42. Sara Stridsberg “American Hotel”

See raamat oli mul rootsikeelsete raamatute nimekirjas, mida tahan lugeda, juba ammu. Kuna tegemist oli taskuformaadis raamatuga, ostsin seekord lausa ära. Ja tegemist on tõesti kõigest novelliga (Novellix väljaanne). Ma ei tea, mind ennast väga ei liigutanud (kahtlen juba, kas mu raamatulugemine on enam mõttekas, sest suudan vaevu meeles hoida, mis toimub, mida öeldakse, kui jätkan lugemist päev hiljem, on juba nii suur osa eelnevast meelest läinud….). Ilmselt peaksin esmalt uurima, millest see raamat oli, et mitte täiesti puusse panna.

Siin olid mõned peategelased. Esiteks Carter (nagu ma aru sain, oli tegemist pooleldi mustanahalise (oleks nagu ema olnud neeger ja isa valge?) jooksjaga, kes enam ei jookse, vaid hea meelega pigem joob?), kes on koos Vladimiriga, kes elab pooltühjas hotellis, vist oli 14. korrusel, ja ootab, et Carter ta tapaks (lükkaks aknast alla või revolvriga). Ja siis mõned tagasivaated nende kohtumisele, siis kohtumisele Jackiga, Vladimiri kaksikvennaga. Sellest, kuidas nad hoopis Jackiga lapse saavad (Storm) ja kuidas ta siis ikka mõneaastase lapse juurest tagasi Vladimiri juurde kolib. Lõpus siiski (sain ma ikka õigesti aru?) Vladimirit tulistab, aga selgub, et see nagu ei tahagi surra. Jack tormab kohale ja ütleb, et võtab süü enda peale. Nagu kunagi Vladimir oli võtnud süü oma naise surma/tapmise eest enda peale, kuigi naine hüppas aknast alla ja nende laps võeti neilt ära, Jack proovis takistada, aga ei jõudnud.

Nii olnudki.

Nüüd ma lugesin, milles asi oli 🙂 – eks arvata oli, et mingi tähtis taust on oluline, et asjad mingisse konteksti asetuksid. Tähtis on, et tegevus toimub Detroitis, mis oli suur autotööstuse linn. Ja see kokkuvarisemine, mis toimus pärast autotööstuse väljakolimist. Wikipediast loeme:

In 1701, Antoine de la Mothe Cadillac founded Fort Pontchartrain du Détroit, the future city of Detroit. During the 19th century, it became an important industrial hub at the center of the Great Lakes region. With expansion of the auto industry in the early 20th century, the city and its suburbs experienced rapid growth, and by the 1940s, the city had become the fourth-largest in the country. However, due to industrial restructuring, the loss of jobs in the auto industry, and rapid suburbanization, Detroit lost considerable population from the late 20th century to the present. Since reaching a peak of 1.85 million at the 1950 census, Detroit’s population has declined by more than 60 percent. In 2013, Detroit became the largest U.S. city to file for bankruptcy, which it successfully exited in December 2014, when the city government regained control of Detroit’s finances.

Seetõttu on ka oluline, et Carter leidis Vladimiri telefonitsi autokindlustusi müües. Et nende vanematekodu oli uhke villa, kus nüüd elas Jack (ja mõnda aega ka Carter, kui ta Stormi sai). Ja mis jäi Jackile, sest “kõik läksid ju ära, siia ei tule ju keegi tagasi”. Raamatu kokkuvõtegi ütleb ju tabavalt: “[…] runt teman av förlorad framgång och konsten att falla, mot en bakgrund av fadd amerikansk yta. Denna novell är en scenisk och storskalig tragedi som även satts upp som pjäs på Kulturhuset.”

Litteraturmagazinet kirjutab ka lühidalt.

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s