8. Aino Pervik “Miniatuurid mälupõhjast”

Erinevalt eelmisest loetud raamatust oli see vägagi lühike. Võtsin lugeda, kuna mulle väga meeldis “Proua O imekspanemised” (see oli Apollos suure allahindlusega ka saadaval, soovitan osta kasvõi kinkeraamatuks, kui teinekord midagi sümboolset tarvis. Ise panin ikka enda riiulisse ära…).

Seekordne miniatuuriraamat on täpselt see, mida pealkiri lubab – miniatuurid. Vahest on siin kõige olulisemad algus, lõpp ja ülesehitus. Ülesehitus, st. pildikesed erinevatest aastatest, annavad edasi hõlmatuse – kirjutaja on elanud pika elu, mis tegelikult katab kogu sajandi. Ta otsib Youtube’ist filmilõike, mida lapsepõlves 20. sajandi esimesel poolel nägi, ta saab raamatu algul oma lapselapselt juubeliks CD-plaadi Miles Davise varaste salvestistega*, kus on peal lood nt. aastast, kui tema ülikooli lõpetas. Ja siis tabab teda arusaam, millises ettevaatlikkuses ja hirmus tema põlvkond toona elas. Sõnakõlks “Täna kuulad džässi, homme reedad kodumaa” on praegu tõesti naljakas, aga toona oli see äng reaalne. Ajalooraamatud võivad edasi anda fakte, aga nad ei suuda edasi anda iga inimese isiklikku ängi ja ettevaatust.

Ja raamatu lõpp – noorem poeg on ta 00ndatel oma bändi esinemisele Järvakanti kaasa võtnud. Kirjanik käib mööda lapsepõlveradu, uued inimesed, kõik teistmoodi, keegi ei mäleta, mis toona oli….  Ja ta nendibki:

Elu siin on uus – uus ja hoopis teine elu. Uued inimesed, uued maastikud.

Ma ei arva, et kellelgi oleks mõtet minna kuhugi oma minevikku otsima. Me ei lähe ju ajas tagasi. Keegi ei lähe. Mitte keegi. Minevik säilib ainult mälus.

Nikravõitu, aga nii on.

Ka ma ise elan juba pool sajandit majas, mis on ehitatud kellegi puruks pommitatud kodu asemele. (lk. 90). 

Teised:

* Tegelikult kirjutab Aino Pervik ka “salvestus” ja mulle meeldib see sõna rohkem. Selgus aga, et seda ei tohi ametlikult kasutada, kuna viitab salvestamisele, mitte tulemusele. See parandati läbivalt “salvestiseks” minu tekstis.

Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s