31. Hannu Raittila “Canal Grande”

Nüüd siis järjekordne raamat, mida tahan soovitada. Samas mitte valimatult, vbolla kõigile siiski ei meeldi. Esiteks raamatututvustus kaanelt:

“Hannu Raittila (s. 1956) kuues raamat ja teine romaan “Canal Grande” (Finlandia-preemia aastal 2001) on moodsas stiilis kirjutatud lustakas lugu suurest rahvusvahelisest projektist, mille eesmärgiks on ei rohkem ega vähem kui Veneetsia linna päästmine. Töörühma kuulub ka neli soomlast. Neile toetuvad romaani kultuuriline raamistik ja rikkalikud siseviited, samuti elu nautiva katoliikliku Lõuna ja surmtõsiselt tööd rügava protestantliku Põhja võrdlus. Kõige tõsimeelsem mees romaanis on soome insener Marrasjärvi. Ja on ju teada, et kõige naljakamad lood hakkavad keerlema just eriti vinge tõsimeelsuse ümber…”

Sisu oleks sellega nagu öeldud, aga põhimõtte suhtes ehk eksitav – minu arvates oli see soome insener Marrasjärvi tõesti kõige toredam ja realistlikum tüüp. Aga ehk siis algusest. Tõesti on mingi UNESCO ja ELi projekt, mille raames tuleks päästa kultuuripärandiks olev Veneetsia linn (käisin isegi google earthiga vaatamas lugemise ajal linna – nii vahva!) – vajumise eest. Igast ELi maast on mingi delegatsioon, kes peaksid asjaga tegelema. Selles raamatus on tegelasteks küll ainult Soome delegatsiooni liikmed – insener Marrasjärvi, dotsent (ajaloo- ja kultuuriloolane) Heikkilä, kultuurinõunik Snell (hästi paks naine) ja tema assisteerimiseks omapärane kultuuritegelane Saraspää (60-aastane südamestimulaatoriga erotomaan, kes väga iseloomulikult sureb Veneetsias – läbi raamatu viidatakse sageli Manni raamatule).

Kui raamatust süžeed otsida, siis seda tegelikult rohkem ei leiagi. Tegemist on episoodidega, mida saaks võrrelda isegi Vene rahvusliku jahi eripärad jms filmidega. Kuigi sedapuhku ei oleks siis tegemist sedasorti farsiga, vaid episoodidega kultuuridevahelistest erinevustest ja asjaajamisest Lõuna-Euroopas. Et asi lõpuks ainult esseeks ei jääks, on ikka sisse veetud mingi konspiratsiooniteooria ja salakaubavedu (viimane on silmnähtav läbi raamatu) ja lõpetatakse hoopis noore tüdruku, Tuuli, peatükkidega Prantsusmaalt (Tuuli oli Soome delegatsioonile tõlgi ja asjaajaja eest ja põgenes lõpuks Prantsusmaale). Tegevus toimub jaanuarist veebruari lõpuni (2001), kui oli kõva külm. Muuhulgas tähistab Veneetsia selles ajavahemikus ka vastlakarnevali ja see on tugevalt sisse toodud – muuhulgas commedia dell’arte klišeelikud tegelaskujud. Selles valguses on nähtavasti kirjutatud ka teised tegelased – stereotüüpsed kujud kõik. Marrasjärvi puhul on minu arust farsiga koonerdatud, kuna ainuke nali seisnebki selles, et tal pole kultuurist ega kirjandusest mingit aimu ja kui Heikkilä tahab Garda järve ääres Dante ja ma ei mäleta kelle “suvilaid” üles otsida, siis Marrasjärvi mõtleb endamisi, et peavad dotsendil alles rikkad sõbrad olema, kes sellisesse kallisse kohta endale midagi lubada saavad. Muidu kumab läbi autori teadmistepool erinevatest inseneriteadmistest ja see on muljetavaldav (sellist teadmistepagasit ei ole naiskirjanike raamatutes peaaegu kunagi! Vbolla Lagerlöfil Nils Holgerssonis…).

Kahjuks ei oskagi muud midagi öelda ja ma pole kindel, et neid ridu lugedes mulle pärast täpselt meelde tuleb, mis seal siis tegelt juhtus ja sedasi… Peaasi, et soovitan seda lugeda, eriti just enne Veneetsiareisi – endalgi tekkis tahtmine sinna sõita. Kuigi eks tekkis ka hirm, et kuidas need majad lõppude lõpuks küll püsti püsivad.

MarjoKuronen kirjutab raamatust sedasi.

Sakalas kirjutab keegi gondoljeer MargusHaav sedasi.

Tõlge oli ka muljetavaldav, paistab, et Aivo Lõhmuse tõlgitud. Ainult Horvaatia tõlkimine Kroaatiaks häiris… aga äkki sellel oli mingi põhjus, mis lähtus originaalist?

Sisse logides saab kuulata ka raadiost kuuldemänguna. (1., 2., 3., 4., 5. osa)

Rubriigid: raamat, sildid: , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

1 Response to 31. Hannu Raittila “Canal Grande”

  1. Pingback: Hannu Raittila “Canal Grande” | raamatutega

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s