54. Claude Duneton “Punaste metsade taga” (LR 2010)

Eile potsatas postkasti õhuke raamatuke Dunetonilt. “Mõtiskluse peateemaks on Prantsusmaal valitsenud illusioonid Nõukogude Liidu suhtes. Kõrvutades isiklikke ja oma venelannast võõrustaja mälestusi, jutustab ta ühe põlvkonna loo siin- ja sealpool raudeesriiet.” Sedasi tutvustatakse raamatu tagakaanel ja täpselt sellest raamat ongi. Algul tundubki ehk kuidagi lihtsakoeline – et nojah, kindlasti vajalik neile, kel on see illusioon olnud (ja neid on tõesti palju kogu Lääne-maailmas), puust ja punaseks – ikka selle kehvema poole poolt (elu ühiskorteris, võimaluse puudumine edasi õppida stalini ajal jms). Siis aga tuleb juskui sisse mingi mõtisklus, mis aitab kogu jutu üldisemasse perspektiivi panna, üldistada. Ja lõpuks ka mõista seda valu, mis võib tekkida eluaegse illusiooni purunemisel või režiimi purunemisel (kellel kuidas).

Tsitaat mõtisklusest:

Kui ei oleks seda palavalt igatsetud jumaliku tasu mõistet, oleks inimene ikka kannibal ja grilliks pidusöökide tarvis oma ligimesi. Munkadel ja preestritel õnnestus keskaja mustade aastasadade verist, taltsustamatut ja julma vägivalda vaos hoida ainult tänu sellele, et nad lehvitasid parunite nina ees põrgu piltidega. Kellelgi polnud vaja teada, kas põrgu on olemas või mitte: piisas, kui sellest räägiti. Just nii toimisid ja Lääneriikide kommunistlikud juhid: nad tegid panuse aktivistide usule. Nad tõstsid jumaliku Venemaa proletaarlaste paradiisi lipuna kõrgele, et rikkamatelt, kõige jultunumatelt ärakasutajatelt endalegi midagi välja pressida… Ja mis siis, et seal oli tõeline põrgu ja pandi toime kõige meeletumaid metsikusi, kui aga siin inglitesse usuti ja neile naeratati. Utoopia viib valgustatuid edasi, see ehk ongi kõige olulisem.

Muidugi juhul, kui surnud häält ei tõsta.

Piiblilood, mis ei kannata mitte mingit kriitikat, kui maakera “tegelikkust” vaadata, ei olnud sellepärast veel vähem kasulikud, peaasi et usk toimis. Kui ma olen lennukis, mis lendab kõrgemal kui 10 000 meetrit, siis mõtlen ikka Jaakobi nägemusele ja tema taevasse tõusvale redelile. Lennukites näidatakse vlistemperatuuri ja kõrgust; ühel suvepäeval, kui ma Québecist tagasi sõitsin, kirjutasin märkmikusse üles: Iirimaa kohal, kui meie kõrgus oli 11 800 meetrit, näidati temperatuuriks -50 kraadi. See kõikus -48 ja -52 vahel… Ma kujutasin ette, milline pakane seal teisel pool akent paukus. Aga ei, siis läks jälle kiiresti soojaks, 8000 meetri kõrgusel oli juba -10. Roissy lennujaamas maandudes oli maapinnal 29 kraadi ja selg tõmbus higist märjaks. Vaene Jaakob ja vaesed taevase Paradiisi ihalejad! Ja siis see kreeklane, kelle tiivad päikese poole lennates üles sulasid – Ikaros…! Meie esivanemad elasid kuuma illusiooni najal – 15 kilomeetri kõrgusel ebasõbralikus tühjuses pole mitte midagi peale täheruumi pakase. No ja siis…? Kõik need sümbolid on ju ilusad! Meie eelkäiad ei osanud seda paradiisieelset külmkambrit ette kujutada ja need -50 kraadi ei jahutanud ühegi endisaegse teoloogi indu. See ei takistanud neid ehitamast süsteemi, mis tegi inimkonnale tohutult palju head. Võib-olla ongi unistamine see kõige tähtsam… (lk. 52, väga hea tõlge Indrek Koffilt).

Ja justkui illustreerimaks sedasama mõtet ilusast teadmatusest on lk.-l 66 stseen, kus minategelane läheb lõpus prantsuse keele rääkimisele üle ja Tamara, tema korteri perenaine, käsi vaimustusest kokku lööb ja kiidab prantsuse keelt kui väga ilusat ja poeetilist keelt. Sisuliselt räägib minategelane aga “verist” juttu – inimeste lömastamisest jms, millega süsteeme kirjeldada. Väga tugev paralleel. “Krasivõi jazõk!”

Kokkuvõtteks jääb selline nukker tunne – et mitte see fakt ise, et paradiisiriik maa peal osutus tavaliseks kuritegude kantsiks, vaid see, et seoses selle illusiooni purunemisega on ka kogu lapsepõlv, kujunemisaastad ja mälestus isast ja tema veendumustest kui pea peale keeratud.

Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s