23. Vahur Afanasjev “Serafima ja Bogdan”

Tõtt-öelda arvasin seda nimepaari alguses facebookis nähes, et tegemist on mingi ürituse või bändiga ja suutsin asja selles teadmises üsna kaua ignoreerida. Kuskil jõulude ajal tekkis teadmine, et tegemist on raamatuga ja sättisin ennast raamatukogus järjekorda. Kuni härra asjaolude sunnil meile selle ise hankis, mistõttu lugemahakkamisega ei olnud enam kiiret. Võtsin siiski möödunud nädalal ette ja nädala sees teatatigi Kultuurikapitali ilukirjanduspreemia võidust. Seega oli ajastus enam-vähem. Romaanivõistluse ta ju juba võitis.

Ei tea, kust otsast alustada. Äkki sellest, et sellist paksu telliskivi käes hoides (557 lk) ja seda staroveride külaelu raamatu alguses lugedes tekib mingi soe tunne – romaanikunst, eepiline, midagi, mis ometi toob esile kultuuripärandi, millest on Eestis niivõrd vähe räägitud. (Kasvõi ERM Lukase suu läbi ütles 2016 sügisel, et hmm, rootslastel ja venelastel on oma muuseumid olemas, milleks neid siin kajastada). Joonistub välja Peipsiveere külaelu, kuigi sõja lõpus juba, 1944. Kirjutatud on see raamat justkui tõlkimise tarbeks laiemale lugejaskonnale, kuna juba teksti sees on palju selgitusi asjade kohta, millest eestlased peaksid niisamagi teadma. Nojah, miks mitte. Eepika on eepika. Positiivsena peakski seda esile tooma – eepiline jutt, osalt kui Islandi saaga, kus asju järjest kirjeldatakse, kuigi kõigel ei pruugi olla pealiiniga mingit otsest seost. (Aga kus on pealiin?). Kirjanik ütles ka ise, et sai tõuke Völsungite saagast, mis on iseenesest põnev. (Völsungite saaga on ilmunud ka eesti keeles Mart Kuldkepi tõlkes, selle eessõna saab ka veebi vahendusel lugeda, kui academia.edu-sse sisse logida; raamat ise on kirjastuse lehel müüa naeruväärse summa eest).

Samas on samavõrra kokkuvõttev öelda, et see raamat on pikk eepos langemisele ja allakäigule – siin pole pahet, millest ei kõneldaks. Joomine, vägistamine, laiskus, lodevus, varastamine, truudusetus, ihnus, rahaahnus, võimuiha, naiste- ja lastepeks, usuhullus, liiderdamine, vennatapp, lapsetapp, sadism, reetmine, intsest, kättemaks, usuline hälbimine, narkomaania (või noh, seened) … you name it. Mistõttu jääbki mulje, et milleks nii? Jah, võib-olla on see reaalsus, ehk ongi vaja kirjutada eepos sellest, kuidas staroveride kultuur alla käis, mutta tambiti ja inimese väiksuse tõttu veelgi lahustus ning kadus? Ometi oleks tahtnud lugeda või mingistki teljest (peale Sergei ilmselt, kes oli pärit teiselt poolt Peipsi järve, ning Feofani ja Varvara), mis on püsiv ja milles on siiski voorus. Et näiteks raamatu pealkiri viitaks millelegi positiivsele, mitte ebainimlikule kättemaksule, mis ei ole sisemiselt mõistetav. Kohati ütleks, et isegi mitte usutav. Usutav ainult seetõttu, et nimetatud tegelased on ilmselt siiski kaotanud meelemõistuse ega pole adekvaatsed – järjekordne viide sellele, kuidas kõik toimiv külas lammutati, sellega ka inimeste meeled, paistku nad nii kindlad ja ratsionaalsed kui iganes. Nii et kokkuvõtteks tundub, et loodetud eepika lahustub väikestes seikades, äärmiselt paljudes külaelanikes, kelle taustad ja naiste nimed tihtipeale juba segamini hakkavad minema, ammugi lapsed, lõpuks lapselapsed… Ja mingit läbivat joont peale Absoluutse Allakäigu lõppkokkuvõtteks sõrmede vahele ei jäägi. Kui mitte pidada Suurt Kättemaksu selleks “positiivseks programmiks”, mis lugejaid lepitama peaks. Ja mind päris ei lepita.

Tuleb tunnistada, et pildikesed külaelust ja kogu ajastu lahtikirjutamine on ju siiski õnnestunud, seda küll, see on väärtus, mis raamatul vääramatult siiski on. Ikkagi oli kõige sümpaatsem just algus, kus anti otseseid viiteid sellele, kuidas teatud traditsioonid hakkavad välja surema, kuidas kaob rahva mälu. (Sellega seoses hoopis raamatuväline mõtteseos – selle nädala Plekktrummile, kus Riina Raudne viitas nii kenasti (tsiteerin): “Elu ongi raske. Talv on raske, kevad ja suvi on omamoodi rasked, murdeiga on raske, vastassugupoolega rääkimine on raske, tööl käia on raske. Kui mõelda näiteks klassikaliste kultuuride ja religioonide peale, siis seal antakse palju reegleid, mis aitavad kõige sellega toime tulla ja üritavad adapteeruda eluga, mis ei olegi kerge. Meil on sellega keerulisem. Meile tundub, et elu peaks olema oluliselt kergem ja võib-olla me ei tee eluoskuste õppimisel nii head tööd kui me saaksime.” Minu paksendus, Riina Raudne saates Plekktrumm, 12. märts 2018)

Aga ideeline sisu – mis on siis kandev mõte? Mulle tundus, et epiloogis äratoodud mõte on nagu kirjaniku taustaidee, mis vääriks äratoomist:

Kõiki elusolendeid, olgu siis inimesi majades või kalu vees, seeni metsas või linde taeva all, kannab aja katkematu vool kaduvikku. Neid, kes seda mõistavad, pigistab hirmu kõle sülelus, millest pakuvad kerget pääsu kujutelmad igavesest elust ja ettemääratusest. Õnnelikud on need, kes suudavad ennast jumala valgusega pimestada! Kuid pimestatus ei ole turvaline tee, sest iga kord, kui komistame, saame jällegi nägijaks ja langeme tagasi hirmuvalda.

Ja konarusi, mis meid põlvili suruvad või kõhuli kukutavad, abi otsides kisendama panevad või sootumaks hävitavad, on elus iga nurga taga. Kui haigused ja õnnestused ei pane meid kannatama, siis teeb seda küllus, purustades helge pettekujutelma armastavast jumalast ning tõugates meid veelgi sügavamale lootusetusse – maailma lõppu maa peal. Ja lõpuks leiavad oma igapäevase väikese õnne need, kes lepivad enda bioloogilise elueaga ning püüavad elada parimal võimalikul viisil, hoolitsedes enda ja lähedaste eest ega sega teisi, kes teevad sedasama. (lk. 557)

Üha enam jääb kõik kripeldama – loed justkui sooja usu kogukonnast, mille on kirjutanud (nagu tundub) usuta inimene, mistõttu selle usulise keskkonna edasiandmine on justkui poolik või puudub täiesti. Tõsi ju on, et alguses on see väga hästi lahti kirjutatud ja teatud vanad traditsioonid süvendavad sügavat sisemist arusaama, et sind viiakse teise maailma. Ometi kaoks see kõik justkui võluväel suhteliselt päevapealt, kui Raimond külla jõuab… Keeruline on lugeda, tajudes üldise andestusmõtlemise absoluutset puudumist, kuna positiivset esindavad kokkuvõtteks minu aruvates ainult Sergei, Feofan ja Varvara (ja mõned naised, kes ikka vaikselt tahaplaanile vajuvad, kohalike naiste massi sisse).

Eks minu arvamus raamatust kujuneb tihtipeale mingile taustale ja see taust on hetkel auhinnatud ja muude kiitustega pärjatud. Seetõttu peaksin rõhutama, et väärtus on sel raamatul olemas – ajastu kirjeldamine. Samas on siis ootused suuremad ja tahaks ka seda sisemist soojust või uba paremini tunda. Kirjanik ise ütles, et see peaks noortele ka hästi sobima, kuna siin on “nii seksi kui vägivalda”. Tjah. Miks arvatakse, et seks ja vägivald peaks noorele meeldima? Mulle endale tundub, et pigem märgib rohke seksistseenide ja erootilise materjali kirjeldamine enamasti meeskirjanike vananemist, mistõttu vaatasin kirjaniku sünniaastat ja näen, et jah, sedakorda algab see juba 40ndatele lähenedes. (Enamasti ikka 50+).

Kirjanik ise imestas, et keegi oli selle raamatu kahe õhtuga läbi lugenud – ma arvan, et see oleks just õige tegu. Meilgi siin üks luges nii. Minul läks ikka nädala jagu õhtuid (mõni õhtu sain üsna hilja koju, et lugema hakata) ja tänu sellele oli teinekord tegelaste virrvarris raske meenutada, kes on kes ja milline on kellegi lugu. Kui lugeda, siis kiiresti ja järjest. Pigem kahe päevaga kui viie õhtuga.

Kokkuvõtteks – ma ei oska soovitada seda raamatut. Minu soovitus ongi sellelt pinnalt, mis ma kirjutasin. Oma head ja vead. Ma olen dostojevskiliku kooliga lugeja, kelle loetu igas allakäigus oli lunastus … Dmitri Karamazov eksole.

Kirjutatud on palju, panen mõned, mis otsinguga varem tulid:

  • Klassikaraadios Peeter Helme “Uus raamat” – ütleb ka, et jah, nalja ehk saab, aga ikka väga läbi pisarate. Samas ütleb, et toob Peipsiveere rahva kirjandusse (ma mäletan mingit osa Urmas Vadi raamatust, mis oli kuidagi helgem, kuigi väga müstiline ja kohati hirmus). Ütleb, et kirjanikul on õnnestunud luua psühholoogilises mõttes veenev tegelastegalerii – jah, kusjuures olen nõus. Hästi jutustatud – ka nõus.
  • Veiko Märka ERRis (ilmselt algselt siiski Sirbis)- Ta toob välja märgilised sümbol-esemed, mis raamatus esinevad: “isegi viirastuslik tank Raimondi süül mõrvatutest ekipaažiga mõjub loogilisema ja orgaanilisemana. Seda võib tõlgendada kirjandusliku sümbolina, nagu ka Feofani kelli, Serafima gloobust, Onissifori plekkviisnurki ja muidugi ikoone, mille saatus sümboliseerib läbivalt kogu külaelu saatust.”
  • Olev Remsu Postimehes (tasuline artikkel).
  • Bukahoolik kirjutab “Teine nüüdisajal vähekasutatud asi on illustratsioonid – Peeter Alliku graafika, mis toetab teksti igati ja on muidu ka ilus vaadata.” – unustasin ise kirjutada, aga tõesti väärib väljatoomist.
  • Mae maailm. (Mul oli ka mure, et Brüsseliraamatust ei jäänud üldse mitte mingit muljet ja seega S&B üllatas esmalt positiivselt. Nüüd tuleb aga lasta settida, sest viimased kümmekond lehekülge mõtlesin ainult “miks?” ega suutnud aru saada, miks selline raamat just niimoodi tuleb kirjutada. Absoluutsest Allakäigust)
Advertisements
Rubriigid: raamat | Sildid: , | Lisa kommentaar

Kaitstud: alaealise poja volitatud esindaja

See objekt on parooliga kaitstud. Vaatamiseks sisesta enda parool:

