3. Linnea Dunne “Lagom. Rootslaste elu tasakaalu kunst”

Selle raamatu olemasolu eesti keeles avastasin internetist ja otsustasin läbi lugeda. Pärast läbilugemist leian, et vbolla peaks ka hankima – läbinisti ainult töökapiraamatuks. Ja ei, teie ei pea seda kohe tingimata endale hankima, võib ka raamatukogust laenutada.

See raamat sobib lugemiseks neile, kes rootslasi väga imetlevad ja pole tänapäeva moe kohaselt üleolevad. Mina ei ole rootslasi ammu enam ülistanud ega imetlenud, aga teatud põhitõed, mis seal valitsevad, on tegelikult sümpaatsed. Kuigi ma pole kindel, kas need mõjuvad just nii, nagu see välisrootslane oma Iirimaa kontrastiga võrreldult kirjutab. Jah, ma tunnen kõige selle ära, mida seal kirjutatakse, kuigi ma ei tunne sellegipoolest vist ühtegi läbini harmoonilist rootslast, kelle peale mõeldes võiks öelda – jah, selline elustiil ja elufilosoofia teeb ta õnnelikuks nagu siin raamatus kirjas. Üks proua kunagi tegelt oli – tema püüdis mulle ka oma 25 aastat tagasi selgeks teha, miks kõik need asjad on paremad ja toredamad kui mujal maailmas :).

Rootslased on ise väga uhked selle üle, et Lagom sõna paljudes keeltest pole. Ma ei tea, kas nad üldiselt teavadki, et paljudes, vähemalt eesti keeles siiski näiteks on – tõlkijad on selle ka raamatusse pannud. Parasjagu. Kui midagi pole liiga vähe ega liiga palju. On parasjagu. Seetõttu on nad selle sõna kui oma rahvusliku uhkuse teinekord varemgi kasutusele võtnud – kindlasti see raamat kinnistab seda. (Kui taanlastel on oma Hygge-raamat, siis nüüd rootslastel oma Lagom-raamat, kuigi taanlaste hygge on vist umbes rootslaste fredagsmys, millest ka siin raamatus juttu).

Veel meeldib mulle selle raamatu juures, et ka originaal ilmus 2017. aastal, seega, vaatamata sellele, et Dunne kirjeldab osalt oma ideaalset lapsepõlvemaastikku kontrastina Iiri elule, siis on siin sellegipoolest palju väga kaasaegset. Ma hindan seda. Paljudel koolitustel, kus Rootsit või rootslasi tutvustatakse, ei saada sinatamisreformist kaugemale ja viimased tuntud rootslased, keda nimetatakse on ABBA liikmed ja siis Ibrahimovic ja siis kõik. Siin on juba sees uus põhjamaade köök – see suht uus ja tuntud nähtus, mis tekkis mõistena selle raamatu väitel enamvähem pärast seda, kui Kopenhaageni restoran Noma 2014. aastal juba neljandat aastat järjest võitis maailma parima restorani tiitli (üks omanikest Noma loost). Eks need igasugu kokandussaated ja -raamatud hakkasid ilmuma juba nullindatel (tõesti nagu seeni pärast vihma), aga Skandinaavial on nüüd justkui looduslähedase aeglase toidu kaubamärk – kasvatatakse palju ise, toitu tehakse hooajal kasvavatest asjadest ja gurmeekööke on palju. Peaaegu sama tuntud värk kui skandinaavia krimkad.

Siis on puudutatud ka Rootsis praegusel ajal väga hinnas olevat taaskasutust ja jäätmete sorteerimist. Vanakraamiturge/kirbukaid ehk loppis‘eid, mis on seal kohe eraldi kultuur. Ses suhtes – kõik peab tegelikult paika.

Muidugi on siin puudutatud ka võrdõiguslikkust, fikat ehk kohvipausi, värskes õhus viibimist, konsensusele jõudmist igas küsimuses jne. Lakoonilist ja rahumeelset “lagom” sisekujundust. Lisaks on siin mitu retsepti – traditsiooniline kaneelisai loomulikult, aga ka glögi (kasvõi sellepärast võiks ju raamatu osta?).

Kui räägitakse sellest, kui vaiksed on rootslased ja kuidas nad üldse tühja juttu ei oska ajada ja alati kõike otse ütlevad, siis ma tõesti vaidleks vastu. Aga ilmselgelt ei ole kirjanikuproua viibinud Eestis. Peale siinelatuid aastaid ütles mu tuttav noor skandinaav, et ei pea pikki vaikushetki enam sugugi piinlikeks ja täitsa mõnus on! Kui keegi ei oska kõige lihtsamatki viisakusjuttu ajada, siis leiad sa ta ilmselt ka Eestist, veel tõenäolisemalt kuskilt mujalt kui Tallinnast, eksole.

Aga tegelikult jah, kiire pildirohke lugemine ja kaasaegne. Kui rootslastesse üleolevalt ei suhtu (nagu tänapäeval kombeks, eksole), siis tore vahelugemine. Sirvimine. Ohtrate piltide, fotode ja vahelehtedega 157 lk.

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s