32. Alberto Manguel “Õhtud Borgesega”

Ka selle raamatu ostsin kogemata, kui reedel raamatupoes käisin. (Ja imestan ikka, et vaid sellised väikesed vihikukesed võivad saavutada tavalise pocket-raamatu hinna… Eestis on raamatud jube kallid ja pärast seda, kui need euro saabumisel nii kalliks muutusid, tunduvad mulle raamatud nt Rootsi raamatupoodides odavad või samavõrdsed, kuigi varem ma sealsete kõvakaaneliste poole ei julgenud vaadatagi. Ja seal on ka lai valik pocketeid, mille hind on alla 100 SEKi, enamasti mingi pakkumine juures, et osta neli ja maksa kolme eest. 45-krooniseid raamatuid, tõsi, enam väga pole. Aga eks me siin maksamegi raamatu kui luksuskauba eest, kuna meid on nii vähe ja pooled meist ilmselt ei loe. Vähemalt ei pea ostma, vaid rahulduvad laenutatuga.)

See polnud asjakohane sissejuhatus, aga haakub teemaga vaid sedavõrd, et Borges oli suur raamatusõber. Lugemissõber. See oli nii meeldiv, lühike ja armas raamat. (Ilmselt sobib hästi ka kinkimiseks, aga ma enda oma ei raatsi ära kinkida). Tänuväärne, et Kätlin&Hanneleele Kaldmaa on oma kirjastuse alt välja andnud ja ise tõlkinud – ilmselt on sedalaadi lühikesi raamatuid maailm täis, mille olemasolust me teada ei saagi, mistõttu on tore, et see on eesti lugeja jaoks avastatud, tõlgitud ja väljagi antud.

Alberto Manguel on “Argentiina-Kanada kirjanik, tõlkija, esseist ja toimetaja. /…/ Kui Manguel sai kooliealiseks, naasti Buenos Airesesse, kus ta teismelisena Pygmalioni raamatupoes töötades kohtas juba pimedaks jäänud Jogre Luis Borgest, kellele käis aastatel 1964-1968 raamatuid ette lugemas. Manguel on tuntud kui raamatute ja lugemise propageerija.” (kirjutatakse kaanel). Seega pidas ta Borgese juures käimise kohta päevikut, kuna ta ema leidis, et see on erakordne au – sel ajal, kui poiss oli ise 16 ega osanud oma uljuses seda millekski ebatavaliseks pidada – raamatud on ju elu, järelikult on kellelegi ette lugemine, mis sest, et tegemist on Argentiina suurima elava klassikuga, lihtsalt asjade normaalne käik. Jutuajamised raamatutest kuuluvad ju elu juurde! Ja neid ettelugemisi on ta väga lühidalt kirjeldanud, nendest raamatu kirjutanud (eestikeelne raamat 62 lk väikses formaadis). Vahelduvad kursiivkirjas ja tavaline tekst, kursiivkirjas kirjutatu on siis ilmselt pärit tollastest päevikutest, kuna kirjeldavad Borgest olevikus.

See annab väga põgusa, kuid minu arvates just piisavalt hea sissevaate sellesse, milline Borges oli. Ja ühtlasi töötab ka selles suunas, et “propageerib raamatute lugemist”, millega Manguel ilmselt siis läbi elu tegelenud on.

“Ma ei tea täpselt, miks ma usun, et raamat toob meile võimaluse õnneks,” ütles ta. “Aga ma olen selle tagasihoidliku ime eest südamest tänulik.” (tõlk. Kätlin Kaldmaa, lk. 61)

Jutustaja ei varja ka, et Borgesel olid väga konkreetsed teemad, mida polnud temaga mõtet arutada. Näiteks et ta võis olla täielik rassist. Või kui pikk oli loetelu suurtest kirjanikest, kes talle ei meeldinud. Pean tunnistama, et paljusid ma ise lugenud ei ole (kuigi olen nende kohta õppinud), aga need, keda olen, ei meeldi mulle ka väga :). Mulle väga meeldis tsitaat põhjenduse kohta:

Teda ei huvitanud (pärast nooruse eksperimente) uuendus uuenduse pärast. Ta ütles, et kirjanik ei tohiks olla nii ebaviisakas, et lugejat üllatab. (lk. 58-59) 🙂

Üldse pooldas ta siiski lugemist ja raamatute armastamist, mitte kirjanduse KOHTA õppimist. “Me ei õpi ülikoolis kirjandust,” kaebas ta. “Me õpime kirjandusajalugu.” (lk. 52). Ilmselt on seda öelnud teisedki, aga see on väga täpselt öeldud ja ma nõustun sellega 110%. (Sellepärast hindan kahte õpetajat oma ülikoolistuudiumi ajast, kes rääkisid mulle kirjandusest ja õpetasid mindki kirjandust lugema ja tunnetama, mitte seda, kuidas keegi kirjutas, millistesse perioodidesse kellegi loomingu peaks jaotama ja millised pealkirjad võiks pähe taguda.) Armastusest raamatute vastu räägib ka see, mida Manguel kirjutab tema raamatukogu kohta.

Tema raamatukogu (mis, nagu iga lugeja raamatukogu, oli ka tema autobiograafia) peegeldas tema usku juhuslikkusse ja anarhia reeglitesse. “Ma olen lugeja, kes otsib naudingut: ma ei ole kunagi lubanud oma kohusetundel mõjutada niivõrd isiklikku asja nagu seda on raamatute ostmine.” (lk. 25.)

Muide, hiljem kirjutatakse, et enda kirjutatud raamatud tema isiklikku raamatukokku ei kuulunud. Kuigi ta paljudele ajakirjanikkudele väitis, et on varemkirjutatu unustanud, oli tal alati kõik sõna-sõnalt peas. Tal oli üldse imehea mälu ning ta õppis ka kõik oma kõned pähe. Peróni ajal jäi ta oma tööst haruraamatukogu nooremraamatukoguhoidjana ilma ja suunati linnulihainspektoriks (teiste jutu järgi linna mesinduskooli). Aga kuna pärast isa surma oli tema pere ülalpidaja (enda ja oma ema), tuli tal siiski leida mingi sissetulek.

Tagasihoidlikkusest hoolimata hakkas ta andma avalikke loenguid ning arendas välja stiili ja lektorihääle, mida ta senimaani kasutab. Ma jälgin, kuidas ta valmistub Itaalia Kultuuriinstituudis peetavaks loenguks. Ta on selle tervenisti pähe õppinud, korranud seda rida rea, lõik lõigu järel, kuni viimane kui ebalus, just nagu õige sõna otsimine, iga leidlik fraas on kindlalt mällu sööbinud. “Ma mõtlen oma avalikest kõnedest kui ujeda mehe kättemaksust,” ütleb ta naerdes. (lk. 57-58)

Lõpetan tsitaatide väljatoomise sellega:

Tal oli annet paradokside, elegantse nonsensi peale, nagu näiteks see manitsus, millega ta kutsus korrale oma viie- või kuueaastast õepoega: “Kui sa hästi käitud, annan ma sulle loa karu peale mõelda.” (lk. 37 !!!!!)

Ostke ja lugege kindlasti. Sest väga kallis see pole ja samas on väga armas lugemine. Aega ei võta, aga sirvida tore. Ja märkmeid juurde teha.

Teised on kirjutanud:

Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

2 Responses to 32. Alberto Manguel “Õhtud Borgesega”

  1. Bukahoolik ütles:

    Sa nii kenasti kirjutad, et ma vist lähen ja ostangi omale selle 🙂

  2. sehkendaja ütles:

    Osta muidugi!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s