Tõnu Kaljuste juubelinädal ja kultuuriajakirjandus :)

Ei suutnud lihtsalt vastu pidada ja pean Tõnu Kaljuste juubelinädalal ilmunud imelise plaadiarvustuse siia ära tooma. Selle tase on lihtsalt nii piiridest välja mõtlev, et väärib lausa siia kopeerimist (kes teab, äkki ajaleht kustutab veel oma veebilehelt muidu!). Autori kunstnikunimi on Linda Viiul (ja ilmselt passib see kordades paremini kui näiteks Vingu Viiul mõne tavapärase kriitika puhul):

Klassikafanaatikust äi kinkis sünnipäevaks Tallinna Kammerorkestri vinüülplaadi. Esiti arvasin, et tegu on väärtusliku antikvariaadileiuga, aga lähemal uurimisel selgus, et on teine välja antud alles käesoleval aastal.

Kuigi meil kodus vinüülimängijat ei ole, arvas abikaasa, et peaksime mõne tuttava juures ikkagi selle läbi kuulama. Kas või selleks, et järgmisel perekondlikul kogunemisel mitte piinlikku olukorda jääda. Juhtumisi oli üks ta sõber tööl maininud, et kuulab muusikat ainult vinüülidelt, sest nii „on kõla autentsem”. Talle siis ühel õhtul, plaat kaenlas, külla läksimegi.

Vinüüli kaanelt saab lugeda, et see on salvestatud orkestri 25. sünnipäevaks. „Veidi nooruke küll, et LPd välja anda,” naersime üheskoos. Plaadil on kaks kontserti – kontsert kammerorkestrile nr 1 (1961) ja nr 2 (1987) –, mõlema autoriks on Jaan Rääts, dirigentideks Neeme Järvi ja Risto Joost. Kiire veebiotsing ütles, et tegu on eesti heliloojaga, kes möödunud aastal 85. sünnipäeva tähistas. Sõber tegi plaadimängija kohal hulga arusaamatuid toimetusi ja järsku karjataski kõlaritest muusika. Sõna otseses mõttes karjatas. Abikaasa naeris, et ootas midagi igavamat, aga see on päris groovy. Elav oli see tõepoolest, kuid minu maitsele siiski pisut monotoonne ja kuidagi masinlik. Esimese kontserdi esimese osa puhul mõtlesin, et ainult sellega oleks asi võinud piirdudagi, ülejäänu suurt midagi juurde ei andnud. Teist kontserti enam õigupoolest kuulata ei jaksanudki. Jälle need viiulid…

Hea, et hipsteritel on vinüüle kuulavaid sõpru ja ka internet, kust saab Jaan Räätsa kohta infot. Või guugeldas ta Neeme Järvit ja Risto Joosti? Ei, siiski seda 85-aastaseks saavat Eesti heliloojat. Samas võtan ma tänulikult selle rariteetse vinüüli vastu, kui see nüüd peaks tõesti hipsteriperre nurka seisma jääma… Groovy või liiga monotoonne ja kuidagi masinlik, mul suva 🙂 . Mul on vinüülimängija ka!

Palju õnne TKO ja Kaljuste!

Rubriigid: meelelahutus, teater-muusika-kino. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s