20. Mati Unt “Kollontai” (dokumentaalnäidend)

Hakkas huvitama, kuna Aleksandra Kollontai oli 1930-40ndatel Rootsis Nõukogude Liidu saadik ja ta nimi oli kuskilt varasemast kõrvu jäänud. See konkreetne “näidend” on muidugi kirjutatud/avaldatud 1977. aastal, mistõttu ei oska otseselt tõlgendada ka. Loomulikult tõukas väga paljusid sotsialiste (ja edasi ka kommuniste) tagant soov inimeste võrdse kohtlemise taotlemise järele, ent mingist hetkest on siiski arusaadav, et see teos on kirjutatud oma aega. Oleks huvitav teada, mis tõukas tagant Mati Unti.

Nii palju, kui ma veebist teada sain (vägagi põgusal otsingul), oli Kollontai näol tegemist näiteks esimese naissoost saadikuga maailmas, kui ta asus tööle NL saadikuna Norras. Teiseks olla ta olnud üks esimesi suuri feministe. Siingi on kirjutatud, kuidas ta luges Rosa Luxemburgi, hiljem temaga ka ise kohtus. (Siin on ka teisi nimesid, mis minule paraku tundmatud ja pole parata – selles osas olen suhteliselt rumal ka. Ideede ajalugu jne). Kuskil kirjutati, et ta oligi igas mõttes vabameelsuse ja seksuaalse vabaduse toetaja nii teoorias kui praktikas. Jumal teab – aga sellest ilmselt ei saanud 1977. aastal ka Mati Unt kirjutada. Eesti keeles on tema kohta ilmunud teisigi käsitlusi.

  • Anna Itkina „Revolutsionäär, tribuun, diplomaat. Aleksandra Kollontai elulehekülgi“ (1977, tõlk. M. Juske),
  • Emili Mindlini „Koduks maailm. Jutustus Aleksandra Kollontaist“ (1987, tõlk. Jüri Karindi)
  • Arkadi Vaksbergi „Aleksandra Kollontai. Revolutsiooni valküür“ (2006, tõlk. Linda Ruud).

See ei oleks nii, kui tegemist ei oleks olulise isikuga. Samas on tegemist siiski tulihingelise menševistiga. Muuhulgas, nagu ma aru saan, erakordne ka seetõttu, et Stalin ta ellu jättis. Seega sain teada seda, et ma ei tea temast midagi, lünk on suur  ja peaks täitma. (Oleks tore, kui keegi mulle räägiks, siia alla kommenteeriks. Sest ilmselt niipea ise uurima ei hakka ja taust on ka nõrk).

Näidendiks seda samas pidada ei saa. Tegemist on justkui Kollontai häälega, kes kõneleb oma elust sünnist surmani, vahele lükitud tsitaate suurtelt vene autoritelt (Turgenev, Blok). (Tänu Danzumehe kommentaarile sain teada, et see “näidend” on isegi teleteatris lavastatud! Nii et ikka on mõtet üles kirjutada, saab huvitavaid viiteid!)

See “näidend” sisaldub Mati Undi kogumikus “Valitud teosed 2” (1985, lk 282-304, vahetult enne “Sügisballi”).

Rubriigid: raamat. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

2 Responses to 20. Mati Unt “Kollontai” (dokumentaalnäidend)

  1. Danzumees ütles:

    Hilja Varem teeb Kollontai rolli väga ägedalt: http://arhiiv.err.ee/vaata/kollontai

  2. sehkendaja ütles:

    Tänan viite eest! Lingin postitusse ka.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s