Rubriigid: lasteteemad, lora | Sildid:

Kaitstud: kevadevärelus

See objekt on parooliga kaitstud. Vaatamiseks sisesta enda parool:

Advertisements
Rubriigid: ilus

22. Ayn Rand “Allikas” (Fountainhead)

See raamat on ilmunud juba 2015. aastal (tundub, et lõpupoole, seega ca 2 a tagasi) ja ma polnud sellest kuskilt isegi lugenud. (Aa, nüüd näen, et eesti keeles juba 2001. aastal Varrakult ja imekoleda kaanega, mis tõesti ka toona ilmselt silma ei jäänud – olin tol aastal ära ja hiljem sündisid lapsed, eksole). Üsna juhuslik soovitus suguseltsi jõululauas (kõigist kohtadest!), mispeale ma end raamatukogus järjekorda panin. Ja sulgenud raamatu pärast selle läbilugemist olen vapustatud. Ja kogu lugemise vältel mõtlesin, et ma ei oska sellest piisavalt hästi isegi kirjutada, kuna igast aspektist saaks terve pika sissekande. Ja ärge laske end meelitada – tegelikult ei ole see üldse “tore” raamat. Umbes 300 lehekülje paiku hakkab pea füüsiliselt vastik kogu küünilisuse peale, mõistmatuse peale, miks nad teevad nii nagu teevad. 500ndaks leheküljeks asi mõnevõrra muutub, nii et lihtinimene talub sündmusi paremini. Ja lõpetuseks on lihtsalt tunne, et oled läbi tulnud raputavast sümfooniast ja pead rahulikult hingama. Ja ometi tundub mulle, et kohati on see raamat isegi ohtlik. Ohtlik, kuna on vesi nende veskitele, kes on õiekesed sõnnikuhunnikul ja tunnustamata geeniused. Noored ja ülbed. Keegi, kelle maailmapilti on lihtsam mõjutada. Ma isegi ei tea – aga on tunne, et see raamat on mõnevõrra eeposlik pomm. Lisaks on siin elu sisse valatud filosoofilistele veendumustele, mida päriselus nii mustvalgel viisil esineda ei saa. Muide, see ilmus aastal 1943! Ja ma ei olnud üheski kirjandusloolises kontekstis sellest kuulnudki. Ca 800-leheküljeline raamat, mis ei ole, kustpoolt ka objektiivselt vaadelda, sugugi mitte saast ega labane bestseller, mille oleks pidanud maha vaikima. Taoline löök kollektiivsuse vastu, et nõukogude ajal oli selle raamatu mahavaikimine ilmselt ainuvõimalik – aga kas siis ei ringelnud vähemalt teadmist, mis oleks 90ndateks pinnale tõusnud ja üliõpilasteni paisatud?

Millest alustada? Kõige turvalisem on alustada väljavõttega kokkuvõttest:

Liberaalse kapitalismi prohvetina on Ayn Rand valanud oma filosoofilised tõekspidamised ilukirjanduslikku vormi, mille tulemuseks on hümn indiviidile, ülistuslaul eetilisele egoismile ning iga inimese õigusele olla ainulaadne. Kirjanik mõistab hukka altruismi ja kollektivismi, nähes neis peituvat nõrkust ja enesesalgamist.

Ja kui sügavamalt järele mõelda, siis nii see ju polnud. Sest mingis osas oli see hea ja kurja jõu võitlus. Oma kaitsekõnes raamatu lõpus toob Howard Roark välja erinevad “geeniused”, kes on milleski olnud esimesed ja kes on sellepärast hukka mõistetud. Kuid et see pole neid inimesi häirinud, kuna nad on sellegipoolest suutnud anda midagi uut. Ei, “andma” ta selles kontekstis ilmselt ei kasutanud, see on minu maailmavaateline tõlgendus. Tema ütles, et enda isiklikus minas kindel oleva indiviidi õigus elule seisneb ainult loomises. Seejuures iseendaks jäädes. Seega on oluline jääda iseendaks ja luua, mingit muud sorti meie mõistetud egoismi ta ju ei kuuluta. Samas defineerib ta altruismi ja kollektivismi omapoolse filosoofiana – teiste teenimine ei saa olla põhjendatud enese muttatallumisega, teiste jaoks elamisega selle nimel, et ennast õndsalt ja parema inimesena tunda ning seega panna arvamus endast sõltuma TEISTE arvamusest. See tähendab juba automaatselt iseenda minast ja hingest loobumist. Ehk on see kogu raamatu filosoofia ja egoismi ning altruismi ümberhindamine? Sest sellisena kirjutan ma sellele allagi. Ja tagasi tulles lõigu alguse juurde, kui mu mõte edasi arenes ja kõrvale kaldus – nende inimeste seas, kelle ta välja toob, on tegelikke leiutajaid ja mütoloogisi tegelasi (nagu Prometheus). Ometi hoidub ta justkui juhuslikult Jeesuse mainimisest (no kes teab, kas hoidubki, autor on ju juut ja ehk tema jaoks pole sellel siis sellist tähtsust? Ma ei saa seda uskuda, kuna paralleelid olid liiga ilmsed). Howard Roark on kindlasti kirjandusajaloo üks tugevamaid Jeesusekujusid. (Ja kordan ilmselt ennast, kui ütlen, et vürst Mõškin ei saanud just selle “mina” absoluutse puudumise tõttu minu arust Jeesusekujule ligilähedalegi. Mistõttu hoolimata korduvast lugemisest ta mulle meeldima ei hakanud).

Seevastu “kuri“. Raamatutegelased astuvad üksteise järel vaikselt sisse, põimuvad, moodustavad jõujooni. Kui Ellsworth (Monkton) Toohey sisse astub, siis “imehea onuna” või “kõige altruistlikuma ja mitteegoistlikuma inimesena”. Sega kostab ka kõikidest tema juttudest ja dialoogidest – ta jutlustab, kui ebaoluline on inimene ise (enda näitel – “mis nüüd mina, mina olen tühine, nii ebaoluline isik, räägime millestki põnevamast”), vaid teiste teenimine ja ühiskonna teenimine on ülimad eesmärgid. Ja selleks, et seda saavutada, tuleb iseenese mina väikseks põrmustada, mitte püüda esile tükkida. Tema filosoofiaga haakume ju kohe üsna hästi – see on meie südametes kirjas. Tuleb olla hea teiste vastu, “teisi teenida”, mitte ennast upitada.

“Et saavutada voorus täiuslikus mõttes,” ütles Ellsworth Toohey, “peab inimene valmis olema võtma oma hingele kõige jubedamaid kuritegusid – oma vendade pärast. Lihasuretamine on tühiasi. Just hinge suretamine on ainus vooruse akt. Te arvate, et armastate inimmasse? Te ei tea armastusest midagi. Te annate streigifondi paar dollarit ja arvate, et oletegi oma kohuse täitnud? Vaesed narrid! Ükski and pole tühjagi väärt, kui see pole kõige kallim, mis teil on. Andke oma hing. Valele? Jah, kui teised sellesse usuvad. Pettusele? Jah, kui teised seda vajavad. Reetmisele, kelmusele, kuriteole? Jah! Kõigele, mis paistab teie silmis madalaima ja nurjatuna. Alles siis, kui te suudate põlata omaenda hindamatut hinge vikest mina, alles siis võite te saavutada tõelise isetuse sügava rahu, oma hinge sulandumise inimkonna määratusse ühisesse hinge. Kitsas, ihnurlikest tunnetest täistuubitud üksikisiku egos pole armastusele ruumi. Olge tühjad, et teid saaks täita. “Kes armastab oma elu, kaotab selle, ja kes on elu vihkab selles maailmas, see hoiab selle igaveseks eluks.” Kiriku ooiumipakkujate sõnades on mõte, kuid ise nad seda ei mõista. Enesesalgamine? Jah, mu sõbrad, igatahes. Aga enesest ei öelda lahti, kui hoitakse end puhtana ja ollakse uhke oma puhtuse üle. Seda mõistavad ja selleni küünivad vaid kangelased.” (lk. 330, tõlk. Allan Eichenbaum)

Nii et kuidas väljendub selles, mida esindab Ellsworth Toohey, kurjus? Kurjuse kehastus? Alles pisut raamatut lugenuna selgub, et Toohey on kalkuleeriv inimene, vägagi kalkuleeriv. Inimeste hingedega mängiv inimene. Küüniline ja arvestav. Ainus, kellele ta seda välja näitab, on Dominique Francon, suure arhitektuurifirma omaniku tütar ja kümulehe “Lipp” kolumnist. Ja mida edasi seda raamatut lugeda, seda füüsiliselt vastikumaks läheb Toohey tegelane lugejale. “Olen jõud, mis kõikjal tõstab pead…” kumiseb pidevalt kõrvus. Kuniks Toohey justkui juhuslikult poetab 710. leheküljel, üsna lõpu eel, kui läheb Peter Keatingit maatasa tegema ja talle kõik ausalt välja räägib, nagu on, olles ta hävitanud: “Kas sa “Fausti” oled lugenud?” Mis hajutas igasugused kahtlused. (Ja andis ka pisut lootust, stiilis “ja kurja kavatseb, kuid korda saadab head”). Sellist filigraanset inimhingedega kaubitsejat pole ammu üheski raamatus olnud. Seega kui meil on Roark kui suur Jeesuse kehastus, siis Ellsworth Monkton Toohey on sulaselge Kurat. Teda on kirjeldatud nii osavalt, et kui poleks dialooge Dominique’i ja tema vahel juba raamatu esimeses pooles, ei saaks me sellele kuidagimoodi jälile. (Pole mõtet öelda, et päriselus ammugi mitte, kuigi raamat on siiski ilukirjanduslik abstraktsioon ja päris sellist selgekujulist skeemi päriselus ei tekiks). Nimevalik ei saa olla kuidagi juhuslik. Kahjuks ei suuda ma kõiki nüansse seal taga aimata, aga Ellsworth (kummalise eesnimena) ja Monkton vahenimena annavad juba aimu. (Ilmselt ka Howard Roark annab millestki aimu ja tõenäoliselt on sellest uurimustöidki kirjutatud. Lihtsalt millest? Ainus sõna, mida mina seal näen on Roar 🙂 ).

Kui ma nüüd Hea-Kurja telje sedasi algatuseks ära tõin, oleks ehk aeg siiski paari sõnaga ka sisust rääkida. Raamistiku mõttes. Meeldejätmise mõttes.

