Jevgeni Zamjatin “Meie”

Mõtlesin, et kirjutaks õige selle raamatu kohta ka, kuigi ma ei jaksanud seda lõpuni lugeda. Et kas ütleks siis, et jama raamat? See ongi kahetine. Kõik arvustused kiidavad seda, aga see pole põhjus, miks mina ütlen, et ta ei ole sugugi halb. Ma ise otsin lugemiseks võib-olla lihtsalt midagi muud.

Esiteks on selle raamatu puhul tähtis, et mõte küpses juba 1917. aastal ja valmis 1921. aastaks (välja anti vist veel paar aastat hiljem). Seega on see kõigi meile tuntud utoopiate (Hea uus ilm, Kallokaiin, 1984, Loomade farm) eelkäija ja mõjutaja. Aga miks seda asja kutsutakse antiutoopiaks, võib keegi vabalt allpool kirjeldada. Utoopia on minu arust isegi juba utoopiline kirjeldus…. Milleks veel see anti-? Kas selleks, et see kirjeldab sellist tulevikku, milleni hetkel ülistatav võib viia, kuid mis on õõvastav?

Esimeses lingis, mis oli seekord nimelt ühest ajaveebist võetud, on pikalt kirjeldatud asja mõtet või sündmustikku (mis antud juhul on peaaegu et sama). Samasugust juttu võib ligikaudu ka raamatu tutvustusest lugeda, sellepärast ma selle raamatu ostsingi – kõlab ju põnevalt. (Olgu lisatud, et teatud sorti utoopiad mulle siiski meeldivad – sellepärast tekkis ju ka huvi). Mulle meeldib seegi, et seal on koos palju tasandeid ja vene modernistliku kirjandussuuna vormilised püüdlused. Mulle meeldib tähtede/numbrite sümboolika (nagu Pelevini arvude oma). See, mis mulle ei meeldinud, oligi mingi üksluisus. Võib-olla oli see vorm midagi, mis mulle isiklikult ei sobi. Kui raamat.ee kodulehelt Tanel Perni kirjutist lugeda, siis saab põhjalikuma kirjelduse. Samamoodi, nagu sealne autor, võib ette heita, et taolise tähtsa teose esimese avaldamise puhul Eestis oleks pidanud lausa eeldama, et raamatul on ka põhjalik eessõna/järelsõna.

Kokkuvõtteks – lugeda võib ikka, kuna see läheb väga ruttu. Ma usun, et ei juhtugi midagi, kui lõpuni ei jõua, sest mingi “puudutuse” saab ikka.

Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s