65. Marianne Mikko “Kroon kuningriigis”

Kui sellest raamatust kuulsin, tellisin ja lugesin läbi. Lause, mis pani mind  tellima, lubas justkui midagi muud. Artiklid pealkirjaga “Ellujääja päevik” ja “Rootsi erinev koroonapoliitika” tekitasid ootusi kuidagi teises suunas. Tegelikkuses on tegemist lahke vanaema kirjadega (Rootsi)maalt – kus jalutas, mida nägi, milliseid lilli imetles, mida naaber hommikul teeb, kuidas tuvid rõdule pesa punuma tulevad, kellel külas käis, mida rääkisid, mida jõid, millises kohvikus/restoranis sõid, mis uudistesaates räägiti, millist filmi õhtul vaatasid. Ja seda kokku 40 päeva, quarantino. Mitte karantiini selle tavapärases mõttes, vaid pigem kinnijäämist Rootsi, kui tal kõik tööalane vaat et seisis.

Tegemist on teise selle kevade koroona kohta rääkiva raamatuga, mida lugesin. Kui Elo Seliranna oma oli rohkem nagu ajakirjanduslik eksperiment (kuigi tegelikult oli ta isiklik eksperiment, mille sai vormida ajakirjanduslikuks raamatuks), oli see tõesti konkreetne reportaaž millestki väga erinevast ja teistsugusest, mh. sissevaade haigla ellu. See raamat siin aga ei räägi justkui mitte millestki erilisest – mõtlesin, et distantseerub mingil moel sellest kevadisest koroonapaanikast, aga oma olemuselt on veidi rohkem hirmul kui me hetkel ise pärast koroonapausi Eestis (iseäranis algus, kui kodus desinfitseeritakse pindu, kasupoja toa linki, toit kinnastega tema tuppa… ). Juba kevadel oli aru saada, et varem või hiljem tuleb meil kõigil minna Rootsi rada – ja teised maad otsustasid siis minna hiljem (lootuses leida ravi või vaktsiin, et ohvrite arv ei oleks nii kõrge). See, kuidas eestlased rootslasi sarjasid (ma ei tea, äkki sarjavad kuskil endiselt, kuigi ka uudistes on lõpuks hakatud rääkima ka sellest, et “äkki oli ikka rootslastel õigus” jms), oli ärritav. Samas ei paku see raamatki mingit konkreetselt kontrasti – ka Rootsis pandi kohti kinni, kohvikutes käis vähe rahvast jms. (Näiteks praeguse Eestiga ei anna üldse võrrelda – meil elatakse ikka hetkel suhteliselt nii, nagu polekski koroonat olemas enam. Tjah, ehk saame seda pärast koroonapausi veel veidi lubada). Kogu poleemika selle üle, keda intensiivis eelistada…. minu arust on see üles puhutud. Esiteks ei pidanud ka Rootsi neid valikuid veel tegema, kuna ülekoormust ei tekkinud (mäletate ikka, et meil pandi korraline ravi kevadel üldse kinni? Ja inimesed leiavad küsitlustes ikka, et kellegi õigusi ei ole piiratud). Sellised reeglid olid ka Eestis – et kui juhtub, millest lähtuda. Sellest lihtsalt ei räägita. Poliitilise kasu lõikamise aspekt tuuakse küll mingis tüdimusastmes juba välja, kui laiemalt kohale jõudis, et Eesti valitsusel pole mingeid väljumisplaane – lihtsalt kõike kinni panna oli justkui lihtne. Samas mingeid rahalisi toetusi kahe maa vahel võrdlema hakata pole ka päris aus, sest asjaolu, et meil üldse oma napi miljoni elanikuga oma riik saab olla, on igas mõttes luksus. Tore, kui mingeid toetusi ja laene kuskilt tuleb. Ma küll täpselt ei kujuta ette, mille arvelt.

Minu poolt veidi mõttetu sedasi enda arvamust kirja panna, ma ei taha tegelikult autorit solvata. Lihtsalt ma ootasin midagi muud ja ma ise ei näe põhjust seda kellelegi lugemiseks soovitada – see oleks ehk olnud aktuaalne kevadel, kui me kõik kodudes istusime ja üle 2 inimese koos ei tohtinud õues kõndidagi, tänavad olid tühjad, maailmas oli eksperiment… Sel hetkel lugeda, et keegi saab põhimõtteliselt poes käia, kohvikus käia (kuigi – ka meie kodune puhvet ei pannud kordagi uksi kinni, päevapraade ja lõunasööke käidi ikka söömas). Tänasel hetkel see osa enam üllatuma ju ei pane. Ka kujundus (st. fotod) pole ühestki otsast professionaalsed – Minu-sarja formaat oma olemuselt. PS. Motivatsioonikõnelejaks käis autor ilmselt FutureHeroes gaalal, mitte SuperHeroes gaalal.

Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s