55. Giedra Radvilavičiūtė “Täna öösel magan mina seina pool” (LR nr. 35-36/2019)

Ma ei tea, kuidagi meeldis see algus ja kuna oli paksude raamatute vaheline paus, siis lugesin läbi. Ma pole isegi kindel, kas ma millestki aru sain, aga see kirjutamisviis on kuidagi nii omanäoline ja lahe, sarkasm-iroonia, samas ilus, tohutult palju viiteid erinevatele kirjanduslikele tekstidele – ja siis mitte sugugi eputamisena, vaid koe osana, muster, mis kordub, tsitaadid, mis naasevad. Huvitav. Peategelane on 40.-50. aastates naisterahvas (kirjanik ise – vist suhteliselt varjamatult).

Toredaid lõike võib vastavalt maitsele ja olukorrale erinevaid välja kirjutada. Näiteks üks vanaproua manitses peategelast:

“Teid takistab alati loogika. Püüate avastada reeglid ja ära arvata lõpu. Saatus ei sõida liftiga. Silmapiir on alati udus, finaal äraarvamatu. Võib minna nii ja võib minna naa. Ärge võtke endale Jumala rolli. Me sõuame kallasteta merel ja sureme alati üksinda. Suhted meestega on nooruses tragöödia, kooselus tragikomöödia ja vanaduses komöödia. […]” (lk. 43, tõlk. Tiiu Sandrak – väga tore tõlge ja ma nii väga hindan joonealuseid märkusi! Neid on tänapäeval nii väheks jäänud ja ma sugugi ei alahindaks lugeja soovi teada, millise laual lebava ajakirjaga on tegu või millised sõnamängud millegi taga peituvad või millistele originaalteostele viidatakse.)

Ja teine näidistsitaat:

Pean tunnistama, et minu tütar armastas isa salaja rohkem kui mind, nagu enamik tütreid. Ilmselt tundus isa talle intellektuaalse usaldusväärsuse poolest Boeinguna, mina aga tõukerattana. Teismeliseaastatel hakkavad emad tütardele täitma pangaautomaadi, pesumasina ja pärnaõietee funktsiooni. Ühtäkki, ent lausa mitmeks aastaks muutuvad emad tobudeks, kes, häbi küll, ei mahu mõistusevastasesse nabapluusidesse, kogu nende garderoobist on laenamisväärsed üksnes rinnahoidjad, nad väsivad ruttu ja ohivad öösiti tuleviku ees hirmu tundes või ilmaasjata minevikku meenutades. (lk. 64-65)

Katkend raamatust.

Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s