Raamat algab sellega, et Howard Roark saab dekaanilt kirja, et on Stantoni arhitektuurikoolist aasta enne lõppu välja visatud. See juhtub umbes samal päeval, kui tema korteriperenaise poeg Peter Keating sama kooli kõige edukama lõpetajana lõpetab. Tegelikult algab raamat suisa sellega, kuidas Roark kaldakaljult ujuma hüppab, tundes end osana loodusest ja selle vägevusest (ei, jälle kirjutan oma sõnadega. Roark muidugi ei eita looduse vägevust, kuid keeldub ühinemast selle kooriga, kes peab inimest nii väikeseks looduse kõrval – sest just inimene on õppinud loodusest, tuues vett maapõuest kraanidesse ja tehes energiat maapõues leiduvast, on õppinud ehitama maju, suisa pilvelõhkujaid – kas pole mitte inimene võimas!). See annab justkui raami hilisemale, kui kirjeldatakse, kuidas Howard oma maju maastikku kavandab – ta justkui jätkab seda, mis loodus ise on alustanud, kaljudest kasvavad uued kaljukristallid, valguse langemine ühest või teisest küljest toob järgmisi asju esile jne. Lugege raamatut, et parem kirjeldus saada 🙂

Üheks autori inspireerijaks taolise maja kirjeldamisel olla olnud Fallingwater Pennsylvanias, mille projekteeris Frank Lloyd Wright, kes omakorda olla inspireerinud teda kirjutama Roarki). Ühtlasi annab suuna ja raami ka see, kui Peter Keating tuleb pärast lõpetamisel peetud kõnesid ja ovatsioone koju, nähes Howardit trepil vedelemas ja tahab küsida nõu just temalt, kuna Roark on ainus, kelle arvamus talle tegelikult korda läheb, keda ta ühtaegu kardab ja austab. (Ja kes on kooli ajal aidanud kiiruga tema joonised normaalseks teha ja tegelikult ta hiilgavate tulemusteni viinud). Roarki soovitus on, et ta peab ometi ise teadma – kuidas saab elus edasi minna, kui sa ise ei tea, kumba sa rohkem tahad – võtta vastu prestiižne stipendium ja minna Pariisi edasi õppima või minna kohe tööle ühe mõjukaima arhitekti, Guy Franconi büroosse. Lõpuks soostub ta ja soovitab – Prantsusmaal õpiks ta ilmselt edasi neid vanu asju, mida siingi, büroos saaks ta juba praktiseerida ja asju juurde õppida. Keating valib Franconi büroo.

Edasi kirjeldatakse Peater Keatingi lennukat tõusu karjääriredelil. Ta on avameelne ja heatahtlik poiss, kellele meeldib kõikidele meeldida. Mistõttu ta hakkab meeldima ka omanikule (Franconile. Omanikke on tegelikult kaks, vanaldane Heyer ka, kes keeldub pensionile jäämast, aga ei panusta suurt millegagi enam), hakkab vaikselt ja diplomaatiliselt kedagi solvamata endale teed tippu siluma. Kohati loeks nagu Dorian Gray portreed – ilus noormees müüb samm-sammult maha inimlikud väärtused, et teha karjääri ja vahel teiste alt vaipa ära tõmmates, ilma et kõnealused inimesed arugi saaks, et just nende “sõber” on oma sihikindla tegutsemisega kõige taga. Moraalne allakäik jätkub võrdeliselt sellega, kuidas tõustakse karjääriredelil ja saadakse osanikuks. Siin on tõesti vastikuid kohti – Heyeri “tapmine”, kihlatu korduv reetmine, vana sõbra Roarki vastu tunnistamine kohtus (kuigi hädas olles pöördub ta mõne sõlmprojekti tarbeks ikka salaja Roarki jutule, kes tema soperdised ära silub, nii et projekt äbi läheb, kuigi Roark ei luba enda nime kuskil nimetada ja Keating ei julgeks ka), lõpetuseks isegi abikaasa “müümine” saadava tähtsa projekti eest. Mis ta ka tegelikult murrab. Kui siis algab allakäik ja teatud inimeste soosing lõppeb.

Dominique on üks raamatu keskseid tegelasi. Peatükid on nimetatud meespeategelaste järgi: Keating, Ellsworth, Wynand ja Roark. Aga need osad ei ole tegelikult muud kui loo areng ja ühe perspektiivi ehk veidi tugevam rõhutamine. Dominique on üks mõistatuslikumaid kujusid ja seda eriti alguses. Ma pole kindel, et ma kõigest arugi sain. Üks võtmekohti on see jutt, mida ta räägib kolleegile, “Lipu” peatoimetajale Alvah Scarretile sellest, kuidas ta ilusse suhtub. Nimelt on ta endale (äkki Roomast, igatahes vist mingist Euroopa muuseumist, ilmselt oli mingi kuulus) tellinud perfektse meesfiguuriga hindamatu kunstiteose/skulptuuri. Ja selgub, et see pole alles – ta viskas selle prügišahti. Miks??? Sellepärast, et mõned asjad ja teosed on liiga ilusad, täiuslikud ja imelised, et neid maailmaga jagada. Et neid näeksid asjatundmatud rumalad silmad või muud sellist. Ta kardab armuda, kuna ta ei suudaks sel juhul taluda, et ülejäänud maailm kasutab elamiseks samu tänavaid ja ruume kui armastatu. Sellise (minu jaoks keerulise) arusaamatu motoga ta siis elab. Ja armub ootamatult graniidikarjääri töölisesse, kes osutub Howard Roarkiks, hetkel töötuks arhitektiks. Ja Dominique’i meetod on kõik Roarkiga seonduv “Lipus” pidevalt maha teha, nii et mõni asjatundmatumgi hakkab kulmu kergitama ja kahtlustama, et selle taga on midagi rohkemat. Keegi aga ei tea, et tegelikult on nad Roarkiga armastajad, kes on mõlemad leidnud enda jaoks kõige ideaalsema inimese, keda armastavad elu lõpuni. AGA. Dominique ei saa seda endale lubada (pisut arusaamatu, ausalt öeldes, selles osas oli selle raamatu küüniline toon mulle ebameeldiv) ja püüab põrmustada Howardi, et talle võimalikul vähe tööd antaks. Tema alaline hirm, et maailma luuakse midagi nii ilusat ja täiuslikku, et asjatundmatud silmad ei tohiks seda näha, ei hinda seda, halvustavad või ütlevad asjatundmatuid kommentaare selle kohta, mida nad ei tohiks puutuda ega vaadatagi. Seega hakkab ta tegema aktiivset lobitööd salongides, korraldades vastuvõtte ja mõjutades kõiki võimalikke tellijaid otsustama Peter Keatingi kasuks. Keating on mõttetu keskpärasus, keda ajalehed kiidavad, kuigi asjatundjad saavad ju aru, et temas pole midagi erilist. Ja asjatundjaid, selgub, tegelikult polegi eriti. Mõni üksik. Dominique. Ellsworth Toohey. Veel mõni (Lansing. Heller. Wynand). Nojah, väga üksikasjalikult ei ole mõtet kirjutada, aga pärast Stoddardi templi kohtuasja ja oma tunnistust ning veergu “Lipus”, mille peale Wynand annab käsu “see lits lahti lasta”- kuigi ta ei teagi eemal viibides, millest üldse jutt – abiellub Dominique Keatingiga (kes lausa kardab Dominique’i, aga kelle staatus tõuseb tänu sellele veelgi ja kes ei usu oma silmi, et ongi abielus inimesega, keda keegi ei saanud) ja selleks, et Keating saaks Stoneridge’i projekti, müüb mees tegelikult naise maha ja niiditõmbaja Ellsworthilegi ootamatult abiellub Dominique Wynandiga. Ausalt, kaardid avatult laual – ja Wynand mõistab. Kuniks.

2001. aastal välja antud raamatu sisututvustus pole nii filosoofiline kui uue väljaande oma. Mis on hea, sest filosoofiat pole mõtet oma sõnadega edasi anda, iseäranis kui see ehk alati täppi ei lähe:

«Allikas» on lugu andekast arhitektist Howard Roarkist, kes peab ägedat võitlust konventsioonidega, ning tema kirglikust armastusloost erakordse naisega, kes on ühtaegu nii ta armastatu kui vaenlane. Samal ajal on see ka lugu looja kompromissitusest ja hinnast, mis selle eest maksta tuleb.

Randi kangelased on eredad, monumentaalsed ja meeldejäävad ning ka nende vastasseisud on suurejoonelised ja võimsad. Nendega ei pruugi nõustuda, kuid unustada pole neid ka kerge.

Ilmselt ongi üks oluline teema kogu raamatu jooksul ka kunst, esteetiline ilu. Peategelaseks on arhitektuur, aga juttu on ka kirjandusest, luulest, näitekirjandusest, ajakirjandusest. Mis on üldse geniaalse kunstiteose sündimise eelduseks? Absoluutne geenius? Kellegi mina, kellegi ainuomane ego, millest saab sündida ajatu kunstiteos. (Teooriana on see väga ahvatlev ja võluv, kuigi teinekord peab ütlema, et nii mõnelegi raamatule kuluks parem toimetaja ära – Eestis ei ole meil seda kommet ilmselt üldse, et toimetaja midagi sisuliselt võiks ette panna ja mõnikord oleks ehk mõnest suunavast küsimusest küllalt, et raamatus kõik paremini paika saaks). Selles raamatus naeruvääristatakse ühisprojekte ja koos töötamist, jättes alati mulje, et tekib mingi pudru ja soperdis, eklektiline eimiski. Ja siinkohal annab kirjanik võimsa lahingu kogu kollektiivse vastutuse ja muu sellise pihta. Mida ma lugesin mõnuga, kuna vanasti imestasin ma selle üle Rootsis ja nüüd on kogu see värk ja individuaalsuse ja üksikisiku vastutuse kadumine jõudnud otsapidi ka siia. Arhitektide puhul raamatus peab projekt alati pälvima tellinud asutuse nõukogu heakskiidu ja sedasi selgitab Kent Lansing, kes kavatseb, maksku mis maksab, Howard Roarkilt projekti tellida ja selle nõukogus läbi suruda:

Ma tahtsin öelda ainult seda, et iga juhatus kujutab endast paari auahnet inimest ja suurt hulka ballasti. Ma tahan öelda, et inimesed hulgakaupa koos on nagu tühjad kohad. Suured uhked tühjad kohad. Öeldakse, et inimene ei suuda ette kujutada täielikku tühjust. Pagan võtku, käige ükskik millise juhatuse või nõukogu koosolekul. Küsimus on ainultselles, kes arvab heaks seda tühjust täitma hakata. Võitlus on siin karm. Kõike karmim üldse. Ükskõik millise vastasega on küllalt kerge võidelda, kui ta on olemas. Aga kui teda ei ole …” (lk. 343) ja veel:

“[…] Sina ei saa midagi teha. Ühiskonnaga silmitsi olles on inimesel, kes kõige rohkem asjasse puutub, kes peab tegema kõige rohkem ja andma kõige rohkem, öelda kõige vähem. Peetakse enesestmõistetavaks, et temal pole mingit sõnaõigust, ja argumendid, mida ta pakub, lükatakse juba ette tagasi kui erapoolikud, sest kunagi ei arvustata ju kõnet, vaid ainult kõnelejat. Inimest on palju lihtsam hinnata kui ideed. Kuigi minule ei mahu küll kuidagi pähe, kuidas, pagana päralt, saab hinnata inimest, võtmata arvesse tema kupli sisu. Ometigi just nii tehakse. […] (lk. 344)

Ja üsna lõpus räägib umbes samal teemal ka Howard Roark ise vestluses Gail Wynandiga:

“Just sellepärast ongi teiste kaudu elajad nii hukutavad. Neid ei huvita faktid, mõtted, töö. Neid huvitavad ainult inimesed. Nad ei küsi: “Kas see on nii?” Nad küsivad: “Kas teised arvavad, et see on nii?” Nad ei hinda, vaid kordavad teiste hinnangut. Nad ei tee, vaid jätavad mulje tegemisest. Mitte looming, vaid etendus vaatajate tarvis. Loeb mitte võimekus, vaid sidemed. Mitte väärtus, vaid kellegi soosing. […] Kui ta loobub võimest iseseisvalt otsustada, loobub ta teadvusest. Teha lõpp teadvusele tähendab lõpu tegemist elule. Teiste kaudu elajad ei taju reaalsust mingil viisil. Reaalsus pole nende sees, vaid kusagil selles ruumis, mis eraldab üht inimkeha teisest. See pole mitte asi iseeneses, vaid suhe, side – mille teises otsas pole midagi. Seda tühjust ei suuda ma inimeste juures mõista. See peatas mu alati, kui ma pidin mõne komisjoni ees seisma. Inimesed ilma oma minata. Arvamus ilma mõtlemisprotsessita. Liikumine ilma pidurite ja mootorita. Võim ilma vastutuseta. Teistelt laenatud teod, kuid nende tegude allikad on killustunud kõigi inimeste vahel. See on kõikjal ja mitte kusagil ning sa ei saa temaga vaielda. Ta ei ole argumentidele avatud. Sa ei saa temaga rääkida: ta ei kuule. Sa kõneled jälle seinaga. Pime mass, misjookseb kiini, et sind ilma igasuguse mõtte või eesmärgita lömastada. […]” (lk. 679)

Ja oma haripunkti saavutab see mõte Roarki kaitsekõnes Cortlandti projekti kohtuasjal – see, mis viitab kollektivismiga tekkinud absoluutsele vastutuse kaole.

