18. Agnès Martin-Lugand “Õnnelikud inimesed loevad raamatuid ja joovad kohvi”

õnnelikud-inimesed-loevad-raamatuid-ja-joovad-kohviKa selle raamatu sain raamatukogust teiste raamatute laviini seas. Kiire lugemine. Ja kaks väga põhimõttelist tähelepanekut:

1. Kui tahate midagi kiiret, lihtsat, romantilist (sellist naiste-romantilist), on see just õige raamat. Ütleks isegi, et meenutab mõnevõrra Rosamund Pilcheri pühapäevaseid seepe. (Või oli too laupäeviti ja keegi Lillemor pühapäeviti). Kohe algusest saadik on teada, milline “ebasümpaatne tüüp” sõrmenipsuga maailma kõige hellemaks, hoolitsevamaks, romantilisemaks, õrnemaks ja mehelikumaks tüübiks muutub. (Täpselt nagu Rochester, aga lihtsalt hüpetega ja viivitamata. Ega naljalt ei ole sama eesnimi valitud. Härral ka “saladus” eelmise naise näol olemas, kes hüppab otsustaval hetkel majja). Selle vahega, et prantslannal ei sobi kirjutada õnnelikku lõppu (aga selle võib lugeja siis ise välja mõelda sama sõrmenipsu-efektiga – näiteks et peale viimast peatükki kõlab koputus uksele ja Edward on kohal!). Seega – kui vahel on millegi sellise järele igatsust, siis palun. Seda enam, et kui nt keegi küsib “midagi lihtsat prantsuse keeles” või “prantsuse kirjandusest”, siis on valik pahatihti väike. Muidu ikka tõlgitakse sellist väärtkirjandust, mida ehk ongi keerulisem, raskem ja tüütum lugeda. Gavalda vist on ka prantsuskeelne, kuigi mitte Prantsusmaalt?

2. Teisalt ongi need raamatu “plussid” ka otsekohe miinuseks. Riiuliblogi lugemispäevik võtab kõik üsna täpselt kokku. Ma mõtlesin raamatut lugedes, kui oluline on minu jaoks raamatu väljanägemine – ja see Punase sarja raamat ju tegelikult kutsub lugema, annab mingi kvaliteedigarantii (kuigi ma märkasin oma 5 aastat tagasi, et pole suutnud pea ühtegi selle sarja raamatut läbi lugeda – kuniks tuli läbimurre). Samas pani see raamat mind hämmeldunult õlgu kehitama – tegemist on just sellise kerge pehmeköitelise ajaviiteromaani formaadiga, igatpidi. Meenutas The Dream House’i, kuigi selle vahega, et siinne oli tüki lühem, lihtsakoelisem ja läbinähtavam. Kuigi üldmuster oli sama. Teiseks see romantika-pool. Andke andeks võrdlust, aga selles mahus (149 lk) oli suht sarnane Hallide varjundite esimese 149 leheküljega – no vahekorrani ei jõutud, olgu, ammugi mitte mingite fetišiteni. Seega käsiraamatuks meestele – kuidas naised kujutavad ette, et mehed võiksid “romantiliselt” käituda.

Natuke häiris, et raamat algas… asjade põhilise keskpunktiga ehk sellega, et 4-aastane tütar palub, et saaks ikka issiga kaasa ja et emme saab sel ajal rahulikult “järgmiseks päevaks ettevalmistusi” teha. Ja suht kiirelt, järgmises lauses juba, selgub, et veoauto sõitis nende autoga kokku, tütar suri kohe, mees peale kohtumist naisega, haiglavoodis. Kogu raamatu sisu käibki selle ümber, kuidas naine on peale seda sündmust aasta aega ianult kodus joonud, suitsetanud, nutnud ja maganud, pole isegi voodiriideid vahetanud ja on pead pesnud ainult tütre lastešampooniga (need vähesed korrad, kui on pesnud). Ja kuna tema homost rõõmsameelne (pidutsemihimuline jne jne klišee) äripartner otsustab, et peab ta kuhugi reisile viima, teeb naine lõpuks otsuse sõita Iirimaale (kuhu kunagi oma mehega oli sõitmata jätnud, sest ei tahtnud). Näpp kaardile ja pisike tundmatu külake ongi välja valitud. Ühesõnaga – nagu muuseas tuleb tappa laps ja mees, et saaks seda romantilist lugu kirjutada. Aga sellise asja lugemine on minu jaoks ikkagi raske….

Seega tehke oma järeldused. Vahel on just sellist raamatut vaja, onju.

Rubriigid: lasteteemad, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

1 Response to 18. Agnès Martin-Lugand “Õnnelikud inimesed loevad raamatuid ja joovad kohvi”

  1. Pingback: Agnes Martin-Lugand „Õnnelikud inimesed loevad raamatuid ja joovad kohvi“ | nõudmiseni

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s