56. Guillaume Musso “Tütarlaps ja öö”

Lugesin kellegi blogist (äkki oli Castorbakar, sest Raamatusirvija jagas), et see raamat on põnev ja ei saa käest panna. Mäletasin uduselt, et olen Mussolt varem ka midagi lugenud, mulje oli nagu sama (vaatasin blogist järele, tõesti. Paraku sisu ei mäleta, kuna ma pole ka midagi sisu kohta kirjutanud). Raamatusirvija oli välja toonud lause: “See oli väga hea raamat. Sisutihe, paljude põnevate pööretega ja üllatava lõpuga, mida ma ei suutnud ära arvata. Mida rohkem lugeda, seda haruldasemaks muutuvad hetked, kus kirjanik suudab raamatu lõpuga üllatada ja siin suudeti.”

Jah, ses suhtes kindlasti võib soovitada. Hoopis teisipidi üles ehitatud krimiromaan. Nimelt on meil olemas justkui kurjategijad, kelle kuritegu on 25 a tagune ja kes ootamatult löövad kartma, et nüüd tuleb kõik välja. (Krimkade puhul on muidugi alati see, et kui siia midagi kirjutama hakata, võib ju sisu välja rääkida, siis pole põnev lugeda. Samas – nagu juhtus mu eelmise Mussoga – on oht, et ma ise ei mäleta kuu aja pärast tuhkagi. Seega ma seekord panen ilmselt paar sõna ka sisu kohta, nii et ei tohi lugeda siis edasi).

Kindel on see, et tegemist on kiire ja põneva lugemisega (ei tohi võtta ette suvel, kui on valge ja lugemiseks pole õhtuti üldse aega) ja pöördeid tuleb ette üsna palju, üllatavaid. Ühe-kahe õhtu lugemine muidu.

Nüüd siis sisust, mida ei tohi lugeda: Vinca Rockwell kaob ühel 1992. aasta detsembriööl. Ühtlasi kaob samal ajal ka õpetaja Alexis Clement. Ja kuna arvatakse, et neil oli armulugu, siis järeldatakse, et nad on koos põgenenud. Isegi mingid jäljed viivad kuhugi välja – hotellituba, punapäine tüdruk, nokkmütsis mees – aga siis kaovad kõik jäljed. Minategelane Thomas tuleb 2017. aastal kooli kokkutulekule, sest Maxime, tema eluaegne parim sõber on kutsunud – hakatakse lammutama kooli võimlat ja neil pole pääsu. See, mida nad 1992. aastal tegid, tuleb nüüd vääramatult välja. Thomas’st on saanud kuulus kirjanik, aga ta on elu aeg Vincasse armunud olnud ja pole suutnud eluga edasi minna, perekonda tal pole. Maxime seevastu on kapist välja tulnud ja oma elukaaslasega isegi kaks last muretsenud, lisaks kandideerib valimistel. Nojah, tol ööl, kui kogu kampus oli peaaegu tühi, olid tüdrukute ühikas vaid kaks õpilast, Vinca ja Fanny. Viimane on Thomas’sse elu aeg armunud olnud ja tegelikult Vinca talle ei meeldinud. Oma arust tappis tema Vinca ära tol ööl – pannes liiga palju rahustit tema teesse. Poole pealt selgub, et ei, tapjaks oli (oma arust) hoopis koolijuht, Thomas’ ema. Kuna Vinca näitab kõrges palavikus sõber Thomas’le rasedustesti ja ütleb, et Alexis sundis teda selleks, plahvatab noormehes viha ja ta tormab õpetaja Alexis’ juurde ja hakkab teda mingi kaikaga peksma. Kui jõudude vahekord muutub, tapab keegi õpetaja selja tagant – noaga. Sõber Maxime. Seega on nad elu aeg teadnud, et nemad on tapnud õpetaja. Ja Maxime’i isa on aidanud pooleliolevasse võimlasse betooni valada kaks surnukeha (nojah, see selgub ju alles raamatu keskel, et neid võib seal kaks olla). Oeh, tegelt ikkagi tobe sedasi sisu kirjeldada. Maxime’i isa Francis on kooli majandusjuhataja (umbes), nad on Thomas’ peresõbrad. Tema on raamatu olevikuaja suhtes möödunud aasta lõpus jõhkralt läbi pekstud ja tapetud. Ikka targem, kui ma nüüd muud enam ei kirjutaks.

Tõsi on see, et pöördeid jätkub viimaste lehekülgedeni, kuigi viimaste pöörete osas annab autor vihje, et kuna ta on kirjanik (noh, minategelane siiski on ju kirjanik), siis võib ta kirjutada juurde selle ja tolle ja loota, et oli umbes nii. (Mille peale pärisautor peab täpsustama, et tema siiski pole kedagi tapnud).

Omamoodi mingeid riiveid tekitab muidugi moraali seisukoht – tegelikult on meil tegemist inimestega, kes tapsid (süütud?) inimesed ja pääsevad karistamatult. Ehk. Vist. Eksole. Samas raamatuna – olgu, las olla nii.

Kirjutatud on üsna palju:

Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s