53. Winifred Watson “Preili Pettigrew’ võrratu päev”

Blogide kasulikkusest – idee selle raamatu lugemiseks sain Bukahoolikult ja ega ma poleks ilmselt muul juhul kuidagi seda raamatut avastanud ega leidnud (raamatu ilmumisaasta: 1938 originaal ja 2013 eestikeelne tõlge).

Vahva raamat. Pidevalt tuksus kuklas, et “kelmiromaan”, aga tegemist on kirjaniku oma kaasajaga (ilmselt siis 30ndatega) ja tegelasteks äpardunud koduõpetaja, kes satub tööbüroo eksituse kombel  valele aadressile. Preili LaFosse võtab ta sõbralikult vastu ja tal läheb preili Pettigrew’d pidevalt delikaatseteks asjadeks vaja – kogu tegevus toimub ühe pikendatud päeva jooksul. Preili Pettigrew on “vanatüdruk”, sest ta on juba soliidses eas. (Nagu ma aru saan – 40 🙂 ).

Nii, edasi tahaks öelda, et ei-ei, otseselt see siiski kelmiromaan ka ei olnud, läbi ja lõhki tuhkatriinu lugu – iseäranis lõpus, kui toimub “ball” ja “kojusaatmine”. Esialgu toimub preili Pettigrew’s muutus lihtsalt selle peale, et keegi teda märkab ja tema arvamusest hoolib, teda lausa vajab. Kui siis üles ka lüüakse – meik ja riided – on peeglisse vaadates enesekindlus tagasi.

Seega korralikust pruunides riietes hallist hiirekesest saab tüüp, kellest kõik seltskonnas räägivad ja kelle pärast kolm paari kokku saavad (moraalsed kaalutlused nende valikute taga on pigem kurja- kui õnne kuulutavad minu arust 🙂 ). Lisaks selgub, et talle meeldib paljutki sellest, mis koduse kasvatuse taustal tunduks siiski äärmiselt patune.

Seega – lõbus ajastutruu romaan. Rõhutan igaks juhuks veel: lihtne, pisut jantlik, servapidi kelmiromaan.

Raamatu tausta kokkuvõte on siin – see on ka omamoodi põnev:

«Preili Pettigrewʼ võrratu päev» on inglise kirjaniku Winifred Watsoni (1906–2002) kolmas ja kuulsaim romaan. Seda saatis suur müügiedu nii Inglismaal kui ka mujal maailmas ning Universal Pictures ostis raamatu filmiõigused. Ent noorukese kirjaniku tähelend jäi üürikeseks, sest puhkes Teine maailmasõda. Sõja lõppedes otsustas kaheksa aasta jooksul kuus romaani avaldanud Watson kirjutamisega järsu lõpparve teha ja perele pühenduda. Aastal 2000, kui Winifred Watson oli juba 94-aastane, avastati see humoorikas romaan raamatusõprade rõõmuks uuesti. Inglismaal on sellest ilmunud juba viis kordustrükki. Kahjuks ei jõudnud kirjanik näha, et see, mis sõja tõttu pooleli jäi, sai peaaegu seitsekümmend aastat hiljem siiski teoks – preili Pettigrew jõudis lõpuks ometi Hollywoodi. 2008. aastal linastunud romantilises komöödias mängis peaosa Oscariga pärjatud näitlejanna Frances McDormand.

Rubriigid: raamat, sildid: . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s