“[…] Miks see hoone moonutati? Mingit põhjust polnudki. Sellistel tegudel pole kunagi põhjust, kui me ei pea selleks just mõne teiste kaudu elaja edevust, kes usub endal olevat õiguse kõigi omandi peale, olgu see siis vaimne või materiaalne. Kes lubas neil seda teha? Seda ei teinud keegi konkreetne inimene kümnete vastutajate seas. Keegi ei soovinud seda lubada ega takistada. Keegi pole vastutav. Kedagi ei saa süüdistada. Selline on igasugune kollektiivne tegevus. […]” (lk. 770)

Seega hakkabki kooruma raamatu vastuolu – massid vs indiviidid. Siit edasi on veel see, kuidas masse on võimalik mõjutada, kuna enamus inimesi on keskpärased ega oma enda arvamust ja hakkavad arvama seda, mida neile ette söödetakse. Ellsworth Toohey on ühes vestluses Dominique’ile öelnud (ei viitsi tsitaati otsida), et kui vaatad elu enda ümber, tundub, et see on nii keeruline ja suur hammasrataste rägastik, et sinul ei ole siin midagi mõjutada. Aga kui sa leiad selle ühe kohe, kuhu nõrgalt muljuda, mis kogu süsteemi võib seisma panna või uppi ajada, siis valitsed sa seda maailma ise (umbes nii. See maailmavalitsemise jutt tuli tal üsna raamatu lõpus selgesõnaliselt – kuni selleni pidasin ma tema filosoofiaks täielikku isetust, mistõttu oli hädatarvilik soosida keskpärasust ja eredaid tippe kaotada, kuna see ei käiks  kokku absoluutse tühisuse filosoofiaga – inimene peab tundma end väikse ja väärituna. Nagu pühakojas ja nagu suures looduses). Siis selgubki, kuidas Toohey igal pool väikest rolli mängib, erinevaid ühinguid kokku kutsub, igale poole oma inimesi tööle sokutab, aga ainult toetudes oma tühisusele “ah-mis-nüüd-mina” ja muud sellist. Kui mõjuvõim on juba piisav, hakkab ta upitama täiesti väärtusetuid kirjandusteoseid, näidendeid ja arhitekte (see on ka põhjus, miks ta Keatingit väga soosis ja Roarki tingimata hävitama pidi). Ta selgitab tulevasele ajakirjanikule (kelle ta sisutusest hoolimata üles upitab, et tema vaateid siis mõjutada, sellega tema kirjutatut ja sellega teisi inimesi, kes valimatult kujundavad oma arvamust teiste järgi):

“[…] Kui tõsiasi, et inimene on täielik tühisus, kes pole teinud midagi silmapaistvamat kui söömine, magamine ja naabritega lobisemine, saab millekski, mille üle võib uhke olla, mida võib maailmale kuulutada ja mida milonid lugejad võivad hoolega uurida, siis saab tõsiasi, et inimene on ehitanud katedraali, faktiks, mida keegi ei soovi jäädvustada ega kulutada. Kõik on perspektiivide ja suhtelisuse küsimus. Teatud taju piires võimalik kahe äärmuse vaheline kaugus on piiratud. Sipelga kuulmismeel ei taju kõuemürinat.” (lk. 525)

ja päris lõpus Keatingile kõike välja paisates (see oli väga pikk muidu):

“[…] Mina kasutan inimesi ära selle pärast, mida ma nende heaks teha saan. See on minu ainus ülesanne ja rahuldus. Mul ole mingit isiklikku eesmärki. Ma tahan võimu. Ma tahan oma tuleviku maailma. Las kõik elavad kõigi heaks. Las kõik ohverdavad ja keegi ärgu lõigaku kasu. Las kõik kannatavad, keegi ärgu nautigu. Las progress peatub. Las kõik käib alla. Allakäigus on võrdsus. Kõik on ikestatud kõigi tahte alla. Üleüldine orjus, ilma et selles oleks isegi niipalju väärikust, kui isanda olemasolu võiks anda. Orjuse orjamine. Suur katkematu ring – ja täielik võrdsus. Tuleviku maailm.” (lk. 717).

Nagu kirjeldab ligimesearmastuse arengut Howard Roark Gail Wynandile raamatu lõpupoole (siiski veel 100 lk enne lõppu):

“[…] Nii ongi inimesed pärast sajandeid, mille kestel neid on pommitatud õpetusega, et ligimesearmastus on kõrgeim ideaal, leppinud sellega ainukesel võimalikul viisil. Otsides eneseaustust läbi teiste. Elades läbi teiste. Ja see on avanud tee kõikvõimalikele õudustele. […]”(lk. 680)

Dominique on kahe pooluse, Kurja ja Hea vahel kolmas, kes kõigest sellest aru saab. (Olles teatud mõttes truult armastav “langenud naine” ja isegi pilt temast Howard Roarki jalge ees üles vaatamas on täiesti olemas). Dominique ütleb esmakordselt pärast mitut aastat abielu oma abikaasale Peterile, mida ta asjast arvab, põhjendades oma nõustuvat ja leebet käitumist, hingeta (kuna Peter heitis ette, et naine ei avalda kunagi oma arvamust. Seda kõike samas stseenis, kui ta ise on avaldanud kiitvat arvamust ühe saasta üleupitatud raamatu kohta Toohey suunatud arvustuse sõnadega):

“[…] Sina tahtsid peeglit. Inimesed tahavad endi ümber ainult peegleid. Mis neid peegeldaksid, samal ajal kui nemadki on ainult peegelpilt. Tead küll, nagu see lõpmatusse ulatuv peegelduste raha, mis tekib, kui asendada kaks peeglit kitsas koridoris vastastikku. Tavaliselt tehakse nii labasemat sorti hotellides. Peegelduste peegeldused ja kajade kajad. ole algust ega lõppu. Pole keskpunkti ega sihti. Ma andsin sulle, mida sa tahtsid. Ma sain selliseks, nagu oled sina, nagu on su sõbrad – ainult ilma garneeringuta. Ma ei käinud ringi, pritsides ajalehest võetud raamatuarvustusi, et varjata enda arvamuse puudumist – ma ütlesingi, et mul pole oma arvamust. Ma ei laenanud klišeesid, et varjata oma võimet luua – ma ei loonud midagi. […] (lk. 472-472)

Katie on Peteri armsam juba ajast, mil ta õppis Stantonis. Nad kohtuvad harva, kuid siis on neil omavahel alati väga hea olla. Kuidas elab sisemiselt tugev, kuid mõjutatav Katie (Catherine Halsey) üle oma “maailma parima ja omakasupüüdmatu onu” õpetusi? Ta on püüdnud käia onu sõnade järgi, hakanud tööle hooldusõena, hiljem tema juurest ära kolinud ja lõpuks lausa Washingtoni. Leidnud oma isiku ja muutunud tugevaks – endine armsam Peter on samas silmnähtavalt ja ilmselgelt temast palju nõrgem, on seda tegelikult alati olnud oma pidevate kahtluste ja teistest ja nende arvamusest sõltumisega. Mingil hetkel on Katie veel segaduses ega saa aru, miks ta teisi inimesi aidates on muutunud halvaks inimeseks, kes teistele kurjalt ütleb ja kes tahab, et need, keda ta aitab, näitaksid talle oma tänulikkust välja – et ta tunneks ennast paremini. Ta ütleb onule:

“Kas sa ei mõista, millest ma tahan aru saada? Miks see nii on, et kui ma hakkan ausalt tegema seda, mis minu meelest on õige, teeb see minust näruse inimese? Ma arvan, see on vist sellepärast, et ma olen loomult halb ja ei suuda head tehes elada. See paistab olevat ainuke seletus. Aga … aga vahel ma mõtlen, et see ei saa ju olla nii, et inimene soovib täiesti siiralt saada heaks ja ometi ei ole talle määratud selleni jõuda. Ma ei saa ju nii halb olla. Aga … aga ma olen kõigest loobunud, mul pole enam ühtki omakasupüüdlikku soovi, mul pole midagi, mis kuuluks ainult mulle – ja ma olen õnnetu. Ja nii on ka teised samasugused naised. Ja ma ei tea ühtki omakasupüüdmatut inimest maailmas, kes oleks õnnelik – peale sinu.”(lk. 402)

Siin vaatab ta onule veel kuigivõrd alt üles, kuigi mulle jääb mulje (kuigi Katie’st on üldse vähe juttu, ta kerkib esile ääretult sporaadiliselt kui meie tavaline ettekujutus halastajast. Ja halastajana mõjubki ta Peterile. See on ta loomuses – ääretu kindlus.). Ilmselt päästab ta eemaldumine onust, kes on kui mingi Kašpirovski – sellele viitab ka esimene kord, kui Peter Keating kuuleb Toohey esinemist ühel kõnekoosolekul. Katie’ osa pole küll täiesti lahti kirjutatud, aga mulle igal juhul tundub, et tema pääseb oma rolli sisse, kui muutub enesekindlaks ja teeb asju iseenda pärast, mitte teiste pärast.

