3. Arhimandriit Tihhon (Ševkunov) “Mittepühad pühakud”

mittepühad-pühakud-ja-teised-jutustusedSelle raamatu sain laenuks sõbralt. Ei olnud kindel, kas meie maitse selles osas kokku langeb. Et juhtumused kloostritest jms. Huvipakkuv oli ka asjaolu, et raamat oli edetabelites edestanud Akunini. Hakkasin lugema, algas kui kronoloogiline elulooline jutustus sellest, kuidas kirjutaja Jumala juurde jõudis. Jätkus tõesti lugudena erinevatest kloostritest, mh ka Petserist. Tekkis mingi rahulik rütm, mingi hea sisetunne. Mulle ikka väga meeldis. Soovitada võib neile, kes ise ka Jumala peale mõelnud. Ma ei kujuta ette, kuidas paduateistid seda loevad (võib-olla samasuguse huviga).

Lisaks tuleb ära märkida, et tõlge oli väga hea (tõlkija Ülar Lauk), lisaks meeldisid mulle allikakriitilised ja muud täpsustavad ja selgitavad kommentaarid. Kasvõi kõik tiitlid, riietusesemed ja teenimised – kas neil just pärast alati vahetki tegin, aga hea, et olemas olid. (Võib-olla oleks võinud kohe taga sõnastik olla sellistest terminitest).

Tahaks kohe pühakute elulugusid ja Palveränduri teekonda lugema asuda :).

Lugudest otseselt ei saa ju eriti rääkida. Ainuke asi, mille võiks ära märkida – isa Nafanailist jääb tekstist mulje, et tegemist on mingi kummalise tüübiga, kiusliku mehega. Aga vaadake pilte – kõige armsama näoga vanataat, nii ilusad kortsud silmade ümber! Või tsitaat eelviimasest peatükist:

Milles seisnes isa Rafaili sellise inimhingedele avaldatava ebatavalise mõju saladus? Millega ta tegeles peale külavaimuliku jaoks harilike kristlike jumalateenistuste pühadel ja pühapäevadel? Sellele küsimusele vastata pole raske. Need, kes teda tundsid, ütlevad, et isa Rafail tegeles peamiselt üksnes sellega, et jõi teed. Kõigiga, kes tema juurde tulid. Ja kõik. Kuigi mitte! Mõnikord ta veel remontid oma musta Zapotožetsit, et oleks millega kellelegi külla sõita – teed jooma. Vaat nüüd on tõepoolest kõik! (lk. 386)

Advertisements
Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s