35. Justin Petrone “Peegelmees”

Jälle sattusin kunagi olema teleka ees, kui käis Nädalalõpp Kanal2-ga ja saatekülaliseks Justin Petrone. Tellisin selle raamatu kohe raamatukogust (ja sain eile kätte).

See on järjekordselt selline nunnu täiskasvanud mehe raamat – ma tõesti ei oska leida teist omadussõna. Siiras oleks ilmselt järgmine. Kohati võiks need asetada Mihkel Raua eneseabiraamatuga ühte – Mihkel Raud püüdis ennast lahata irooniliselt ja arrogantselt, tuues süstemaatiliselt välja eneseabiõpikute teooriaid enda elu näitel. Justin selles osas nii süstemaatiline pole, sest siin on ka lugusid peale tema enda ka presidentidest ja lastest ja nende ponilembusest jne jne. Osalt on ka Justin P eneseirooniline, aga mitte kunagi arrogantne. Vaid nunnu 🙂 .

Lugemine on lihtne – siiski ajakirjanduslik või blogilik stiil, samas ei häiri mitte miski. Loed, kuidas Itaalia juurtega ameeriklane on Eestis… “naturaliseerunud” (?), saanud eestlaseks. Omal moel.

Paar kohta tegid ootamatult nalja ka. Esimene tartlaste kohta. Tegelikult jalutavad nad rootslasest sõbra Jonasega mööda Stockholmi ja arutlevad maailma muutumise üle, mh. Rootsi muutumise üle. Ja see Jonas ütleb, et on üsna tavaline, et inimestel Rootsis on oma “knullkompis” – tõlkes “kepisõber”:

Igatahes on sama nähtus olemas ka Eestis. Alles hiljaaegu tutvustas üks pikalt vallaspõlve nautinud tartlanne mulle fakti, et Tartu linn olevat täis lõtvu seksuaalsuhteid. “Tõsi või?” küsisin ma. “Mulle tundub, et Tartu linn on täis vanainimesi nagu Aino ja Endel.” – “Just nimelt, jah, see Endel…” vastas ta kelmikal looritatud pilgul, justkui meenutades midagi, millest pole sobilik seltskonnas rääkida. Ma hakkasin seepeale Tartus ringi liikuvaid inimesi, ka vanainimesi, veidi teise pilguga vaatama. (:D lk. 180, tõlkijad Raivo Hool ja Epp Petrone).

Ja teine koht, kui ma naerma hakkasin, oli siis, kui Justin kirjeldas Epu kivipoe avamisega seotud asju, mida ta kõrvaltvaatajana läbi tegi.

Või üks teine mälestus: ühel ööl enne seda, kui Epp oma kivipoe avas, viis ta oma ehtekogu kohaliku Tartu nõia Toomas Pälli juurde, et neid puhastada ja energiaga laadida. Mina viisin samal ajal meie tütre Anna jalgpallitrenni. Kui ma kaks tundi hiljem Annaga kodutänavale jõudsin, küsis ta, kus emme on. “Ära muretse, ta on varsti kodus,” vastasin ma. “Ta läks lihtsalt nõia juurde kive laadima.” (lk. 199)

Nii et mulle istus. Esialgu oma keskealisusest ja kriisist, lõpus pisut lahutusejärgsest tundest, keskel tükikesi niisama siit-sealt. Ponide peatükk, mida mainisin, oli muidugi sümpaatne, väga tuttav tuli ette – see dialoog eesti keeles on lahedam (kuigi originaalis toimus vbolla hoopis inglise keeles):

Mina ise pole muidugi kõige profim ponimääraja, aga vähemasti ma üritan. Vahel panevad mu tütred mu teadmisi proovile. “Neli tükki. Mis nende nimed on?” küsib kaheksa-aastane Anna ponisid ritta pannes ja mulle ootavalt otsa vahtides.

“Mmm… äkki Õunapannkook?”

“Õunarüüp ikka!” Tüdruk saab naerda. “Igaüks teab ju!”

“Oi jah, vabandust. Ja see on vist Võimääre?”

“Misasi?!”

“Või äkki siis Vikerkaarepirukas?”

“See on ju Videvikusära, issi! Jumal küll, kuidas sulle küll meelde ei jää?!” (lk. 146-147)

Teised on kirjutanud:

 • Mae, kes on kõiki raamatuid lugenud; – kohati olen nõus, et teravust pole, aga teravus oli minu jaoks ainult Minu Eesti 1-s ja see oli 8,5 a tagasi ja ma ei tea enam, milles see esimene värskus minu jaoks seisnes, mistõttu Justin P muutus niisama sümpaatseks ja võisin seda nämmutamist lugeda küll. Ma isegi ei ütleks, et nämmutamine tegelikult.
 • Dagmar Lamp kirjutab – tema on sõber ja tema kiidab läbini.
 • Lõik raamatust
Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

4 Responses to 35. Justin Petrone “Peegelmees”

 1. Mae ütles:

  🙂 Ma ei saa, purtsun siin iga jumala kord naerda, kui seda sinu “Mae, kes on kõiki raamatuid lugenud” loen, kõlab nagu mingi indiaani nimi:)

 2. sehkendaja ütles:

  No viimasel ajal on mul küll jäänud mulje, et ükskõik millise raamatu ma läbi saan ja otsin, mida teised on kirjutanud, siis sina oled raudselt lugenud ja kirjutanud! 🙂

 3. justinpetrone ütles:

  Tahtsin öelda lihtsalt aitäh. Tegelikult, Peegelmees oli erinevad projektid. Seal oli palju materjali mis tuli ajakirja Tervis Plussi ajast, ja siis teised kolumnid. Aga seal oli uuemad peatükkid mis minu meelest olid head, ja inimesed ütlesid samuti. See oli kogumik, mitte romaan. Ma kirjutasin teised peatükkid ka projekti jaoks, aga nad ei mahtunud, ja ma ei tea mis nende tulevik on. Äkki tuleb ühel päeval uus kogumik välja. Tänan jälle. Justin

 4. S ütles:

  Jõudu, Justin!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s