Või siis Gail Wynand, kellele kogu raamatu vältel üksnes viidatakse, kuniks ta ise omanimelises raamatu osas esile kerkib. Gail Wynand on suure korporatsiooni juht, temale kuulub ajakirjanduskontsern, mille üks silmapaistvamaid väljaandeid ongi “Lipp” – keskpärast inimeste kõmuleht, milles kirjutatud ta ise põlgab. (Oma naisele imeilusat kaelakeed kaela pannes – see oli isegi kirjelduses erakordselt ilus – ütleb ta: “Mulle meeldib mõelda, et ma võtsin inimhinge halvimad jätted – selle koduperenaise ja nende inimeste mõtted, kellele meeldib sellest lugeda – ja tegin neist kaelakee sinu õlgadele. Mulle meeldib mõelda, et ma olen alkeemik, kes suudab niivõrd jälgi toormaterjali õilistada nii täiuslikuks.” lk. 546-547) Ilmneb, et ka tema saab maailma toimumisest suhteliselt hästi aru – vähemalt on tema üks neid inimesi, kes ei tee asju sellepärast, et teised seda temalt ootavad. Ta on kogu oma karjääri üles ehitanud sellele, et on söönud välja teised omasugused ja maksnud kätte nendele, kes on teda lapsena alandanud. Üldse tundub, et ta on täielik despoot. Esmalt. Kohtumine Dominique’iga muudab teda. Sealtsaadik läheb lugemine kergemaks (pole nii vastik olla), aga samas tundub, et kohati on muutusega inimeses või kahe äärmuse ühendamisega veidi liiale mindud. Kes teab. Mulle istus – juba sellepärast, et pärast seda lõppesid ära minu järgnevad õudusunenäod ja asendusid ilusatega. Igal juhul tellib Gail Wynand Roarkilt maja – oma naisele. Et viia ta maale, justkui teiste eest peitu (Wynandil on nt ka galerii, kus mitte keegi ei ole kunagi käinud ja kuhu ta kogub väga häid kunstiteoseid, mh skulptuuri oma tulevasest naisest). Ta ei tea midagi Dominique’i ja Howardi ajaloost. Nad saavad Howardiga parimateks sõpradeks. Oma varianti omakasupüüdlikkusest või altruismist, või noh, endast rääkides kõneleb ta Roarkile nii:

“[…] Viimasel ajal olen ma palju mõelnud, kas ta [Toohey] ikka tõepoolest mõistab, mida propageerib. Omakasupüüdmatus ülimas mõttes? Noh, just selline olen ma olnud. Kas ta teab, et mina olen tema ideaali kehastus? Muidugi, minu ajendeid ta heaks ei kiidaks, aga ajendid ei muuda kunagi fakte. Kui ta ajab taga tõelist omakasupüüdmatust filosoofilises mõttes – ja härra Toohey on ju filosoof – mõttes, mis ulatub rahast palju kaugemale, noh, las vaatab mind. Minule pole kunagi midagi kuulunud. Ma pole kunagi midagi tahtnud. Mulle ei läinud miski korda – kõige kosmilisemates mastaapides, millest Toohey eales unistada võib. Ma tegin endast baromeetri, mis allus kogu maailma rõhule. Tema rahvamasside hääl pillutas mind üles ja alla. Muidugi, ma ajasin selle käigus varanduse kokku. Kas see muudab meile avaneva pildi tegelikku sisu? Oletame, et ma annan viimase kui penni ära. Oletame, et ma pole kunagi tahtnud mingit raha võtta, vaid võtsin selle kõik ette puhtast ligimesearmastusest, et teenida inimesi. Mida ma selleks oleksin pidanud tegema? Täpselt sedasama, mida ma tegin. Pakkuma võimalikult suurt rahulolu võimalikult paljudele. Väljendama enamuse arvamusi, soove, maitset – enamuse, kes jagab mulle vabatahtlikult oma poolehoidu ja toetust kolmesendise valimissedeli näol, mis igal hommikul nurgapealsesse leheputkasse jäetakse. Wynandi lehed? Kolmekümne ühe aasta jooksul on nad esindanud kõiki peale Gail Wynandi. Ma surusin oma ego maha viisil, milleks pole võimaline ükski kloostripühak. Ja ikka nimetavad inimesed mind äraostetavaks. Miks? Pühak mõnes kloostris ohverdab ainult materiaalseid asju. See on väikehind hinge ülenduse eest. Ta hoiab aardena oma hinge ja loobub maailmast. Aga mina – mina võtan autod, siidpidžaamad, katusekorteri ning annan maailmale vastutasuks oma hinge. Kumb toob ohvriks rohkem – kui ohverdamine on vooruse proovikivi? Kes siin on tõeline pühak?” (lk. 675-676)

Roark on Gailiga üldiselt nõus ja ta imetleb mehes seda, et too suudab iseendaks jääda ja teeb midagi sellepärast, et seda ise teha tahab. Ometi teeb ta seda muidugi sellesama rahvamassi keskpärasuste kihile ja see ta lõpuks ka hävitab. AGA. Asi, mille Roark jätab ütlemata – asi, mida poleks vaja tahta, on võim teiste inimeste üle. Ja sellest soovist pole Gail kunagi loobunud. See on joon, mida Roarkil ei ole. See, mis teeb temast n-ö lunastaja.

Ma teadsin juba varahommikul kirjutama hakates, et ilmselt läheb sellele kogu päev. Läkski. Ja postitus sai pikem, kui keegi jaksab lugeda. Aga mu enda jaoks – et vajadusel meenutada – on see vajalik.Sellest raamatust on väga pikk sissekanne ka Wikipedias. Sellest raamatust ja Ayn Randist on kogu internet tõlgendusi täis – on isegi mingi lühike multikamoodi videolõik youtube’is, mis kirjeldab raamatus esitatavat filosoofiat. Vot kuulake. MA EI OLE NÕUS. See pole sugugi nii lihtne, nagu te olete seal skematiseerinud (ja sellepärast ei hakka ma linke panemagi). Sest põhiline mõte on siiski – jää iseendaks ja tee, mis teeb sind õnnelikuks (või noh, – loo, et ära teenida oma eksistents). Ära tee teistele halba on ainus põhimõte selle juures. Ära taha võimu teiste üle.

Teised blogijad, kelle leidsin kirjutavat, on ka vaimustuses.

Advertisements
Rubriigid: raamat | Sildid: | Lisa kommentaar

Kaunis emakeel ja kõrgetasemeline muusika otse koduõuel

Mõistan, et olen oma postitustega ületanud igasuguse viisaka proportsiooni piiri adekvaatsuse ja kvantiteedi suhte mõttes. Sellegipoolest tuleb kasvõi iseenda jaoks üles tähendada ja panengi paar sõna kirja ka tänase kontserdi kohta. Mis õnneks kordub veel homme Raplas (4. märtsil) ja ülehomme Tallinnas (5. märtsil – otseülekandes Klassikaraadiost ja järelkuulatav!) – kõigil, kel huvi ja kes veel jõuavad, minu väga soe soovitus! Tavaliselt jõuan kontserdisaali juba ca 45-40 minutit varem, et normaalne koht saada. Täna olin pool tundi enne veel teel raamatukogusse ja Lossi mäele pöörates tundus, et tänav on katkematu inimestevoolu all lookas, minu arusaama järgi kõik teel kontserdile Elleri kooli Tubina saalis. Kohale jõudes selgus, et saal oli veel üsna tühi ja kohti oli valida üle kogu saali. Selles suhtes ma ei oska kunagi ette aimata, mis mind saali jõudes ootab – kas rahvamurd või üksikud kuulajad. Pole aru saanud, miks näiteks täna rahvamurdu ei olnud. (Samas ei olnud ka tühi saal, ikka üsna korralikult rahvast, aga ikka vabu kohti veerandi jagu ikka).

Kontrastina eelmisele nädalale leidsin end ühtäkki vaatamas lava poole, mille tagant paistis lumine Toomemägi ja madal talvepäike. Ja nagu võis kontserdi lõpuks taas tõdeda – olen ümbritsetud kaasaegsest uuest muusikast jälle kõigest paari kilomeetri (kui sedagi) kaugusel oma koduõue väravast. Ilusast ja heast muusikast, mis on kirjutatud kooridele ja mida esitatakse eesti keeles kirjutatud imekaunite tekstidega. Ilmselt on sellisest imest täielikult võimalik aru saada ainult siis, kui suudad mõelda end mõnda suuremasse riiki Tartu-taolisesse väikelinna ja kujutada ette, et midagi selle riigi absoluutsetesse tippu kuuluvast kultuurist on võimalik täiesti heas esituses osa saada kodu kõrval.

Foto: HÖV

Foto: HÖV

Lisagem siia veel Eestile ja meie kliimavööndile nii tüüpiline gripihooaeg, mistõttu dirigent Pärt Uusbergi sõnul veel eile 8-st sopranist rivis olnud 7-st jõudis Tartusse kohale kõigest 4. Dirigent ise oli nädal aega haigevoodis olnud. Nii et kõik nagu peab – külm ilm, lumi, loojuv päike laval, grippi haigestunud kooriliikmed ja allesjäänud, kes veel haigusele vastu panevad. Esitavad emakeele päeva eel eestikeelset koorimuusikat, kõik esmaettekanded, pooled heliloojatest ka täna saalis (ilmselt nii Raplast kui Tallinnas on neid veel).

Kohustuslik refräänalgus seega jälle tehtud – selle üle imestan ma pidevalt kõige rohkem. Nüüd siis paari sõnaga sisust.

Kui mu mälu mind ei peta, oli 10-le heliloojale tehtud ettepanek kirjutada eestikeelsele luulele mõni tavapikkusega koorilaul HÖVi jaoks. Kirjutasidki. Muljetavaldav hulk uut muusikat üheks kontserdiks, kordan, kõik esmaesituses. Esimesena kõlas Robert Jürjendali Puud, mille tekst sündis muusikat kirjutades ja selle autoriks on helilooja abikaasa Signe Jürjendal. Temaatiliselt, helikeelelt ja igatpidi perfektne tabamus koontserdi alguseks. (Helilooja oli ka ise saalis, saime aplausiga tänada). Ma ei teagi, kas see oli üks mu lemmikuid selletõttu, et oli esimene, või meeldiks ka kõige enam umbes siis, kui kuuleks neid lugusid veelkord. Võtan suvalise tekstilõigu näiteks juurde:

Mu puud
kuidas te
nõnda seisate
me maa üle tummal pilgul vaatate

Oh, puud
hellad puud
minu hingeõed puud
kui’s olla nii lõputumalt paigatruu

Järgmine laul oli Mariliis Valkoneni kirjutatud, Mathura luuletuse Palukavara katkendi tekstile.

Mariliis Valkonen, foto: HÖV

Mariliis Valkonen, foto: HÖV

Alustada kellegi teise sõnadest
ja kasvada neist oma keeleni, oma hääleni,
oma kõneni ja kuulamiseni …
Sa ei lase mul unustada,
et kuskil on see, mis on puutumata,
et kuskil on olemas
see laul,
just see päris minu oma laul, kui vaid
minna ja korjata see
unustatud laanest, minetatud männimetsast,
kõvalt karjamaalt, kinnikasvanud kaldalt,
päris puhtalt hallilt liivalt, kivikeste vahelt [….]

Huvitav oli see, et kogu tekst oligi häälte sees, millega laul algas ja lõppes. Häälikud, mis kõlasid umbes kui loodushääled ja muutusidki vahepeal leitud keeleks.

Ardo-Ran Varres oli kirjutanud loo Marie Heibergi luuletuse Lapselik unistus tekstile. Väidetavalt oli see ka tema esimene koorilaul (mis pole näpuharjutus oma sahtlis). Helilooja oli ka ise saalis. Kõik selle kontserdikava lood olid tegelikult oma loomult justkui kirjutatudki HÖVile, olles sellised aeglased ja meloodilised, või noh, ilusad nagu Uusberg ise kirjutab ja ilmselt milliseid ka eelistab. Sellest laulust ei ole hetkel ka rohkem meeles kui see, et oli ilus.

Mart Siimer, foto: HÖV

Mart Siimer, foto: HÖV

Võib-olla oligi järgmine, Mart Siimeri kirjutatud kontserdi nimilugu Tule, kuula, kuidas kumisevad uned Alliksaare tekstile tänasest valikust kõige julgemalt moodne. Siin tekkis mingeid huvitavaid rütme ja heliklastreid, mis kraapisid ehk põnevamalt. Siimeri loomingust ju mõnda lugu tean – võib oodata nii traditsioonilist kui midagi hullu ja raskestiteostatavat. Seega see oli täpselt mõlema vahepealne ja põnev.

Alisson Kruusmaa on väga noor helilooja, sündinud alles 1992.

