4. Einar Sanden “Loojangul lahkume Tallinnast”

Laenutasin selle raamatu, kuna olin huvitatud kommunisti mõrvast, mis toimus Taanis, Amageri saarel 1939. aastal ja kuhu väidetavalt oli segatud ka Karl Säre, kes sellegipoolest mõistatuslikult pääses ja siis kadus.

Nüüd sain raamatu läbi, aga … pean ütlema, et ei saanud suurt midagi aru. See tähendab – sain aru, aga tekkis küsimus, kes on see esimese lõigu tüüp, kellest raamatu jooksul enam juttu ei tule ja kelle osast ainsana selgub, milliseid Säre juhendatud pabereid nad otsivad. Kui ma nüüd ise lampi oletan, siis võinuks see olla peategelase, Margus-Magnus Tamme kadunud onu Hando Laas (Juhan Laan’e nime all). Aga ei, sünniaastate vahe ka ei klapi. Ilmselt siis oli mingi suvaline agent, kelle kaudu anti teada, mis asjast raamatus juttu tuleb ja kes oli Karl Säre, hiljem seda ei puudutatud, ja keegi (äkki pigem siis onu Hando?) kasutas Margus Tamme identiteeti, et Eestis välja pääseda, viimane aga jäi kadunuks – saadeti vangilaagrisse. Ja kuna ma just Ivinskajat lugesin, siis Mordvas asunud Potma pidi olema poliitilistele vangidele – kuigi süüdistus esitati “Hando Laasi tapmises” (Kaarel Juhani poeg Sepa alisas Hando Aleksandri poeg Laasi), mis on ometi kriminaalkurjategu. Ma ei usu, et ta poleks oma onu, varem venna eest olnud meest ära tundnud.

Nii et üsna segane värk, aga raamatuna suhteliselt kiire lugemine ja miks mitte. (Kui keegi paremini aru sai, andke teada). Arvestades, millistes oludes Sanden neid kirjutas ja kellele – kindlasti silmiavav.

Tsitaat pärineb eluvennast sõbralt Alanilt, kes Margusele räägib:

“[…] Abielunaiseks sobib ainult see, kellel on selge teadmine oma välimuse ja isikupära puudujääkidest. Tema on tänulik saatusele, et sai mehele. See teadmine muudab ta elu helgeks ja ta ei ootagi elult enam midagi enamat. Ta tunded elukaaslase vastu on püsivad, sest puuduvad kiusatused olla truudusetu. Ja kui ongi kiusatusi, siis puuduvad truudusetuseks ehk võimalused… […]” (lk. 103-104)

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s