli otsustava tähtsusega tema hilisemale loomingule (kuna Shakespeare’i elust pole sellel ajal kuigi palju, vist üldse mitte midagi teada, siis on igasugused fantaasiad ju teretulnud, miks mitte). Siit ehk ka raamatu originaalpealkiri: The Tutor. Sest Shakespeare oli seal küll koduõpetajana ametis, aga kes keda juhendas, eksole.

Tegelasi/majalisi on suhteliselt palju ja kohati on ka teiste lugusid jutustatud, kuigi siiski põgusalt. Igatahes on kogu selle loo arengus minu jaoks kuidagi vähe pinget ja liiga palju etteaimatavust. Muuhulgas selles osas, mis puudutab müürsepp (toona ei olnud kasutatud veel arhitekti ametinimetust) Robert Smythsonit – üks kahest ajaloolisest isikust romaanis. Positiivne kangelane, imeline kunstnik ja töömees. Järelsõnast:

Müürseppmeister Robert Smythsonit loetakse üheks esimeseks Inglise arhitektiks. Elizabethi ajal oli mõiste “arhitekt”, ehkki tuntud Prantsusmaal ja Itaalias, veel uus. Smythson oli innovaator, kes arendas välja inglise renessansi, ühendades flaami ja itaalia arhitektuuri elemendid inglise gootikaga. Smythsoni ja tema poja ning hiljem tema pojapoja Huntingtoni projekteeritud ja ehitatud hooned oma dramaatilise sümmeetria, elegantsete fassaadide ja tohutute aknaridadega olid oma aja kõige märkimisväärsemad ja romantilisemad ehitised. Mõned neist uhketest majadest, nagu võrratu Hardwick Hall, on säilinud, teised on lammutatud või oskamatult renoveeritud või pöördumatult alla käinud. (lk 334)

Kostüümide kirjeldamine on samas olulisel kohal – kuidas riides käidi, mida telliti jne.

Seega mingis mõttes lihtne ajaviide, kindlasti annab mingi väikse pildi ka ajastust. (Mäletan lapsepõlvest Geoffrey Trease’i Saladuse võtit, mis oli väga põnev ja justkui samast ajastust. Nüüd kokkuvõttest loen, et ainult esimene osa oli sellest ajastust 🙂 ).

 

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s