Alisson Kruusmaa, foto: HÖV

Alisson Kruusmaa, foto: HÖV

Tema kasutas Ellen Niidu värsse ja loo nimi oli Lindude vaikus. Siin on kolm värssi ja igaühe vahel oli isegi täielik vaikus-paus. See oli – eriti algus – väga ilus, sillerdav linnulaul. Lisaks teatud kriipimised. Selle laulu puhul oli miskipärast ka kõige rohkem seda grippi vist tunda, kuna vahepeal (aga võib-olla ma kuulsin valesti) oli rohkem kahinat. Samas on see väga heea potensiaaliga lugu ja ilmselt kuskil kiriku- või aulaakustikas pääseks veelgi paremini mõjule. Kindlasti soovitan silmad lahti hoida.

Maria Kõrvitsa lugu oli kirjutatud katkendile Sirje Kadalipu luuletusest Akvarell III. Teksti on siin ainult kolme rea jagu:

Taevas ja meri on kaotanud eralduspiiri
rahnuparv koos vervendava peegeldusega
hõljumas taevamere taustal.

Helilooja aga ütleb, et see on seotud tema suvekodu, Karepaga. Seega oleme muusikas tõesti mere ja taeva piiril ja kuuleme lausa laineid – nii helikõrgustes kui dünaamikas.

Lauri Jõeleht oli kasutanud oma laulus ka oboesoolot ja -saadet, lisaks imeilusat Juhan Viidingu luuletust Palve.

Oo, ma tahtsin pikalt panna
kirja oma lause…
Armas taevas, palun anna
hingamisepause,
pausikuristiku põhja,
vaikusele pikkust,
vaikimiseruumi tühja, –
hinge tänulikkust

Sellest loost jäi meelde, kuidas koor oboe peale sisse tuleb. See sulandumine. Oboed mängis, muide Dmitri Bulgakov, kes on ilmselt pärit Venemaalt, aga kes õpetab alates 2016. aastast EMTAs.

Ja sellele järgnes Margo Kõlari Üks nurmenukk (tekst: Linda-Anette Suss). Vot see lugu kuidagi eristus teistest, olles rohkem ernesaksalik ja vähem uusberglik. See jäi samuti silma/kõrva – ehk annaks ka meie kooris laulda? Iseäranis jäi meelde viimane salm, mida alustasid meeshääled. Küll oli kaunilt lauldud. Kusjuures lisaloona nõuti esireast seda lugu ja mul ei olnud tõesti midagi selle vastu! Tahaks meeleldi kõik üle kuulata, seda eriti.

Viimase laulu autor Aare Külama olla kunagi samuti HÖVis laulnud – Viljandist proovides käinud. Nüüd on kõigest Estonian Voicesi ja Vox Clamantise ridades 🙂 🙂 :). Põhitööks – õpetaja Viljandi gümnaasiumis. Lugu (Õhtulaul kui merre läevad Martin Körberi sõnadele) oli sõnade järgi regilaul (Kiigu, liigu, laevukene, lained, lahkelt lükake!) ja sedasi lubas justkui Pärt Uusberg laulu eel ka. Aga tulemus oli hoopis omanäoline ja samas tõesti kiikuv-liikuv.

Seega – minu tõeliselt soe soovitus eesti koorilaulu austajatele – jõuab veel homme Raplasse ja ülehomme Tallinnasse. Kuigi esmaettekanded olid muidugi Tartus ära :). Ma ei tea nende teiste saalide akustikatest ka midagi, aga jõudsin Elleri kooli Tubina saalis märgata, et seal oli tegelikult vaikne, vaatamata laes rippuvatele prožektoritele ja sellele, et tegemist on uue saaliga (ventilatsioon on ilmselt kuidagi teisiti lahendatud). Samuti ei söö see kõiki helisid ka ära – need seinad mingil määral ikka aitavad kaasa, ei tundu olevat “tekrast” ega summutavad. Kontserdisaalist lahkudes surusid paljud lausa isiklikult Pärt Uusbergi kätt ja tänasid. Oeh, elame küll ikka väikesel armsal maal!

5. märtsi Delta saates räägivad koorilauljad Maris Matskin ja Kristiina Veenre sellest kontserdist.

Advertisements
Rubriigid: teater-muusika-kino | Lisa kommentaar

21. Loone Ots “Kuulsad ja naljakad eestlased. 250 tõestisündinud lugu”

Selle raamatu järjekorras seisin raamatukogus päris pikalt. Kokkuvõtte tegemine on vaat et mõttetu. Lühikesed lookesed eestlastest, tähestikulises järjekorras. Loed kolm ära ja esimene hakkab juba meeles minema. Tänuväärne töö selliste lookeste kokkukogumisel. Ma ei mäletagi, kas otseselt naljakat ka midagi oli, aga lugudel on oma väärtus. Eks nad ole vaikselt jõudu kogunud ja veidi legendikski muutunud (seda lugu, kuidas kollid Nukitsamehe filmivõtete vaheajal külapoe ees kohalikke kollitasid, on ju kõik kuulnud. Mida edasi, seda uhkemas versioonis).

Teised:

  • Bukahoolik – Ma kusjuures pole nõus, et kujundusega oleks pidanud rohkem vaeva nägema – lihtsalt need Liidia Undi sõbralikud šaržid, mis siia püüdlikult lisatud on, ei sarnane üldse kujutatud inimestega! 🙂
  • Loetu kaja
Advertisements
Rubriigid: raamat | Sildid: , , | 3 kommentaari

Pöörane rokkimine “Maailma parim Eesti”. Ongi maailma parim Eesti.

Käisin täna kontserdil ja ei tea, kust otsast alata. Millest rääkida, mida kirjutada, mina meenutada. Võib-olla tuleks jälle korrata üle seda, millele olen viimastel aastatel üha mõelnud. Et me elame jumalate keskel! Meil on kaasajas nii palju produktiivseid ja andekaid heliloojaid, meil on neid, kes on juba vanemad, mõned, kes on äsja lahkunud, mõned, kes on juba ammu teisel pool. Aga see muusika varasalv on ikka ääretu ja oma väiksuse tõttu oleme me põhimõtteliselt inimestena tänavalt kõige selle sees ja see kõik on meile kergesti juurdepääsetav. Nii hinna kui vahemaa mõttes, päris tõsiselt. (Rääkimata osalemisvõimalusest diletant-koorilauljana!) Tartlasena on mul harva mõne maailma tasemel kontserdini kodulinnas rohkem kui 2 km maad – ja esinevad need, kes võidavad Grammysid, muid rahvusvahelisi auhindu, rääkimata Eesti tunnustustest. Sa väljud kontserdilt nendega kõrvutiasetsevatest ustest ja möödud nende bussist. Sa seisad teistega koos riidehoiujärjekorras ja palud puudu olnud helilooja lilled äkki kaasa võtta… See on tegelikult võib-olla häbematult ja lubamatult familiaarne tegu. Aga ei vähenda mu austust nende kõikide vastu, kes muusikat kirjutavad ja seda siis interpreteerivad.

Nii. See kiidulaul jäägu refrääniks igale sellesisulisele postitusele. Siin pole võimalik liiale minna, tundub mulle. Asi on tõsine. (Nagu keegi hiljaaegu rääkis – Eesti muusika ilmselt ongi see, mille järgi meid maailmas kõige paremini tuntakse. Kes teab laulupidu, kes Pärti, mõned juba Tüüri ja Kõrvitsat, Vox Clamantist, Collegium Musicalet, Kaljustet, Jan-Eik Tulvet või Helena Tulvet, Olari Eltsi, Ivari Iljat või Ain Angerit. Loetelu on lihtsalt otsatu! Ametliku retoorika järgi teatakse meid muidugi skype’i ja EstCube’i järgi, võib-olla geenitehnoloogia ja TransferWise’i järgi … hmm. Ma ei tea – ma ei tea ühegi riigi kohta tehnoloogilises mõttes midagi. Aga ma tean isegi Lätist laulupidu, Peteris Vasksi ja … Raimonds Paulsi 🙂 , Leedust Čiurlionist. Või kirjanikke. Ma ei tea tehnoloogiat ega kes mõtles välja PayPali või instagrami, sorry. Kuigi tõsi, olen nõus, et meie e-riigi toimimine on ikkagi muljetavaldav oma paberitetäitmise vabadusega).

Nüüd kontserdi juurde. Nagu öeldud varemgi, teen ma kõik endast oleneva, et vältida Vanemuise kontserdimajas toimuvaid kontserte. Ma olen lõplikult alla andnud – meie selle saaliga sõpradeks ei saa. Kui aga nägin novembris Lageda laule kuulamas käies brošüürist, et Kõrvitsa Kreegi vihik tuleb veebruaris ettekandmisele, siis polnud parata – pilet tuli otse loomulikult ära osta, kuna see on üks mu viimaste aastate lemmikuid (2015 novembrist alates). Ja teate, see on üks omamoodi trikk, eksole. Igaüks tuleb mõne konkreetse teose või helilooja pärast, teine tuleb orkestri, kolmas koori ja neljas dirigendi pärast. (Ega kombinatsioonil ka häda polnud 😉 ). Kõikidele kohale tulnutele saab aga pakkuda igasugu erinevaid asju, mida ei osanud oodatagi ja mille pärast poleks ilmselt niisama tulnud!

Võtkem siis mina. Täna oli kohe eriti harras ja elevil tunne sees. Esimest korda mõtlesin, et tuleks juba eelnevalt korralikult lilled valmis varuda, kuna pärast kontserti aplodeerides on alati hilja mõelda, et “oi, kuidas tahaks tänada!” Seega alustasin minekut lillepoe kaudu, mis oli tegelikult juba suletud, uks veel vaid lahti ja müüja kohmitses veel sees. Ma ei tea, mis ime läbi ta mulle erandi tegi ja sain isegi kaardiga veel maksta (minu ettekujutus poepidamisest on see, et õhtul tuleb “kassa ära teha” ja siis ei saa mingeid muutusi naljalt lisada). Järgmine mure on, kellele need saata – dirigendile ilmselgelt. Aga kas on mõni imeline solist kuskil, kellegi soolo? Seda ju ette ei tea (nii palju, kui ma programmist ette teadsin, ei ole). Seega otsustasin dirigendi ja kahe helilooja kasuks. (Kaalusin, äkki saata ka stipendiumi saajale… aga jätsin kaardi kirjutamata ja läks õnneks! 🙂 ) Kolmanda puhul olin kindel, et teda pole – Arvo Pärt läheb ilmselt homsele kontserdile. Teiste puhul lihtsalt proovisin õnne ega teadnud, kas keegi esinejatest saab need lilled hiljem kohale toimetada. Igal juhul olid need kaardid juba enne kontserti kirjutatud ka kogu muu eest, mis nad seni pakkunud on. (Etteruttavalt võib öelda, et imekombel oligi saalis Pärt Uusberg, kes sai Kaljuste stipendiumi – lugesin päeval uudistest, et just Tartu kontserdil antakse kellelegi see üle).

