33. Arikawa Hiro “Rändava kassi kroonikad”

Isegi ei mäleta, kust see raamat mulle silma jäi, järjekorda ma ennast panin ja möödus terve igavik (jõudsin isegi unustada), kui raamat äkki kohal oli. Lugemiseks ei lähe kindlasti üle päeva-paari.

Mul on hetkel raamatulugemisega mõõn, loen juhuslikult ja vähe, enamasti ühte vana asja (kolmandat korda). Selle mõtlesin siiski läbi lugeda.

Osalt on tegemist toreda raamatuga. Nimelt on see jutustatud enamvähem läbivalt kassi pilgu läbi – hulkuv kass, kellest saab Satoru Miyawaki kass. Raamat räägib sellest, kuidas nende teed ristuvad ja kuidas pärast viit aastat koos elamist peab Satoru kassi kellelegi ära andma ja võtab seetõttu ette reisi. Kõikide vanade sõprade juures ilmneb midagi, miks Nanat (kassi – nimi tähendavat seitset, sest kassi saba on seitsme kujuga) sinna jätta ei saa. Kass (ja tegelikult ka Satoru) on selle üle väga rahul, kass lausa ütleb, et ega tema jaoks on tegemist reisiga, mitte reaalse võimalusega kuhugi mujale jääda.

Esiteks käib Satoru oma algkoolisõbra Kōsuke juures, kes peab fotoateljeed ja kelle juurest naine on minema läinud. Kohtumisel saab kass teada, kuidas Satoru Kōsukega tuttavaks sai ja mis neid sidus (eelmise kassi võtmine, mida Kōsuke range isa ei lubanud ja kelle Satoru toona endale sai, kuid kellest lahkuma pidi, kui ta vanemad surid). Nana teeb kõike endast oleneva, et välja näidata, et Kōsuke tahab teda endale valedel põhjustel (et äkki naine tuleb tagasi?).

Edasi liigub Satoru Yoshimine juurde, kes on talunik. Sõit kestab igaviku, tee peal tuleb lausa öömajas ööbida – tavaliselt pidi see olema lennukiga läbitav maa. Aga kassi pärast võtab Satoru ette autosõidu. Siin kuuleb ta loo, mis ühendab Satorut Yoshiminega ja tolle vanaemast. Yoshimine pool õpetab Nana välja ühe väikese armetu hulkurkassi, kellele Yoshimine on halastanud ja enda poole võtnud, aga kes ei oska veel jahti pidada. Inimesed tõlgendavad seda muidugi kaklemise ja pahasusega, seega jätkab Satoru teed koos oma kassiga.

Edasi sõidab Satoru oma keskkooliaegsete ja ülikooliaegsete sõprade poole – Sugide poole (ei leia selle mehe eesnime, naine oli Chikako). Mees tunneb pidevaid süümekaid, kuna Chikako on talle lapsepõlvest saadik meeldinud, aga näeb, et Satoru Miawakile meeldib ta ka ja tüdrukule poiss samuti. Seega tõmbub Satoru kenasti ausalt eemale. Sugidel on koer Toramaru ja vana kass Momo. Jällegi – see, mis toimub loomade vahel, on hoopis midagi muud kui inimesed seda mõistavad. Igatahes lahkuvad Satoru ja Nana rahulikult ka sealt. Suundudes Satoru tädi Noriko juurde elama. Sest Satoru on, nagu selgub, parandamatult haige ja lõpuks ka sureb. Vot täpselt seal oleks see raamat lõppeda ka võinud. Natuke tuleb sellist moraali osa ka lõppu.

Üldiselt lihtsakoeline raamat, samas nauditav selles lihtsuses. Natuke häiris, et trükivigu oli üsna palju, toimetamist justkui vähevõitu. Nähtavasti sobiks veel iseäranis kassiinimestele. (Ilmselt vajan ise hetkel midagi teistsugust – kahtlustan, et see kirjandusliku maitse muutumine on seotud ka eaga, mitte vaid loetud raamatutega. Seega ma pole enam sellepärast kuigi usaldusväärne soovitaja või mahategija. Pole muidugi kunagi olnud oma absoluutselt teistest erineva maitsega. Kõige hullem asja juures on see, et tegelikult kardan raamatuid, mis mulle kunagi väga meeldisid, uuesti võtta – äkki selgub, et kunagised lemmikud on täiesti keskpärased?).

(Otsides, mida teised on kirjutanud, kahtlustan, et äkki märkasin seda sissekannet Sulepuru blogis? Samas ta kirjutab: “Kõige suurem pahameele tekitaja on mu enda valed ootused — ma ootasin kassiraamatut ja siis hakkasid inimesed kõva häälega kassist üle rääkima.” – mistõttu ma pole kindel, kas ma ikka tellisin selle peale? Äkki nägin lihtsalt Postimehe raamatulisas? Pole võimatu. Üldiselt olen Sulepuruga sama meelt, kuigi vbolla erinevatel põhjustel – kassiinimene ma ju pole, inimhäälte domineerimine mind ei häiriks muidu.)

Aidi Vallik kirjutab.

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

1 Response to 33. Arikawa Hiro “Rändava kassi kroonikad”

  1. Pingback: Et nüüd jälle pausi sisse ei tuleks | Aidi Vallik avalikult

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s