48. Urmas Vadi “Tartu vaimu saladus. Eeltöö täispikale kunstilisele filmile”

20191124_131218Otsisin raamatukogu kataloogist uut Vadi raamatut (eh, see vist alles ilmus, kas nüüd on ehk alles raamatupoe lettidele jõudnud, raamatukokku ilmselt veel hiljem) ja leidsin sellise üllitise. Tellisin ja lugesin läbi, võiks öelda, et lühike brošüür Tartust. Midagi vadilikku, mis teeb asja veetlevaks – nagu kujutad ette, kuidas sellest väike filmilõik tehakse.

Linna saabub Ilmar Leppnurm, rongiga muidugimõista, hakkab otsima Tartu vaimu. Sest lisaks sellele, et ta on joonestaja, võib teda sama hästi “nimetada sensitiiviks, detektiiviks ja minu poolest isegi unenägude seletajaks”. Esmalt läheb arhiivi, kust saab teada, et Tartu on läbi ajaloo väga palju põlenud. Peeter I põletas ju näiteks linna 18. sajandi alguses eesmärgipäraselt lihtsalt maha – Urmas Vadi loos jääb Leppnurm arhiivi tukkuma ja ärkab keset möllu, Peeter I kutsub teda koos endaga linna põletama – kui kõik ära põletada, peaks see vaim ju ikka kuskilt välja tulema!

Käib kaarsillal, näeb Kivisilla peegeldust (=teist silda) vees. Paadimees pakub raha eest kõike, endal on kaelakee kaelas, sest mingi “naine heitis need jõkke” (Alveri “Korallid Emajões” 🙂 ). Kuna saab paadimehelt aeruga pähe, hulbib kaldasse Supilinnas, kus tüse perenaine ta märjad riided pliidi kohale kuivama riputab, mees aga veiniuimas laua taga nokib. Lõpuks viib perenaine ta oma kasvuhoonesse ja pakub oma väänduvate taimede otsast igasuguseid inimesi: “Siin on mul Johannes Pääsuke, fotograaf, väga hea sort, varajane. Siin on muusik ja poeet Aleksander Müller, aga ta pole veel valmis. Hea mahlane ja multikultuurne Rein Pakk, saab hästi sisse teha, võib marineerida. Kas panen teile kaasa?”

Edasi jõuab Pirogovi juurde mõtisklema, et mis tal viga on, et on hakanud justkui viirastusi nägema. Pirogov kõnetab teda, kes ütleb kohe, et näha on, et ta on Tallinnast ega oska õieti olla. “See Tartu Vaimu asi on kange nagu eeter, paneb asju nägema.” ja kui Pirogov Leppnume oma vana sõbra Struve juurde tähetorni saadab, ütleb too ka kohe “Kas Pirogov jootis teile jälle seda oma eederit?” Igatahes umbes nagu Uugametsale, juhatab Struve Leppnurme ühe tähe juurde, mille ta avastas (kaksiktäht). Kui too ei saa aru, kuidas sinna minna, selgitab: “Väga lihtsalt. Täpselt samamoodi nagu lähete oma pruudile külla või leivapoodi. Hakkate aga minema. Mul on selle jaoks isegi meridiaan tõmmatud, Jacobstadtini välja. Hoiate kolmest kraadist ja kolmekümne viiest minutist kinni ja muudkui aga lähete ja vaatate, mida mu kaksiktähekesed teevad.”

Novot, minema hakates selgub, et sõidab hoopis rattaga mööda nööri ja trossi lõppedes on tal vastas Ahhaa teadur. Lähevad otsivad siis seda Tartu Vaimu sealt, lõpuks soovitatakse ikka enda sisse pilk heita ja peeglilabürinti suunduda.

Veel toimub Linnapea ja Kirikumehega kohtumine Toomemäel volbriööl – selline möll käib, mõlemad hoiavad hinge kinni, kas hommikuks linn ikka alles on. “Baer vihkab seda ööd veel eriti”, ütleb linnapea. “Paras talle”.