Aitab nüüd praktilisest poolest, paari sõnaga repertuaarist. Kokkuvõtvalt ütleks esmalt, et geniaalne valik! Lihtsalt pani suud maigutama – ja mitte enne kontserti kava vaadates (siis olin üsna nõutu, kuna ei osanud teatud teostest midagi oodata, kuna ei teadnud neist midagi ja kavalehel pakutud tekstid ei ennustanud kuigivõrd kindlat suunda), vaid just kontserdi lõpuks. Lõpupoole. Kui otsad kokku sõlmusid. Siin oli esindatud vanu klassikuid uues kastmes (Kreek Kõrvitsa kastmes), siin olid noored, kes kirjutavad meloodilist rahulikku loomingut (Pärt Uusberg – “Muusika”!!!! Uskumatult lihtne ja geniaalne valik) ja vanu, kes rokivad (parimaks näiteks Jaan Rääts “Intrata” – ja Räätsa sünniaastaks on kirjutatud 1932!!!), siin on peaaegu lastekoorilikku laulu Leelo Tungla luuletustele (Raimo Kangro “Vesised kaanonid”) ja vanu klassikuid (Tubina “Igatsus” Ernst Enno tekstile). Siia mahtus ka Pärdi “Silouan’s Song” – ilus, vaikne ja rahulik nagu ka “Kreegi vihiku” temaatiline põhi – sümmeetriliselt üks kontserdikava teine, teine eelviimane lugu. Ei, minu arust ei olnud hüppeid ühelt kardinaalselt erinevalt asjalt teisele – ikka ulatas mingi jupp ühenduslülina käe.

Esimeseks oli Kreegi enda “Maga, maga, Matsikene” – see on tuntud koorilaul, aga üdini rahvalik. Ja samas niivõrd puhtaks ja huvitavaks kirjutatud. Ja kellegi poolt (peale Kreegi siis) töötlemata. Mõjub väga värskelt. (Kuigi ehmatus on muidugi suur, kui ikka see kõla summutav Vanemuise kontserdisaal tagant kostva koori hääled endasse tahab imeda ja igast pianost prožektorite mürin üle tahab kosta*). Sealt otse mindigi KõrvitsaKreegi vihiku” peale, ilma pausi ja aplausita. Olin endale taskurätiku targu valmis pannud. Aga. Endale üllatuseks ei olnud sugugi samasugune elamus nagu “harrastajate” esituses kaks aastat tagasi (suhteliselt täpselt kaks aastat). Ja põhjuseks AINULT akustika. Kreegi vihik on selline… enamasti kammerlik, noodid klõbisevad, sabistavad, käivad käest kätte, ei mingit pompöössust (v.a. lõpus ja IV osas see “Jeesus!”). Ja Vanemuise kontserdimaja akustika tahab selle kõik ära süüa. Mida ära süüa ei suutnud, oli muidugi “Sa vaata üles mäele” – viimane, kaheksas osa. See tiris pisara välja, aga suutsin ennast kenasti ohjata. Eelmise aasta novembris ja kaks talve tagasi oktoobri lõpus Risto Joostiga “Lageda laule” esitades oli see mõlemal korral lisalugu ja vastavalt Pauluse kirik ja TÜ aula olid ikkagi vägevamad. Kuigi koor ja orkester oli sama!

Alati on kahtlane minna kuulama enda lemmikuid – võid saada absoluutse elamuse, aga võid ka pettuda, kuna midagi on väga teistmoodi. Ma ei saa öelda, et ma pettusin – ei. Teistmoodi oli küll (mõtlesin kodus lausa plaadilt üle kuulata, kas tõesti sedasi oli!), aga akustika vedas alt ja algus kadus jälle prožektorimürasse sisse (iseäranis algus). See annab ju lausa teise tooni!!! (Tehtagu midagi ometi!)

Ja palun väga – sellele järgneb jälle Tormise rahvalik “Jaanilaulud” (“Eesti kalendrilaulude” tsüklist). Tormisega on mul sellised lood, et laulda ja tema lugusid õppida tundub kuidagi… vastumeelne. Aga kui kuulad valmisõpitud ja lihvitud esitust, on ikka geniaalne. Teha tavalisest külapidudel esitatud rahvalaulust kõrgtasemeline klassikaline heliteos koos kammerorkestriga – see on nii põnev! Jälle nutsin ühtlasi akustikat taga, akustika annaks kõla juurde, mitte ei võtaks seda ära, nagu Vanemuises.

Esimese osa lõpetas Erkki-Sven Tüüri “Psalmoodia” III osa – kirjutatud 1993/2005. Seega võib ükskõik mida oodata, eksole. (Ja tal on teoseid, millega mul pole õnnestunud sõbraks saada). See oli aga esimestest taktidest saadik tuttav, meenutas ilmselt seda, mis mul ühe vana plaadi peal on. Kahtlustan pigem ühte “Spectrumit” kui “Insula Desertat”. (Vabandan oma võhiklikkust ja keset ööd ei hakka üle kuulama plaate. Aga saage aru – minusuguste diletantide jaoks on see kõik väga veetlev ja ilmselt saavad kõrgetasemelised heliloojad ja interpreedid oma isu asjatundliku publiku ees esinedes täis kuskil mujal – on ju neidki võimalusi, seega sellised kodupublikule esinemised, kuhu satub sekka lihtinimesi, on kindlasti sama suure kaaluga). Tegelikult kirjutati eelmisel aastal juba Kõrvitsa kohta, et vana rokkar ja kogu rock on peidetud klassikalisesse muusikasse (või öeldakse nüüdismuusikasse?). Novot, see Tüüri “Psalmoodia” võis küll olla lausa ladina keeles ja kiita jumalat, aga ta oli oma loomult täielik rock. Sedasi tundus vähemalt esimese poole lõpus, kui muist kontserti oli veel kuulmata. Mulle väga meeldis.

Võib-olla peaks ära kirjutama selle, et Kaljuste juhatatud kontserdid on alati ka sellepärast erilised, et tema juhatamise järgi on lihtsam tähele panna, kust pillirühmast mingi tähtis teema tuleb. Seda plaadilt kuulda on palju keerulisem, teiste dirigentidega ka. Mäletan juba 1990ndatest, kui TÜ aulas järjest pärlkontserte anti ja me alati rõdul istusime (oh meid, noori, toona nägin ikka päris hästi! Nüüdsel ajal ikka taharitta naljalt ei lähe, sest peale kuulamise tahaks ka näha midagi) – Kaljuste hüppas ja kargas ja teinekord kostis hüpe muusikast üle. Olen nüüd vaadanud – see komme on tal vist kadunud, täna oli täielikult pöörast muusikat suhteliselt palju ja seekord tuli ikka üks hüpe ka ära. Aga kogu muu koreograafia, mis sinna juurde tuleb – see on lihtsalt omamoodi vaatamisväärsus. Ja see annab tõesti teada, kust midagi oodata, kuhu kõrv teritada. Ja kui siis vahepeal käelaba väristama-keerutama hakkab… Ja ei, see pole mingi arutu vehkimine, pigem vastupidi. Üks löök siit, tulge teie sealt, nüüd järjest hääl liigub ühest keelpillirühmast teise edasi – isegi seal, kus ma muusikat tundsin ega polnud enne märganud seda. (Kui oleks võimalik, läheksin homme samale kontserdile Tallinnasse. Uuesti!)

Nii, algas vaheaeg ja oli aeg maha rahuneda. Ja teise poole alguses tuli Kaljuste lavale ja tutvustas omanimelise stipendiumi saamislugu ja kellele seda välja andma hakatakse. EMTA üliõpilasele, kelle mõju Eesti muusikale on juba õpingute ajal oluline. Kuni selle hetkeni ei liikunud mu peas veel ükski mõte, kuna ilmselt on neid noori klassikatähti üsna palju, kes veel õpivad ja kes on juba ilma teinud ja kellega mina pole kursis olnud. Siis ütleb aga, et seekordse (esmakordse) preemia pälvib meie järgmise loo autor! Pärt Uusberg seega. Kaljuste isegi ei teadnud, kas laureaat on saalis – oli, sai lilled. Milline heameel! Just tema oligi selle ära teeninud – ja kuniks veel on EMTA tudeng, tuleb ära kasutada! Lisaks mõtlen ma sellele, milline tunne võis ka heliloojal endal olla, kui Fila kammerkoor ja Tallinna kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatusel esitab seda kõige kuulsamat (ei saa öelda, et lörtsitumat, aga saaks öelda “oma elu elavat” ja rahvalauluks muutuvat), lausa laulupeolugu: “Muusika”. See tõstab loo justkui teisse kõrgusesse. Sest mitte ainult mina ei sirgunud Fila imeliste kontsertide taustal, Pärt Uusberg ju veelgi enam, pea sünnist saati. Juba see rõõm, mis teda valdas, kui Kaia Urb 2016. suvel tema teose proovis möödaminnes ja appi tulles solistiosa vahele laulis … See võib üsna võimas tunne olla. Eriti kui oled veel noor ja sellised asjad ei ole enesestmõistetavad. Igal juhul kõlas see laul nii ilusti ja värskelt ja korralikult ja tõlgendatult, sama aeeeeeglaselt kui helilooja isegi teda juhatab, seega kummardus missugune. Mul pole küll absoluutset kuulmist, aga kas võis olla, et nad laulsid seda originaalhelistikus, mitte laulupeo jaoks kohandatus?

Sellele järgnes kohe Tubina “Igatsus” Ernst Enno tekstile. Ja see oli ka meie klassikaline koorilaul, selline, milliste olemasolu meie koorimuusikaliteratuuris annab meie koorikultuurile aluse, põhja. Ei mingit iseäratsemist, lihtsalt ilus ja klassikaline, lisaks hea klassikalise eesti luule sõnadele.

Nii, aga liigub kava edasi. Oleme just meele rahulikuks saanud, kuulnud Juhan Liivi ja Ernst Enno teksti, muusika verinoorelt heliloojalt (nojah, kuna Rasmus Puur on ka olemas, siis Pärt Uusberg oma 31 eluaastaga ju pole enam nii verinoor 🙂 ) ja siis juba klassikuks muutunud Tubinalt. Kuuluvad justkui kokku, teisalt justkui ei kuulu ka. Jälle ulatab üks teos teisele käe, et edasi minna. Kuigi ajas ju tagasi, eksole. Ja kuhu ulatada käsi järgmiseks, kui Ernst Ennost edasi läheme – ahjaa, võtame teise luuletaja, kes on kirjutanud kauneid lasteluuletusi nagu muuhulgas ka Ernst Enno. Leelo Tungal. Praegugi veel meie seas elav klassik. Helikeeleks aga Raimo Kangro, hoopiski mitte midagi klassikalist enam. No ja kuulake nüüd sõnu:

Vee all on meduus,
tal on läbipaistev pluus,
tal on läbipaistev ka pluus,
kuid hambaid pole üldse temal suus.
Oo, meduus!

😀 😀 😀

Nuta või naera. Ja ajab naerma küll. Sest lisaks nootidele, kaanonitele, täiesti arvestatavale loole (ei, see pole sugugi lastelaul, kuigi ma mõtlesin kuulamise ajal küll, kas seda võiks laulda ka mõni noortekollektiiv – ilmselt võiks?) on lisatud foneetilisi efekte! Appike, no see oli küll väga leidlik. Esmakordselt jõudis see mulle kohale, kui nad “meduuš” hääldasid. Järgmistest lauludes samast tsüklist (“Vesised kaanonid”) tehti teiste häälikutegagi nalju – kahjuks hetkel enam ei meenu peale “ušši, sušši” ja muude s-ide susistamise midagi, aga olid teised häälikud ka – kord hääldati õigesti, siis jälle omamoodi. See oli lihtsalt üks ääretult lustlik ja leidlik tsükkel. Teise laulu lõpus on näiteks sõnad “sulla sulla sulla sulla sull põmm” – enne kontserti kavalehte vaadates ei osanud tõesti mitte midagi oodata ega loota seda nähes. Tuli aga meeliköitev ja lustlik kaanon!

