49. Andrei Beljanin “Tsaar Gorohhi salajuurdlus”

Lugesin sellest ilmselt Sulepuru blogist ja nüüd vaatan ka, et päris palju on loetud-kirjutatud, kuigi eelmisel aastal ilmunud raamat. Väljanägemine on selline, et mitte ilma peal ei võtaks raamatukogust – ei aimakski, et võiks midagi mulle olla.

Ja täitsa lahe värk! Olen ühel nõul Kaja Kleimanniga (linnaraamatukogu blogi), et ega tea, kellele oskaks soovitada. Paras absurd, aga tegelikult ju tõsine juurdlus, spioneerimine, reetmine, vargus. Lihtsalt et miilitsa nooremleitnant Nikita on ühe operatsiooni ajal astunud mingi vana mahajäetud maja keldrisse ja sealt tagasi tulles leiab end ootamatult Baba Jagaa tarest. Sattunud muinasjutumaailma, Lukoškinosse, kus valitseb tsaar Gorohh, kellel on ustavad streletsid ja bojaarid. Varahoidja. Jne. Ja kuna peale ametimundri oli Nikital kaasas veel vaid planšett (pika õlarihmaga kirjutusalus, milles saab hoida protokolle ja muid dokumente), siis hakkab ka uues maailmas tööd miilitsaleitnant-vojevoodina. Elab Baba Jagaa juures, kes oskab nii ühes kui teises isegi aidata, eriti just nõidusega. Ühte lihtsat vargust uurima minnes, liiatigi, kui varastatud kirstuke ilmub välja, satub nooremleitnant hoopis mastaapsemate mõõtudega vandenõu peale.

Vahva lugeda, sest osalt muidugi võib kõik mõnes mõttes üle kanda mingitele venelaslikele tüüpidele, kultuur, mis toetub tugevasti oma muinaslugudele ja kangelaslugudele. Tarekesed. Küla nimi Lukoškino – Лукошко aga tähendavat vene keeles seenekorvi. Minategelane ise on pärit meie ajast, teab meieaegseid organeid, multikaid, laulab külalollile, kes saatuse tahtel ta kaastööliseks saab, Võssotski laule ja tsiteerib Prostokvašinot. Võõrsõnu kasutades kutsuvad teised teda korrale (eriti Baba Jagaa) ja palub arusaadavas keeles kõnelda.

Teisalt on seal muidugi ikka ka nõidust ja moondumist jms. Seega juba see osa, teadagi, kõikidele ei sobi.

Lingid:

Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s