24. Fredrik Backman “Britt-Marie oli siin”

Kuna viimati loetud Backman mulle väga meeldis, võtsin ka selle ette. Britt-Marie näol on tegemist tegelasega eelmisest raamatust, raamat räägib sellest, mis temast sai pärast. Kaanepilt on mõnevõrra eksitav. Peategelase näol on ju siiski tegemist 63-aastase prouaga, kellel on alati seelik seljas ja kes ise palli siiski ei puutu.

Ilmselt on see nüüd Ove naisversioon. Oma kiiksudega vananev proua, kes on kogu oma elu mehe seljataga elanud ja peab nüüd asjaolude sunnil midagi oma eluga ette võtma. Satub suvalisse alevikku teeserval. Tegelikult on see oma loomult selline klišeelik raamat, et hoiame neid väheseid, kes meil on, ja armastus võidab kõik ja muu selline. Ometi on just selles peategelasest ja tema vinguviiuldamises, korrektsuses ja isikus midagi nii erakordset. Või pigem – ta on ju nii vastik mutt kõige järgi, mida ta teeb või ütleb, kuigi sisimas üldse pole. No ja tunnedki ära enda ja selle, et sisimas pole üldse selline, aga miks ometi ümbritsev maailm mind sellisena näeb 😉 ?

Ka siin on värvikas tegelasgalerii. Minu vanaldane aju ei teinud isegi kõikidel poistel vahet (tegelikult oleks ikkagi viisakas meelde jätta, kes on kelle vanemad ja mis on ükskõik millise lapse ja tema nime taga). Kõige kummalisem oli, et tegelane nimega Keegi on, nagu selgub raamatu jooksul, naisterahvas! Võib-olla mõtles tõlkija selle siiski kuidagi läbi ja äkki kuskil alguses siiski viidati juba temale kui naisele. Kui siis mingil hetkel öeldakse, et Britt-Mariel (mina paneks Britt-Marie’l, kuna rootsi keeles hääldub ju [brittmarii]) polnudki varem sõbrannasid olnud, lugesin mitu korda üle ja mõtlesin, et ahah, seda ratastoolis Keegit võrreldakse siis “sõbrannatsemisega”, kuigi tegemis on mehega. Aga ei, tegemist oligi naisega. Kes oli ratastoolis ja muuhulgas ühel hommikul ka nii täis/pohmas, et jäi, pea söögiriistade sahtlis, magama. Pealegi tundub mõne koha järgi tõlkes, et ikkagi mingi sisserändaja ta on (see oli vbolla kõik alguses olemas, aga mul olid kõik veel peas segi ja ma ei mäleta…).

Midagi ümber jutustama hakata pole siiski mõtet. Vanaema-raamat avaldas mulle sügavamat muljet muidugi, aga see on tegelikult ka üsna hea. (Ove mulle ju tegelikult väga ei meeldinudki. Kuigi nad on oma loomult sarnased raamatud. Vanainimese südame võitmine, laste vahetu poolehoid).

Soovitan lugeda. Lihtsalt ja selgelt kirjutab, kui oluline on, et inimest/inimesi märgataks, nähtaks, et nad saaksid end vajalikuna tunda. Kogukonna tähtsus. Kõikidele tuleb andeks anda, muidu pole sul enam kedagi, kellele andeks andagi. (Reaalses elus on, ma arvan, pigem vastupidi kui siin raamatus. Et kui maakas tuleb linna, siis ei võeta teda ilmselt kuidagi eriliselt vastu ega kohelda päritolu osas imelikult, ei vaadata viltu, ei saada arugi. Kui aga suuremast kohast väiksemasse lähed, ei võeta sind pigem kunagi omaks. Alati oled “uus”.)

Lisaks muidugi jalgpalliarmastusest. Britt-Marie ei saa sellest (algul) aru ja muutub hiljem ka fänniks. Inimeste liigitamine selle järgi, milline team neile meeldib. Liverpool – kõik seisud on võimalik pöörata paremuse poole, alati on lootust. Tottenham – alati loodad, aga alati on sada võimalust, kuidas meeskond sulle pettumuse valmistab. Manchester United – alati võidavad. Kuniks lõpuks on kõik sitasti, treener lastakse lahti ja tuleb nullist üles ehitama hakata. Ja Aston Villa – keegi pole nende poolt, tasub vbolla sellepärast nende poolt olla. Või sellepärast, et neil on ilus vorm. No ja siis need, kes on oma lapse meeskonna poolt. Alati.

Vaatamata sellele, et 2019. alles ilmunud, on juba mitmed kirjutanud:

  • Mae muidugimõista;
  • A.Luik samuti. Tema toob ära ka hulgaliselt tsitaate. Mulle endale meeldis üks koht, kus Britt-Marie mõttes maast laeni ulatuvaid aknaid kommenteeris – “need on ilmselt kavandanud inimene, kelle meelest on olulisem näha sisse kui välja” (lk. 225, tõlk. Ene Mäe). !!! 🙂
Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

1 Response to 24. Fredrik Backman “Britt-Marie oli siin”

  1. Pingback: Fredrik Bakman “Britt-Marie oli siin” | raamatutega

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s