Majahoidja

Originaalpealkiri “The Caretaker”. Eile käis Rakvere Teater jälle külalisetendusega Tartus (mulle meeldivad need Rakvere esmaspäevad, kogu see traditsioon!). Saan viimasel ajal harva majast välja, eilne ei tundunud ka väga ahvatlev, kuna tööd oli veel palju teha ja lapsed jäid üldse üksi koju. Teatri suhtes olen teadupoolest väga valiv ka, Undi lavastustest jõudis mingil ajal küllastus kätte ka. Seega – teatrisseminekul oli tunne kahetine, võis kõike oodata.

Mõnevõrra rõõmustas lakooniline kavaleht. Ei mingeid reklaame, ainult lühike tegelasloetelu, Harold Pinteri tutvustus ja kild “Sünnipäevapeo” etenduse reaktsiooni kohta:

12312352_10153864514029673_1262316765_nKui etendus algas, ei saanud ka kohe sotti. Lavale tulid (küll vahetult teises pildis) Üllar Saaremäe ja Toomas Suuman. Toomas Suuman, mingist rüselusest päästetud kodutu, muudkui seletab, räägib, neid “kuramus”-i lendas ikka kenasti. Tal on selline madal ja huvitava tämbriga hääl ka, mis pigem kannab rahulikumaid sõnavõtte. Võib-olla oligi taotluslik – et muliseb ja vannub palju, saad siis kõigest aru või ei saa.

Aga etendus hakkas vaikselt jooksma ja, üllatus-üllatus, siiski tekkis mingi rütm, mis mulle meeldis. Mingi vana klassika tunne. Head näitlejad (Üllar Saaremäe kogelemine oli ikkagi pool etenduse võlust! Samuti Suumani roll ääretult ebameeldiva ja vastuolulise inimese kujutamisel – hakka või mõistma!). Kolmas näitleja oli veel – Erni Kask. Kahju, et tänapäeval eriti ei tea teiste teatrite näitlejaid, kui nad just mõnes filmis või seebis kaasa ei tee (ja seepe ju ka enamasti ei vaata, seega jäävad tundmata. Ja nüüd vaatan, et Pilvede all mängibki advokaat Rauli! Kas see pold mitte see Inga Lunge tegelaskuju kunagine klemm? Ma olen Pilvede all mõned korrad ju vaadanud!).

12319740_10153864663679673_2095515596_nEtendusest kui sellisest ei olegi midagi väga põhjapanevat öelda mul – siin oli tõesti üldiseks muljeks rütm. Ei teagi, kuidas seda seletada. Vahel on tekst väga hea, siin aga ei olnud tekstil üksi sellist tähtsust. Siin mängis tekst koos lavastusega ja tervikuna (mitte üksikute heade monoloogidena, kuigi üks pikk ja justkui oluline monoloog oli ka). Taustast ja tervikust tekkiv huumor. (Kuigi… no ma tõesti ei tea, see on mingi tänapäevase teatrikülastuse uus norm vist, et naerdakse valjult ja “valede” kohtade peal? Või kommenteeritakse või ühmatakse halvakspanevalt, kui Toomas Suumani tegelane oma mustad jalad jälle valgele voodilinale paneb – asjaolu, mis oli osake kogu etenduse rütmist. Kas on nagu mõtet IGA kord, kui ta seda teeb, kõva häälega naerda või pahaselt ühmata?)

Siis on muidugi hea meel, et tänapäeval veel lõhnateatrit ei harrastata. Davies/Bernard Jenkins ju “haises” hirmsasti. Piisas täiesti markeerimisest ja sõnadest. Üks suits tuli sellegipoolest ära teha, sellest ka täiesti piisas.

Juba etenduse algusest saadik märkasin “laes” rippumas ämbrit ja, toetudes oma varasemale teatrikogemusele Undi lavastustest, kartsin pisut, et see lastakse millalgi suure kolinaga alla kukkuda. Etenduse lõpus ronis Davies/Suuman redelil selle juurde ja tuled kustutati – õnneks pauku ei tulnud :). Tegelikult oli see undilik “mingi asja hooletu ja järsk viskamine üle õla, mille teine juhtumisi kinni püüab” etenduses kenasti olemas, aga mingi muu asjaga (mida hetkel ei mäleta). Lisaks oli kavalehel kirjas “Lavavõitluse seadja MATI UNT (Saaremäe arvates)” ja see oli väga lahe. Esiteks üks väga kaugelt eemalt löödud kõrvakiil (ehk oli ikka nii mõeldudki? Mitte et ma istusin liiga lähedal?). Lisaks muud võitluskoreograafiad nagu koti rebimine teise käest ja “noavõitlus”. Need olid lihtsalt väga … head? Toredad? Milliseid omadussõnu on, mis ei oleks solvavad, aga siiski näitaksid, et mulle tegelikult ka meeldis :)?

Ma ei ole kuigi paljusid Rakvere tükke näinud (hetkel meenuvad Viimane öö, Toatüdrukud ja Leping. Oscar ja Roosamamma ka), aga mulle on nad kõik meeldinud. Juba ostsin veebruarikuuks piletid järgmisele etendusele ka.

Rubriigid: teater-muusika-kino, sildid: . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s