24. Jan Stocklassa “Stieg Larssoni jälgedes”

See raamat jäi silma Apollos – allahinnatuna (kirjastusest otse ja RahvaRaamatust ostes oleks kallim). Tõtt-öelda ei saanudki rampsist tellides veel täpselt aru, millega tegu. Ja lugemine nädala sees võttis ka omajagu aega – lugesin seda raamatut konkreetselt kogu nädala.

Seda raamatut kirjeldab ilmselt kõige täpsemini ametlik kokkuvõte:

Rootsi peaministri Olof Palme mõrv 1986. aastal on tänaseni lahendamata ja üks kummalisemaid sündmusi Rootsi ajaloos. Kui endine diplomaat, ärimees, filmimees, ajakirjanik ja kirjanik Jan Stocklassa seda omal käel uurima asus, viisid jäljed ta Rootsi ühe kõige kuulsama krimikirjaniku ja ajakirjaniku Stieg Larssoni arhiivini, mis oli pärast Larssoni surma seisnud kümme aastat unustusehõlmas. Arhiiv sisaldas 20 kastitäit materjale ja sellest selgus, et ka Larsson oli Palme mõrva uurimisega põhjalikult tegelenud ja ka politseile vastavaid vihjeid teinud, paraku aga tulutult.

Stieg Larsson oli võtnud erilise luubi alla Rootsi paremäärmusluse ja jõudnud sealtkaudu oletuseni, et Palme tapmise taga ei ole üksikkurjategija, vaid Rootsi paremäärmuslased koos Lõuna-Aafrika Vabariigi (LAV) eriteenistusega. Kõigi aegade üks intelligentsemaid ja tuntumaid Rootsi peaministreid Olof Palme oli vastuoluline isiksus, kõrgklassi sots, kelle põhihuvi oli välispoliitika, kuhu ta aktiivselt sekkus, soetades endale sel moel palju vaenlasi. Paremäärmuslikud ohvitserid pidasid teda KGB agendiks, kes tahab Rootsit venelastele maha müüa. Samas tundis Palme huvi LAV-i apartheidirežiimi relvatehingute vastu, mille taga oli tegelikult USA, kes kartis tehingute avalikuks tulekut.

Larssoni arhiiviga tutvunud Stocklassa kaldub seda teooriat toetama. Ta jätkab Larssoni ootamatu surma tõttu poolelijäänud tööd ja usub, et mõrvarite leidmine ei ole enam kaugel, kui vaid Rootsi politseil oleks tahtmist nad üles leida.

Käesolev raamat on kirjutatud haarava põnevikuna, kus autor selgitab oma samme ja kohtub uurimise käigus võimalike mõrvarite ja eriteenistuse agentidega, et tõele lähemale jõuda. Stocklassa on Stieg Larssonile väga tänulik ja leiab, et ehkki maailmas on ilmunud Stieg Larssoni kriminaalromaane üle 80 miljoni eksemplari, on ta siiski suurema ja tähtsama panuse andnud uuriva ajakirjanikuna.

Lisaks pean ütlema, et kindlasti on tegemist rohkem meesteraamatuga, sest mina pean kahjutundega tunnistama, et lõpuks olid juba esimeste kahtlusaluste taustad meelest läinud, struktuurides ka nii hästi ei orienteeru. Sellegipoolest oli tõesti põnev lugemine! Nagu autor ka järelsõnas ütles – ta tõi meelega sisse dramaatilisi võtteid ja dialoogide kirjeldusi, et poleks tuim dokumentide loetelu. Aukartustäratav töö – nii Stieg Larssoni kui Jan Stocklassa poolt! Soovitan kindlasti.

Muuhulgas on pisut huvitav ka Eesti Maja seotud uurimismaterjalidega, kuna mitmed paremäärmuslikud rühmitused tegutsesid Wallingatani hoones.

Hämmastama paneb aga raamatu … toimetamatus. Arnoveri tõlge on üldiselt ikkagi hea, aga teatud kohtades oleks olnud vaja kasvõi trükivead ära parandada. Rääkimata mingitest muudest sisulistest apsudest, kus oleks originaaliga võinud võrrelda. Kas Tre Backar tõesti muutub Kolmeks kaitsjaks? (Triinuraamatud toob sama kriitika ära. Kuigi selles osas olen ma pigem Arnoveriga ühel nõul, et “Mehed, kes vihkavad naisi” on parem pealkiri, mille tõlkimine eesti keelde läbi ingliskeelse pealkirja oli täiesti tarbetu – raamatu mõte läheb suisa osaliselt kaduma). Esialgu läkski lugemine sellevõrra lausa aeglasemalt, et leheküljed olid pikad, teksti real rohkem, laused kuidagi rasked. Hiljem harjusin selle tempoga ära.

Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s