25. Ljudmila Ulitskaja “Siiralt teie Šurik”

Kuidagi juhtus, et nägin kuskil midagi selle raamatu kohta ja mõtlesin, et Ulitskaja on mulle ikka meeldinud ja laenutasin. Mäletan, et just Daniel Stein ja Roheline telk olid kuidagi võimsad. (Lõbus matus oli esimene, mida temalt lugesin ja võlus lihtsalt venelikkusega). Seega ootasin tegelikult esialgu midagi muud – ikkagi 400 lk ja eeldasin midagi nende esimeste nimetatute sarnast. Samas, teadmata veel selle raamatu taustu või mida sellest mujal on kirjutatud, võiksin öelda, et tegemist on mingitpidi geniaalse romaaniga “seksi dekadentsist“. (Kui ma kirjutaksin “armastus on nii 20. sajand“, ei kõlaks see päris nii, nagu tahan öelda – seda enam, et tegevus siiski toimus läbi 20. sajandi, kuigi Šurikut puudutas sellest 30 aastat sajandi teises pooles). Sisukokkuvõte näiteks ütleb hoopis sedasi:

See on vastuolulisi hinnanguid pälvinud nõukaaja „kommete komöödia”, kus ühevõrra tähtsad on sügavad tunded ja kõmisev tühisus, kõrged ideaalid ja labane eluproosa, taevane armastus ja maine lihahimu.

Autori sõnul huvitab teda selles teoses „ema ja poja suhete lokaalne probleem, inimese allumine kohusetundele ja sellega seotud kaotused. Ja armastuse eri varjundid – egoistlik emaarmastus, omakasupüüdmatu pojaarmastus, omamoodi hinge tasandil intsest, aga samuti erinevate üksikute, õnnetute, kerglaste, sageli peategelase suhtes agressiivsete naiste tunded ja läbielamised. Peategelane on tulvil parimaid kavatsusi, kuid ei suuda kedagi õnnelikuks teha. Isegi vastupidi.”

Ja umbes selles ongi sisu. Jelizaveta Ivanovna, tugev haritud naisterahvas, tema saamatu melanhoolne tütar Vera Aleksandrovna, kellel hilises eas sünnib oma elu armastusega (teise mehe naisega) poeg Aleksander (Šurik) ja mees, kes on otsustanud lõpuks naise juurest ära tulla, jääb auto alla ning sureb. Seega kasvab Šurik üles tugeva vanaema ja nõrgukese emaga, olles keelte peale andekas, tark ja heasüdamlik poiss. Lõpuklassis käib ülikooli juures kirjandusloenguid kuulamas ja tutvub Lilja Laskinaga – juut, kelle vanemad on otsustanud pärast tüdruku koolilõpetamist Iisraeli välja sõita. Noored armuvad, kuid Lilja sõidab ära. Ja oma suures kaotusvalus Lilja pärast ja ametnike nõmeduse pärast ülikooli astudes (prantsuse keele eksami asemel oli keegi ta saksa keele eksamile registreerinud ja ta võttis paberid välja ja läks keemiat õppima), ei pane ta tähelegi, et vanaema haigestub ja viiakse südamevaluga haiglasse ning ta sureb. Seega seostub vanaema kaotamine ja surm talle ülejäänud elu Lilja kaotamisega, justkui oleks ka tema surnud. Armastus, justkui see tõeline, mida ta eneses kuni raamatu lõpuni kaasas kannab.

Ülejäänud raamat räägibki sellest, kuidas Šurik on hea poiss ja kõikidele naistele abiks. Tundes süüd nende kurbuse pärast. Jõudes arusaamisele, et kõik naised tahavad sõpruseks, lohutamiseks ja haletsemiseks temalt ka seda ühte asja – ja kui see neile headmeelt teeb, siis palun, hea poiss ei saa ju keelduda. Põhimõtteliselt lähebki sellele kogu raamat. Kuniks Lilja teeb Tokiosse lennates Moskva Šeremetjevos ümberistumise, jäädes vahepeal ööpäevaks sinna ja nad veedavad selle ööpäeva koos. Šuriku jaoks ei ole midagi muutunud (peale selle, et esmalt ei tunne ta Liljat ära, aga kui ära tunneb, siis tundub Lilja talle täpselt samasugune, nagu 10 aastat tagasi). Viimane peatükk on aga Lilja sissekanne päevikusse stiilis “oh, kui tore oli Moskvas, imeline, Šurik armastab mind ikka veel, nii nunnu ja aseksuaalne ja vanamoodne, issand, ja kunagi oleks ma temaga abielluda tahtnud ja tema pärast võib-olla Venemaale jäänudki… vananenud ja tüsenenud…” ja järgmises lauses kohe midagi asjalikku oma isikliku arengu kohta, mida Tokios stažeerimiselt ootab.

Seega künism.

Kahjuks ei saagi väga lugeda, mida kirjutatakse. Ekspressi artikkel on tasuline ja järele jääb vaid Lugemispäeviku blogisissekanne. Seega suurt ei midagi seekord. Venekeelsest meediast ka ei leidnud (ilmselt otsib teisiti ja leiab pigem kohti, kus müüakse vi foorumeid). Nt üks venekeelne raamatutekst.

Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s