25. Jonas Jonasson “Saja ühe aastane, kes mõtles, et ta mõtleb liiga palju”

No kui juba kursis olla, pidi ju selle raamatu ka läbi lugema. Selles suhtes on tunne sama – igavene jant. Ilmselt oli seda ka Saja-aastane…, lihtsalt tookord oli esimene ja värskendav kord. Kirjanik ütleb eessõnas, et maailmas toimub nii palju asju, et Allan Karlsson tuli lihtsalt jälle tegevusse heita. Seekordne tegevus käib enamjaolt Põhja-Korea, Venemaa ja USA teemadel – keskmes Põhja-Korea ja rikastatud uraan. Ja muidugi satub kõige selle keerisesse põhimõtteliselt ootamatult Allan Karlsson ja Julius Jonasson (tegevusse tekib ka Sabine Jonasson, kes pole Juliuse sugulane, aga see on lihtsalt nii tavaline nimi, eksole). Erinevad viisid äri teha kerkivad esile ka siin nagu Mõrtsuk-Andersis. Omamoodi lihtsalt seikluslik muinasjutt kaasaegse maailma teemal. Näiteks, kuidas käib kohtumine Kim Jong-uniga, Donald Trumpi parodeerimine, kuidas ta kõike kaks kord järjest ütleb, Angela Merkeli pidamine ainsaks kahe jalaga maa peal olevaks suuremaks juhiks, Margot Wallström on ka vägagi sümpaatne ja ehtrootslaslik. Ei taha pahandusi, tahab head, teinekord juhtub aga nagu ikka… Lisaks on Allan Karlssonil uus vidin – tahvelarvuti. Selle kaudu saab ta pidevalt igasuguseid uudiseid maailmast, mida teistele muudkui edasi räägib ja teised lõpuks täiesti marru lähevad (need uudised on muidugi seinast seina ja heas humoorikas võtmes, aga põhinevad ju pärisuudistel, mis tol hetkel avaldati. Raamatu originaal ilmus 2018, meil 2019). Rootsi on 2018 ÜRO julgeolekunõukogu (mittealaline) liige ja Wallström Rootsi välisministrina esindaja.

Põhimõtteliselt räägib raamat sellest, kuidas USA ja Venemaa püüavad Põhja-Koread ja sellega maailma mõjutada, destabiliseerida, mida keegi sellest ka ei võidaks. Infosõda. Infot on nii palju, sellest võib lolliks minna – see ongi asi, mida Allan Karlsson lõpus tunnistab – ta pole kunagi enda pead väga millegi üle vaevanud, aga talle endalegi tundub nüüd, et mõtleb liiga palju.

Kokkuvõttes oli maailm parem koht kui sada aastat varem, ehkki areng ei kulgenud nähtavasti sirgjooneliselt. See liikus tsüklitena üles ja alla.

Nii palju, kui Allan Aru sai, oli areng praegu languses. Oli oht, et suund muutub alles siis, kui piisavalt paljud on piisavalt kaua üksteist piisavalt halvasti kohelnud. Siis hakkavad inimesed uuesti mõtlema.

Nii on see alati olnud. Aga kas on kindel, et see uuesti nii ka läheb? Alles hiljuti väitsid teadlased, et keskmine intelligents on langustrendis. Allan luges, et see, kes liiga palju oma tahvliga suhtleb, kaotab oskuse dialoogi arendada. Tahvli omaduseks on ju selle omanikule pigem monoloogi pidamine kui vestluse arendamine. Inimesed liiguvad seega internetis ja lasevad teistel enda eest mõelda, mille tulemusena jäävad aga ise üha lollimaks.

Allanile tegi muret taipamine, et koos intelligentsiga kipub kaduma ka tõde. Vanasti oli lihtne teada, mis on tõsi ja mis mitte. Viin oli hea. Kaks pluss kaks ei olnud viis.

Aga kuna inimesed ei räägi enam üksteisega, tuleb võitjaks see, kes ühte ja sama asja kõige enam kordab. (lk. 318, tõlk. Kadri Papp)

Just raamatu lõpulehekülgedel peab Putin kokku võtma, et alguses läks justkui õnneks (USA presidendivalimiste ja Brexitiga, aga alates Prantsusmaast hakkas juba kiiva kiskuma ja kuskilt tekkis ootamatult Macron ja see ajas asja Putini kontrolli alt välja.

Lisaks teenis venelaste huve Euroopasse saabuv pidev põgenikevool. Iga õnnetuke, kellel õnnestub kontinendi kõige rumalamates riikides elamisluba saada, nuumab riigi sees hõõguvat võõraviha. Tahtmatus aidata oli kõige suurem seal, kus ka varem polnud kedagi aidatud. See on inimlik kadedus. (lk. 316-317. Väike nööge Eesti-sugustele 😉 )

Teised kirjutavad:

  • Mae kirjutab. Kusjuures mulle tundus esimene osa ikka samasugune – et maailmapoliitilised sündmused läbi 20. sajandi tuli ühe inimese elu kaudu läbi võtta. Ja kuna Aafrika jäi toona puudu, siis pidi kirjutama Kirjaoskamatu….. Ja nüüd siis see uus olukord.
  • Linda Järve Kruusatee.
Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s