63. Alexandra Lapierre “Mura leegitsevad mälestused”

Sellest raamatust kirjutas Silja ja ma kohe tellisin. Väga kogukas ja põhjalik elulooline raamat. Kusjuures inimesest, kellest ma enne ei olnud midagi kuulnud, seda enam pani üllatuma, et ta oli olemas. Ja tänuväärne, et keegi on nii põhjaliku uurimustöö teinud ja kirjutanud kokku romaani, kus on edasi antud isegi dialooge. Lugedes märkasin pidevalt, et usaldan biograafi nii väga, et usun kõike – usun, et temal on õigus. Esiteks lisan siia ametliku kokkuvõtte:

Erakordse saatusega naine 20. sajandi Venemaa tormiste ajaloosündmuste keerises – vene päritolu aristokraat Maria Zakrevskaja, proua Benckendorff, paruness Budberg ehk lihtsalt Mura. Eestis tuntud kui Jäneda viimane mõisaproua, oli Mura ühtaegu Briti salaagendi armuke, Maksim Gorki muusa, H. G. Wellsi kallim ja Londoni haritlaskonna loominguline innustaja. Ta suhtles 20. sajandi tõeliste suurkujudega: tsaari, Stalini, Churchilli, de Gaulle’iga.

Vene tsaaririigi jõukasse aristokraadiperre sündinud Murat näis ootavat helge tulevik. Bolševike revolutsiooniga aga variseb kogu ta maailm kokku. Samal ajal kui Lenini julmad politseiorganid tema peret ja sõpru taga kiusavad, armub ta meeletult Briti salaagenti Sir Robert Bruce Lockharti. Kui aga too Venemaalt välja saadetakse, jääb Mura üksi. Ellujäämiseks saab ta loota vaid omaenda tarkusele. On neid, kes ülistavad selle naise õrnust ja vankumatut truudust. Teised omakorda mõistavad hukka tema valed. Kõik on aga nõus, et Mura kehastab Elu …

Autor pole sugugi liialdanud, kui ta on jaotanud raamatu alapeatükkideks, mis kujutavad Mura elusid – tundub, et tal oli neid tõesti mitu. Siinkohal pean silmas puhtkronoloogilist elu – lapsepõlv, noorus, revolutsiooni aeg jne jne. Jällegi masendav on näha, kuidas Venemaa lihtsalt hävitati, kuidas nii süstemaatiliselt hävitati ja kaotati terveid ühiskonnaklasse, massiliselt kultuuri, hävitati inimmasse.

Soovitan kindlasti lugeda. Lisaks soovitan lugeda teiste kokkuvõtteid, sest ma ise ei osanudki midagi eriti kirjutada. Imetlusväärne tausta uurimise töö autorilt, hea tõlge Madis Jürvistelt.

Lingid:

Rubriigid: raamat, sildid: , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s