Sellega sai läbi teise poole esimene vokaaltsükkel, kui orkestrit laval ei olnud. Nüüd oli aeg vahetuseks – saabus orkester ja koor lahkus. Kavalehel seisab: Jaan Rääts (*1932) “Intrata” op. 102 (1997). Ma ei saa küll öelda, et mulle muidu väga paugutamismuusika ja modernsus meeldib – selline valjem ja lärmakam – aga see teos, andke andeks, see oli vaat et kontserdi lemmik ja üllataja. Algas kõik Vambola Kriguli suurejoonelise pauguga trummil. Ja ega tagumist oli tal seal timpanitel pärastpoolegi. (Oi, ja soeng oli tal selline inglise härrasmehe oma, umbes nagu Jarvis Cockeril Pulpis vanasti. Milline stiilipuhtus! Ja seekord istusin saalis, mitte tema trummi taga, nagu õnnetul kombel Tobiase Joonase lähetamisel Pauluse kirikus juhtus 🙂 ). Seda teost on üleüldse võimatu sõnades edasi anda või mingitki moodi kirjeldada. Ma mõtlesin, et mõned minuvanused käisid eile Riias Depeche’i kontserdil… mul oli tunne, et kui vaja rokkida, siis olin ma just täna õiges kohas. Kuidas teha sellist pöörast asja, jäädes klassikaliseks muusikaks? Ja see oli igal hetkel olemas – see klassikalisus. Samas need lahedad rütmid, käigud, trompetid ja tromboonid! Klaver plärtsutas omasoodu – just nii, nagu siis tehakse, kui parodeeritakse moodsat klaverimuusikat – aga see EI OLNUD labane ega paroodia. See sobis nagu. Kuulake Klassikaraadiost 24. veebruari õhtul Tallinna ülekannet – ma ei tea, kas see ülekandes üldse välja paistabki või sellisena tundub… Sest siia tuleb lisada ka Tõnu Kaljuste, kes oskab ette hoiatada, kust midagi tulemas on. Pärast selle loo lõppemist oli juba tahtmine püsti tõusta ja ovatsioone karjuda. Aga ma olen tagasihoidlik ja ei tee seda mitte, eksole.

Ja kellele anda sellise teose juurest käsi, kuhu üle minna? Jah, edasi lähme eakaaslase juurde, vahetades vaid stiili. Arvo Pärt, sünd. 1935 (poisike alles, 3 a nooremgi Räätsast) “Silouan’s Song” (1991). Üks kaunemaid ja rahulikemaid lugusid kogu kontserdi jooksul. Algab imeilusas pianos. AGA. Prožektoril on hoopis teine toon!!!! Nutma ajab teinekord selline asi. Palun ärge kavandage Vanemuise kontserdisaali tulles kunagi repertuaari pianodes lugusid. Püüdsin meeleheitlikult ignoreerida surinat laest ja õnneks läks dünaamika ju vahepeal valjemaks ka. Väike etteheide on seekordsele kavalehele, kuna teoste kohta ei olnud peale tekstide midagi. Ja Pärdi teosel sõnu ei ole… Aga eks ma otsin kodus plaadi pealt info üles, pole midagi.

Lõpetuseks aga Lepo Sumera “Concerto per voci e strumenti” (Kontsert häältele ja instrumentidele, 1997). Kõlab kui kokkuvõte – et tagasi tuleb ka koor ja teeme õige ühe lõpuloo kõikidele. Piilud jälle enne kontserti laulusõnu, esimene osa Furioso:

Kirikirikirikiri-kirikirikirikiriküüt!
mandala
kiriküüt! kiriküüt!
Klara kinkis Karlile klarneti, Karl!
Karl varastas Klara korallid,
kirikiri kirikiri ki! Ki!
Untsantsakas, netsuke, mats mis mats, müts,
kiriküüt! kiriküüt!
Andromeda, mandragora,
rododendron, mandala,
undruk, Kristiaania,
Mater, mater dolorosa,
hosianna, roosamann,
kiriküüt! kiriküüt!
Küll küll kiriküüt!
kirikiri kirikiri kirikiriküüt!

Ja teises osas, Moderatos:

Andromeda, mandragora,
rododendron, mandala,
undruk, undruk, Kassiopeia,
Kristiaania,
Loorber, loorber, koriander,
Andromeda, mandragora

Ja kolmandas, Allegro misteriosas (!!!) umbes samad jadad, lisandub veel Gloria ja rosa mündi (mida nad, jumala eest, laulsid Rosamundeks mu arust 🙂 ) Mantra missugune!

Ja see oli lahe! See oli jälle täiesti pöörane, polnud labane ega igav. (Kujutasin elavalt ette, kuidas oli kooripartiide õppimine ilma orkestrita – ilmselt masendav. Või paras katsumus). Muide, lõpuks hakkasid nad ka erinevaid rütme plaksutama (kahtlen jälle, kas laupäevasest ülekandest kuulda on, kes kust ja kuidas plaksutab) ja, kui ma tõesti õigesti nägin, – laulsid ja plaksutasid samal ajal, eri häälerühmad erinevaid rütme.

Kogu selle programmi peale jäi mulje, et vot see on ülepea kõige lahedam EV100 kink. Siin on siis meie Nokia, meie muusika, meie laul – rahvalaulust (sajanditetagune) tänapäevaste töötlusteni (mistõttu endiselt elus mis elus), klassikalisemast koorilaulust hullumeelsete, aga huvitavate elavate teosteni. Vaadake, meil on kõike! Ja me esitame seda teile vabariigi 100ndaks sünnipäevaks – see ei ole meie muusika teile, vaid meie kõigi ühine muusika, aitame kapist välja võtta ja näidata!

Kestvad ovatsioonid, rahvas tõusis lõpuks püsti! Ja tulemas oli lisalugu – sellest andis tunnistust juba see, et märkasin kontsertmeistrit noodipuldis järgmist nooti ette võtmas. Ja algas – osalt nagu Kreegi vihiku pizzicatod. Ja siis… siis hakkas koor laulma Sarapiku “Ta lendab mesipuu poole”. Hüüumärgid. Vaadake, selleks ei olnud ma ka absoluutselt ette valmistunud. Et tuleb säärane emotsionaalne lööklaine. Kui kontserti saaks panna pausile nagu videot, oleksin aja peatanud, rahulikult ära löristanud, tagasi algusesse kerinud ja (nagu üksi teleka või arvuti ees) kaasa laulnud. S-tähtede järgi publikust tundus, et tegelikult juba oli neid, kes kaasa laulsid. Ma ei julgenud. Nad ei laulnud klassikalist seadet – neil oli teistmoodi ja ühehäälsem. Teistmoodi orkestriseadega. Ja lihtsalt niivõrd imeilus – see on ju ka see laul, mis otsustati kosmosesse saata. See Tähtis Koorilaul, meie oma laul. Ei, see polnud veel sugugi kõik. Laul küll lõppes, kuid orkestriseade mitte. Ja järgnes … “Mu isamaa on minu arm…” ja kõik tõusid püsti. Sellised hetked on väga emotsionaalsed – kui me olemegi üks pere, kui meil lauldakse teatud laule ja me ei saa teisiti, kui tõuseme püsti (ja seda ilma igasuguse seaduseta). Kokkukuulumine ja kuulumine. Kuna Kaljuste oli meie poole seljaga ega pööranud isegi küljega , siis ma ei julgenud kaasa laulda, kuigi kuulsin, et pool saali seda siiski teeb. Alles lõpufraasiks pöördus ja siis hakkasin laulma, aga mu hääl murdus.

KUIDAS SAAB millegi nii ilusa peale tulla – see ei olnud üldse mingi labane kooslaulmine ega aktusel laulmine, see oli osa imelisest kontserdist koos kahe kokkupõimitud lisalooga, millel oli imeline orkestriseade (kõrvitsalik) ja ometi just see sõlmis kõik otsad, absoluutselt kõik otsad lõpuks kokku. Selline kingitus meile, Eesti rahvale. Kahju, et pärisaktusel ja pärisetendusel on nõuded nii kõrged, tuleb teha veidi tsirkust, veidi teatrit ja veidi kontserti, korralik lavastus, kakelda lavastaja üle, sõimata lavastajat (kes ta ka pole), kirtsutada nina ja avaldada arvamust. Minu jaoks oli tänane kontsert kogu sünnipäevanädala ja -aasta essents. See parim, mis meil pakkuda on. (Oi, kohe tulid kõik need meelde, kes täna esindatud ei olnud – meil on parimaid veel).

Igal juhul olin ma pärast kontserti parajas eufoorias ja olin lisaks ka õnnelik, et seekord olin taibanud OMETI enne lilled osta ja need jõudsid kohale. Ma ei tea, kas esinejatel on vahet – minul on. Ma sain tänada. Ja ma olen väga tänulik. Ja ilmselt endiselt eufoorias, kuna kirjutasin nii pikalt, et kogu tekstis viidatud “homne kontsert Tallinnas” on saamas “tänaseks kontserdiks Tallinnas”. Kiirustage, kodanikud unetud! Kui kuskil peaks veel mõni pilet üle olema, siis mina arvan, et elamuse saab sealt kindlasti. Ja Estonias on ilmselt kordades parem akustika.

* Vaatan, et Marge-Ly Rookäärgi on täna öösel postitanud artikli (nüüd hiljem avaldatud ka ERRis), kus ta võtab kokku ka Kaljuste enda öeldut:

Arvo Pärdi muusikaõhtu asjus oli Kaljustel suur eelarvamus kontserdisaali akustikat silmas pidades, kuid oma üllatuseks tõdes ta, et ka sellist muusikat saab seal esitada.

ja

Eesti suurim valupunkt on Kaljuste sõnul müra. “Vaikust ei ole”, kahjatseb ta. “Igas mõttes. Ka kõik suuremad kontserdisaalid on täis tehnikasurinat ja ventilatsioonimüha, aga kaunid kunstid peaksid loodusega leidma õige kontakti, et me ei annaks dimensiooni kõverpeeglitele. See on kogu maailma probleem – vaikust ei ole”.”

– ma olen sellega NII NÕUS. Vanemuise puhul on tegemist vist prožektoritega – tuleks vbolla lihtsalt alternatiivset valgustust kasutada ja müra oleks vähem – nagu vaheajal; siis on täitsa vaikne. TÜ aula valmistas ka väikese pettumuse Fila kontserdil Jan-Eik Tulvega, kui nad Missa Syllabicat esitasid – sinna on ka lakke mingi ventilatsioon tekitatud, mis müriseb ja tuulutab. Sellepärast on Pauluse kirik imeline – asudes linna peatänava ja bussipeatuse kõrval, suisa kiirabiautode teel haigla poole, valitseb seal täielik vaikus. Esinejatel on vist akustika mõttes probleemsem ja üksteist kuulda on raskem, aga kuulajate jaoks on imeline, ka vaikne pianos esitatud muusika (Tartu Üliõpilassegakoor esitas Küllike Joosingu juhatusel koorimuusika maratoni segakooride kontserdil ühe loo – kahjuks on mul kava hetkel kadunud – mis läks sellisesse absoluutsesse pianosse ja kõlas nii imepuhtalt! Ja ei mingit surinat!)

Advertisements
Rubriigid: teater-muusika-kino | Lisa kommentaar