5. Kai Aareleid “Salaelud”

Selle raamatu haarasin üsna huupi uudisriiulilt (jah, uudisriiulil on siin lausa uut kirjandust!) ja olin jälle ootamatult Kai Aareleiu hõrgus ilukirjanduslikus maailmas. Nagu ma aru saan, on mitmed siin avaldatud novellid juba varasemaltki Loomingus ilmunud. Aga ma ei loe Loomingut, mistõttu on tore, et need ka raamatuna välja anti. Esmalt lugesingi neid novelle ühekaupa, magustoiduks teiste raamatute vahele. Siis langesid aga teised raamatud kõrvalt ära (mitmed jäid pooleli, sest ikka ei istunud) ja lugesin korraga lõpuni. Loodan, et midagi jääb nendest novellidest ka meelde vaatamata kiirele läbilugemisele.

Need novellid olid õrnad, hõrgud, infolüngaga, ehk alati jäi kuhugi mingi saladus, kellegi saladus (ilmselt sellest ka pealkiri, “Salaelud”, kuigi seda märkasin alles poole pealt…). Ametlik sisukokkuvõte on väga tabav ja täpne:

Salaelud” sisaldab aastatel 2010–2018 kirjutatud novelle ja miniatuure, osa on varem avaldatud ajakirjanduses, suurem osa seni avaldamata. Täpses ja tihedas naiselikus käekirjas käsitleb autor oma proosaloomingus läbivaid teemasid, nagu mälu, juured, reetmine, kaotusvalu ning habras joon tõeluse ja väljamõeldise vahel.

Novellide ja miniatuuride pealkirjad:

 • Süütus
 • “Valge kleit”
 • “Nende viimane suvi”
 • “Lili”
 • “Paremad päevad”
 • “Tango”
 • “Rubinsteini tõlk”
 • “Mehe lõhn”
 • “Kooritüdrukud”
 • “Üksi”
 • “Sild”
 • “Aastapäev”
 • “Fuuga”
 • Lisalugu: Milla S. Teik. “Ülestõusmine”

Poole raamatu peal tulid mõned sellised (“Üksi” ja “Aastapäev”), mis polnud võib-olla teiste seas nii erilised, ehk tavalisemad, lihalikumad. Ilmselt mingi lihalikkus tegigi teatud novellid natuke liiga maiseks mu jaoks. Seevastu kõik alguses: “Süütus”, mis räägib lapspõlves haigusele kaotatud sõbrast ja enne seda mängitud mängudest. “Valge kleit”, mis räägib tegelikult vanaemast läbi kleitide… “Nende viimases suves” jäi ju kõik (lihalik) ütlemata, tegevus toimus kõik kuidagi saladusloori varjus… Või lugu kummalisest õpetajaprouast Lilist, kellest keegi midagi ei teadnud, kuid kelle matustest saab loo raam. “Paremad päevad” oli lihtsalt üks õhkõrn ja ilus looduspoeesia, segatud kröömikese kiindumusega (absoluutselt lihalikuta 😉 ), taas midagi kättesaamatut, unenäolist. “Tango” oli ka pisut maisem, teemadeks elu kujutamine draamatekstis, piirid, autorlus, asjad, mida saad teada teksti kaudu vms. “Rubinsteini tõlk” oli lihtsalt kuidagi geniaalselt komponeeritud – väike ninanips anti ameeriklaste meelelaadi ja pealiskaudsusele (noh, samas nende positiivsusele), samas kogu see tõlkimine/selgitamine/öeldu mõistmine oma nihetega oli kuidagi geniaalne. Põimituna selle õhkõrna viitega saladusele, mis tegelikult kogu novellile taustapinge andis…. “Mehe lõhn” on ilmselt see, mida peab nimetama miniatuuriks – vägagi tuttav…

Siit edasi läheb teema truuduse murdmise peale. “Kooritüdrukud” (ilmselt ka miniatuur), “Sild” (võib-olla kunagine armastus, mitte päris truuduse murdmine), “Üksi” (lausa koos lühikese lesbilise stseeniga – küll truudusetusest, aga läbi omamoodi vindi), “Aastapäev” ka mõistmisest, kes kellega käib ehk truudusetusest läbi kahe aja. “Fuuga” on veidi pikem novell, tegeleb mäletamise ja mälu teemaga, veidi maagilist realismi ja aegadega mängimist. Lõpetuseks see lisalugu ehk toimetaja nimega M.S.Teik – tõtt-öelda tundus mulle, et siin oli tegemist väikese sisenaljaga Kai Aareleidi ja Janika Kronbergi vahel, nähtavasti kirjandusringkondades. Osalt tuli novelli point ka minusugusele tavalugejale välja, aga osalt jäi sinna inside joke’i piiridesse.

Igal juhul olen väga rõõmus, et see raamat mulle kätte sattus. Kange tahtmine tuli see isegi endale soetada, kuniks jõudsin nende keskmiste novellideni ja suutsin endale selgeks teha, et suudan elada ka ilma raamatut ostmata….

Ma ei tea, kas 2018. aasta novelliauhinnad on juba laiali jagatud, aga seda raamatut võiks minu arvates tunnustada küll. (Ja kanäe, 15. veebruaril teatataksegi, et on auhind!)

Teised pole ka kuigi pikalt kirjutanud: Mae ja Raamatutega.

Rubriigid: raamat, sildid: , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s