Jaani kiriku juures käib terrakotakujude vahel sõnasõda, kes see Tartu Vaim ikka on, sekkuvad veel Rein Kilk/Ärimees ja Muusik, kuni lõpuks pistab mingi mutt hruštšovkast pea välja ja ütleb, et kui kohe vait ei jää, siis ta võtab mehe jahipüssi, muidu ei saa telekatki vaadata. Treffner teiselt poolt ütleb, et tema kuulab hea meelega, kui ainult mingid vanamoorid ei kisaks. Ütleb veel midagi solvavat hruštšovka kohta (köide on välja antud 2012) ja silikaadist maja nutulaul: “Miks mina pean alati see peksukott olema. Ma näen lihtsalt nõme välja, hingelt olen ma ilus, aga keegi ei näe seda.” 🙂 🙂 🙂

Edasi satub Leppnurm Vanemuise koridoridesoppidesse ja kohtub Irdiga – antakse mõista, et surnud lavastaja ja ka teiste näitlejate hinged. Ja et oleks vaja veidi nagu pressiesindajat nende vaimudemaailmale. Dialoogi lõpuks ütleb Ird, et “Ei, mina ise ei saa küll kaasa teha, mul on täna teised kohustused. Mina pean minema Tartu Uude Teatrisse ennast mängima. […] Jah. Sest Neero Urke, muidu tubli poiss, mängib mind paremini kui ma ise, on haigeks jäänud ja ma asendan teda.” Leppnurm ikkagi ei taha väga, aga Ird ütleb, et üldiselt teeme ikka nii, nagu tema tahab: “Menning, too köis!”

Nalja tegi peatükk Kunstimuuseumi viltuse hoone ees, endine apteegihoone, kust astub välja Luts.

Ilmar Leppnurm: Öelge teie, kas ma hakkan hulluks minema?

Luts: Mis hulluks, see kõik on teil sellest majast. Mis sa siis mõtled, muudkui kepsutab ja kõigub, nagu setukas. Mul endal tekivad alati tasakaaluhäired, tuigun ja kukun. Pärast rahvas jälle räägib, et Luts on maani täis ja kakerdab. […] ma ise jätsin puhtalt selle pärast apteekriameti maja ja hakkasin kirjutama. Palju stabiilsem.

Ilmar Leppnurm: Ma tunnen, et siin on mingid jõud mängus!

Luts: Ja väga õigesti tunnete. See on väga kultuurne maja, siin jõe ääres on ainult pank, aga teda tõmbab ülikooli ja vaimu poole. Selle pärast ta viltu ongi.

Ilmar Leppnurm: Seda ma arvasin!

Luts: Tema sees on vanatüdruku süda, mis kisub veel viiekümneseltski kaugõppesse.

😀 😀 😀

Ja viimane lehekülg enne epiloogi elustab Tartu skulptuurid. Nalja teeb, et kui Kalevipoeg minema hakkab, hõikab Kreutzwald talle, et ta tema ka kaasa võtaks, “Ma tuleksin ise, aga mul pole jalgu ega käsi.” mille peale Kreutzwald talle nähvab: “Räägi siiliga”. Lõpuks pakub Siga abi – ütleb, et kui kõht tühjaks läheb pärast, võib haugata ka, Karmin on kenasti tükid kõik peale märkinud. No ja Lotman, kellel on torud segamini läinud.

Ma ei tea, kas see on mingi ametlik raamat, mida muidu osta saaks, aga täitsa lahe. Eriti Tartust rääkides ja Tartule mõeldes. Kuidagi tähtsamad kohad siiski ära tabatud (ilmselt oleks veelgi, aga ehk kisuks liiga spetsiifiliseks, kui hakkas hipsterite poppe kohti välja tooma, mis mõne aja pärast ehk polegi enam nii olulised).

Vahva vahelugemine.

Rubriigid: raamat, teater-muusika-kino, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s